Historia opakowań Digipack CD

Toothseeker / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Mimo że termin ten stał się czymś w rodzaju anachronizmu, digipacki są rodzajem opakowań CD wykonanych z kartonu lub innego ciężkiego papieru. Digipacki zostały pierwotnie wprowadzone jako alternatywa dla opakowań klasycznych plastikowych pudełek CD, które istnieją do dziś.

Jakie Digipacki wyglądają

Digipack może otworzyć się jak książka (znana jako gatefold) lub może składać się z trzech części, tak że jedna część opakowania otwiera się na prawo, a druga na lewo, z płytą CD przedstawioną w środkowej części.

Zwykle część digipaku, w której znajduje się płyta CD, jest wykonana z tworzywa sztucznego, podobnie jak tradycyjny CD (CD) z plastikową częścią przymocowaną do papierowego tła i okładki. Obecnie istnieją inne opcje digipack, które nie wymagają już plastikowego elementu, ale są mniej powszechne.

Wynalazek Digi-Pak

Digipacki zostały po raz pierwszy stworzone przez MeadWestvaco, a ich produkt, o nazwie Digi-Pak, jest znakiem towarowym. Ponieważ format stał się bardziej popularny i zaczął być używany przez więcej producentów, ogólne określenie "digipack" zaczęto stosować do opisywania wszystkich miękkich opakowań na płyty CD (podobnie jak Kleenex jest używany do opisywania tkanek lub Xerox w celu opisania kserokopiarka). Przypadki typu Digipack wciąż zyskiwały popularność wśród wytwórni na początku 2000 roku.

Digipacki miały swoje plusy i minusy

Podstawową zaletą digipaku była estetyka. Wyglądały ładnie, a wiele zespołów i wytwórni lubiło używać ich ze względu na ich styl i opcje stylistyki (do dziś digipacki są często używane w wydaniach singlowych i specjalnych wydaniach albumów).

Trzyczęściowe rękawy digipack również otworzyły więcej możliwości projektowania, ponieważ było więcej miejsca. Chociaż uważano je za opcję wyższej opcji opakowania na płyty CD, były one również droższe niż tradycyjne wkładki i pudełka plastikowe.

Digipacki również nie miały tej samej długości życia, co ich odpowiedniki w opakowaniach plastikowych.

Chociaż nie pękały jak skrzynie z klejnotami, były podatne na zadrapania i rozdarcia, co oznacza, że ​​zaczęły wykazywać oznaki zużycia znacznie wcześniej. Artykuł na temat najbardziej "uwielbianych" etui na digipak był również podatny na oderwanie i rozdzielenie.

Plastikowe tacki w digipacach również pękały znacznie częściej niż w przypadku biżuterii. Projekt digipack nie zapewniał całkowitej ochrony, ponieważ zewnętrzna część była wykonana z papieru, więc zęby, które trzymały płytę CD w miejscu, pękły i wypadły z łatwością. Gdy zęby tacy pękły w digipacku, płyta CD mogła wypaść z dolnej części papierowego rękawa, ponieważ w przeciwieństwie do pudeł z biżuterią, nie było już niczego innego, jak utrzymać ją w miejscu.

Digipacki były uważane za bardziej przyjazne dla środowiska niż skrzynie klejnotów, ponieważ mogły być wykonane z przetworzonego papieru. Jednak nie zawsze były one wykonane w ten sposób. Obecnie ponownie koncentruje się na opakowaniach przyjaznych dla środowiska, które doprowadziły do ​​poważnych zmian w projekcie tradycyjnego digipaku.

Digipacks i opakowanie CD dzisiaj

Digipacki wciąż wyglądają świetnie, ale jeśli dopiero zaczynasz, a pieniądze są napięte, ważne jest szukanie sposobów na obniżenie kosztów produkcji . Rozciąganie budżetu, ponieważ podoba Ci się wygląd i styl premium digipaku, nie jest dobrą inwestycją.

Weź również pod uwagę, że opakowanie CD jest mało prawdopodobne, aby znaleźć się wysoko na liście najbardziej upragnionych muzyków w dobie cyfrowej dystrybucji muzyki i muzyki strumieniowej.