Miotacze ognia - jedna z najbardziej kontrowersyjnych broni

Wojsko USA zaprzestało używania niebezpiecznych miotaczy ognia

Bubba's Toybox / Flickr

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych broni wojskowych, jakie kiedykolwiek wymyślono, jest miotacz ognia.

Opuszczony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

Departament Obrony USA postanowił w 1978 r. Zaprzestać używania miotaczy ognia. Zostały one usunięte z amerykańskiego arsenału broni i nie są obecnie używane przez amerykańskich żołnierzy. Decyzja amerykańskiego Departamentu Obrony o zakazie używania miotaczy ognia była dobrowolna. W tym czasie oficerowie wojskowi stwierdzili, że miotacze ognia nie są skuteczne we współczesnych scenariuszach bojowych.

Przed zrzuceniem miotaczy ognia broń była szeroko używana przez amerykańskich żołnierzy w czasie zarówno wojen światowych, Korei i konfliktu w Wietnamie. W tych środowiskach bojowych miotacze ognia były używane do niszczenia fortów, bunkrów i pojazdów. Wykorzystywano je również do wywoływania psychologicznego terroru u żołnierzy wroga, którzy byli przerażeni, że zostali spaleni żywcem. Nowoczesne miotacze ognia można zamontować na pojazdach lub na plecach żołnierza. Niektóre miotacze ognia mogą wystrzelić 100 metrów i spalić cele w ciągu kilku sekund.

Rozwój i kontrowersje

Z powodu szczególnie makabrycznej śmierci, którą miotacze ognia wyrządzają ludziom, broń była kontrowersyjna, ponieważ po raz pierwszy została użyta w okopach pierwszej wojny światowej. Zazwyczaj wojskowe miotacze ognia wysyłają strumień łatwopalnego płynu i umożliwiają żołnierzom kontrolowanie strumienia ognia. Broń była szeroko używana podczas bitwy na Pacyfiku podczas II Wojny Światowej - głównie w celu zniszczenia japońskich bunkrów i obozów na wyspach Pacyfiku.

Wielu wojskowych zamontowało miotacze ognia na czołgach i pojazdach opancerzonych podczas II Wojny Światowej.

Miotacze ognia okazały się również kontrowersyjne z powodu niebezpieczeństw, jakie stwarzają żołnierzom, którzy je obsługują. Broń z tyłu jest bardzo widoczna i wybuchowa. W rezultacie żołnierze, którzy operują miotaczami ognia, często byli celem snajperów.

Operatorzy miotaczy ognia są często postrzegani ze szczególną pogardą i rzadko byli wzięci do niewoli w minionych wojnach. Zazwyczaj operatorzy miotaczy ognia zostali wykonani po przechwyceniu.

Kontrowersje i zagrożenia stwarzane przez miotacze ognia doprowadziły do ​​wezwania do zakazania broni w międzynarodowych traktatach. Jednak do tej pory nie istnieją żadne umowy, które wyraźnie zakazują używania broni w walce. Stany Zjednoczone są jednym z niewielu krajów, które dobrowolnie zaprzestały używania miotaczy ognia. Broń ta okazała się popularna wśród organizacji terrorystycznych, od Al-Kaidy po Irlandzką Armię Republikańską.

Używanie cywilnych miotaczy ognia

Ogień był używany jako broń od czasów starożytnych. Jednak współczesne miotacze ognia mają zastosowania nie tylko wojskowe. Miotacze ognia są często używane na farmach, plantacjach trzciny cukrowej i gdzie indziej w celu kontrolowanego spalania roślin i ziemi. W USA użycie cywilnych miotaczy ognia jest zabronione w niektórych stanach, takich jak Kalifornia. Obecnie nie istnieje prawo federalne zakazujące miotaczy ognia w USA