Jak ubiegać się o pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej

Gdy korzystasz z poczty e-mail, aby składać podania o pracę, ważne jest, aby wszystkie twoje wiadomości były tak profesjonalne, jak gdyby były przesyłane z papierowym CV i listem motywacyjnym. W ten sposób aplikacja do pracy zostanie zauważona przez menedżera ds. Zatrudnienia, otwarta i przeczytana.

Oto porady, jak ubiegać się o pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej, w tym na każdym etapie procesu, od otrzymania CV i listu motywacyjnego gotowego do wysłania wiadomości.

 • 01 Jak przygotować dokumenty do wiadomości e-mail

  Podczas wysyłania listów przewodnich i wznowienia jako załączniki wiadomości e-mail, pierwszym krokiem jest zapisanie CV i list w odpowiednim formacie pliku.

  Twoje dokumenty powinny zostać przesłane jako dokument PDF lub dokument Microsoft. Jeśli posiadasz oprogramowanie do edycji tekstu inne niż Microsoft Word, zapisz swoje CV jako dokument Word (doc lub doc). Plik, Zapisz jako powinien być opcją w dowolnym edytorze tekstu, którego używasz.

  Aby zapisać dokumenty w formacie PDF, w zależności od edytora tekstów można wybrać opcję Plik, Drukuj do formatu Adobe PDF lub Plik, Zapisz jako i wybierz opcję PDF. Jeśli nie, istnieją programy, za pomocą których można przekonwertować plik do pliku PDF. Zapisywanie dokumentów w formacie PDF pomaga uniknąć błędów formatowania, jeśli osoba otwierająca dokumenty ma inny system operacyjny niż własny.

  Użyj swojego imienia i nazwiska jako nazwy pliku, aby pracodawca wiedział, którego życiorys i list motywacyjny to np. Janedoeresume.doc i janedoecoverletter.doc.

 • 02 Jak napisać list motywacyjny e-mailem

  Po zapisaniu CV i listu motywacyjnego i są gotowe do wysłania, następnym krokiem jest napisanie listu przewodniego e-mailem do wysłania wraz z dokumentami.

  Możesz napisać list motywacyjny bezpośrednio w wiadomości e-mail lub załączyć kopię listu motywacyjnego. Tak czy inaczej, ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ogłoszeniu o pracy, przesyłając e-mailem list motywacyjny i wznowić, lub Twoja aplikacja może nie zostać uwzględniona.

  Najpierw otwórz swoje konto e-mail. Następnie kliknij Wiadomość w lewym górnym rogu ekranu lub kliknij Plik, Nowy, Wiadomość.

  Możesz wpisać swój list przewodni bezpośrednio do wiadomości e-mail, skopiuj i wklej z dokumentu edytora tekstu lub, jeśli firma zażąda załącznika, wyślij list motywacyjny z wiadomością e-mail.

  Bądź zwięzły i na temat. Twój list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż dwa lub trzy krótkie akapity. Oto jak napisać list motywacyjny e-mail .

 • 03 Jak zawrzeć wiersz tematu w wiadomości e-mail

  Linia tematyczna jest jedną z najważniejszych części wysyłanych wiadomości e-mail w celu ubiegania się o pracę. Upewnij się, że twoja wiadomość e-mail zawiera wiersz tematu, który wyjaśnia czytelnikowi, kim jesteś i jaką pracę ubiegasz się.

  Dodaj temat do wiadomości e-mail przed rozpoczęciem pisania. W ten sposób nie zapomnisz dołączyć go później.

 • 04 Jak dodać podpis do wiadomości e-mail

  Prawa autorskie Scanrail / iStock

  Ważne jest dołączenie podpisu wiadomości e-mail z danymi kontaktowymi, aby firma mogła z łatwością skontaktować się z Tobą. Podaj swoje imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu w podpisie e-mail, aby menedżer ds. Rekrutacji mógł zobaczyć, jak się z Tobą skontaktować.

  Aby dodać swój podpis do wiadomości e-mail, kliknij Plik, Wstaw, Podpis, jeśli masz zapisany podpis, którego używasz do poszukiwania pracy. Jeśli nie masz jeszcze podpisu e-mail, wpisz swoje informacje kontaktowe (imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) na dole wiadomości.

 • 05 Jak załączyć CV i list motywacyjny do wiadomości e-mail

  Gdy wiadomość e-mail będzie gotowa do wysłania, musisz załączyć swoje CV i list motywacyjny do wiadomości. Kliknij Wstaw, Załącz plik. Program Microsoft Outlook wyświetli listę plików w domyślnym folderze plików na komputerze. Jeśli twoje pliki są przechowywane w innym folderze, kliknij odpowiedni folder.

  Kliknij, aby wybrać plik, który chcesz dodać do wiadomości e-mail, kliknij przycisk Wstaw, aby załączyć dokument do wiadomości e-mail.

  W Gmailu kliknij obrazek spinacza, aby dodać dokumenty do wiadomości.

 • 06 Jak wysłać wiadomość e-mail z wnioskiem o pracę

  Zanim klikniesz "wyślij", koniecznie sprawdź swój e-mail pod kątem gramatyki i ortografii. Sprawdź, czy do wiadomości dodano temat i podpis.

  Następnie wyślij wiadomość testową do siebie, aby upewnić się, że wszystkie załączniki się przedostają, a twoja wiadomość e-mail jest idealna.

  Na koniec wyślij kopię wiadomości do siebie, a także do firmy, aby otrzymać kopię swoich danych. Dodaj siebie jako Bcc (kopia niewidoczna) klikając Bcc i dodając swój adres e-mail.

  Następnie kliknij Wyślij, a list motywacyjny i wznowić będzie w drodze do pracodawcy.

  Czytaj więcej:

 • 07 Ubieganie się o oferty pracy online

  Oprócz ubiegania się o pracę za pośrednictwem poczty e-mail najprawdopodobniej będziesz również musiał ubiegać się o pracę bezpośrednio online. Wielu pracodawców, zwłaszcza duże firmy, stosuje systemy śledzenia kandydatów (znane również jako systemy zarządzania talentami) do śledzenia i zarządzania aplikacjami do pracy.

  Oto jak ubiegać się o pracę online , w tym porady dotyczące przygotowania CV do przesyłania, zbierania informacji, w tym szczegółowej historii zatrudnienia, wypełniania formularzy online, przykładowych formularzy wniosków o pracę, wyboru miejsc pracy do użycia, tworzenia kont ogłoszenia o pracę, ubieganie się o pracę bezpośrednio na stronach firmowych oraz porady dotyczące działań następczych po złożeniu wniosku.