Jak przeprowadzić wywiad ze sprzedawcami

Wyszukiwanie i zatrudnianie sprzedaży "Gwiazdy"

Kiedy zatrudniasz nowego sprzedawcę, odrobina należytej staranności z twojej strony może pomóc ci w uzyskaniu wysoko wykwalifikowanego członka zespołu. Odpowiedzi kandydata na pytania z rozmowy kwalifikacyjnej są ważne, ale są tylko jednym z możliwych źródeł informacji o tej osobie.

Sprawdź informacje dodatkowe

O ile życiorys jest zawsze pomocny w ocenie umiejętności i kwalifikacji kandydata, istnieją pewne obszary kariery, w których umiejętność przygotowania CV przekłada się bezpośrednio na umiejętności w wykonywaniu pracy.

Na przykład pisarze mieli lepsze, dobrze napisane, piśmiennicze życiorysy. Dla sprzedawców, wznowienie - podstawowe narzędzie marketingowe kandydata - jest doskonałym wskaźnikiem jego umiejętności sprzedaży. Jak dobrze sprzedaje swoje umiejętności i kwalifikacje w swoim CV? Czy podaje konkretne przykłady swoich sukcesów w poprzednich zawodach? Czy jego doświadczenia zostały opisane w taki sposób, który przedstawia go jako dobre dopasowanie do Twojej firmy? Słabo spreparowane CV powinno zdecydowanie wywołać w twojej głowie czerwone flagi.

Sprawdź swoje umiejętności badawcze

Dobry sprzedawca powinien zawsze wykonywać swoją pracę domową. Zanim powiesz kandydatowi o swojej firmie lub stanowisku, zapytaj, dlaczego zgłosił się do tej konkretnej pracy. Odpowiedź sprzedawcy będzie pokazywać, ile badań przeprowadzili oni na Tobie i Twojej firmie przed rozmową kwalifikacyjną.

Postawa i zachowanie kandydata mogą być mówiące. Czy przybyła na czas, czy nieco wcześniej? Czy była uprzejma i miła dla ludzi, z którymi się spotkała (recepcjonistki, sekretarki itp.)?

Czy była profesjonalnie ubrana i zadbana? (Pamiętaj, że sposób, w jaki ktoś wygląda na rozmowę kwalifikacyjną, jest prawdopodobnie najlepszy, na jaki kiedykolwiek spojrzy w pracy!) Czy spojrzała ci w oczy, mocno uścisnęła dłoń (ale nie złamała kości), pozdrowiła cię i pokazała otwarcie, język ciała receptywnego? Czy ona dobrze się komunikowała i mówiła wyraźnie?

Czy mówiła za dużo i za szybko, albo ledwo mówiła? Sposób, w jaki sprzedają się sprzedawcy, jest sposobem, w jaki można oczekiwać, że sprzedadzą swój produkt lub usługę.

Niektóre konkretne pytania do zadawania pytań do sprzedawców to:

Nie zapomnij dołączyć kilku klasycznych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej:

Jeśli jest opóźnienie lub cisza, zobacz, jak sobie z tym radzą; jest to coś, co może pojawić się w rozmowie sprzedażowej i handlowcu, który pośpieszy, aby podłączyć każdą ciszę przez bełkot lub kto nic nie robi, nie odniesie sukcesu.

Zgłaszaj wszelkie problemy lub obawy, które masz, albo z ich życiorysów, albo w odpowiedzi na rzeczy, które ci mówią; oprócz dostarczania potrzebnych informacji, będzie to również pokazywać, w jaki sposób będą obsługiwać podobne zastrzeżenia, które pojawiają się podczas rozmowy sprzedażowej.

Czy próbują tworzyć mosty i budować z tobą relacje (zwróć uwagę na zdjęcie swojej żaglówki, dzieci itd. I na przykład podziel się ich wspólnym zainteresowaniem)? Czy robią to dobrze? Sprawiając, że ludzie czują się z tobą komfortowo, sprawiają, że szukają powodów, by robić z tobą interesy, kolejną istotną umiejętność sprzedaży.

Pod koniec wywiadu, daj im przegląd tego, co widzisz jako cele firmy, czego mogą oczekiwać w zakresie odszkodowania (struktura i ogólny zakres), korzyści, oczekiwania dotyczące podróży itp. I jaki jest następny krok w Proces przesłuchania byłby (w tym ramy czasowe). Zapytaj, czy mają jakieś pytania lub wątpliwości. Jeśli zadają co najmniej jedno lub dwa inteligentne, istotne pytania, jest to doskonały znak. Kandydat, który nie ma dla ciebie żadnych pytań, nie zadał sobie trudu, aby zbadać Twoją firmę i / lub był zbyt przytłoczony, by myśleć o czymś sprytnym do powiedzenia - z których żaden nie jest dobrej jakości w sprzedawcy.

Na koniec należy zanotować, czy otrzymają wiadomość z podziękowaniami / e-mailem. A jeśli z jakiegoś powodu zmienia się czas zatrudniania, poinformuj kandydatów. Jest to proste dzięki uprzejmości i pokazuje, że byłbyś dobrym pracodawcą, a także pomaga utrzymać potencjalnych "gwiazdorskich" sprzedawców, którzy przyjmują oferty gdzie indziej, podczas gdy wciąż prześladujesz proces rekrutacji.