Próbki liter referencyjnych dla uczniów i ostatnich grup

Na wielu etapach edukacji licealiści i studenci wymagają listów referencyjnych . W tym momencie zalecenie może rzeczywiście wpłynąć na to, czy uczeń zostanie przyjęty do wybranej przez niego szkoły podyplomowej, biorąc pod uwagę możliwość wzięcia udziału w wolontariacie w organizacji non-profit lub wyjazdu na upragnioną korporacyjną rozmowę kwalifikacyjną.

Podczas gdy esej i transkrypcja dostarczają wielu informacji, materiały aplikacyjne mogą nie oddawać pełnego wyczucia osobowości ucznia, jego motywacji, niezawodności i umiejętności akademickich.

Listy referencyjne od nauczycieli i doradców zawodowych oferują ten niezbędny wgląd i informacje o charakterze ucznia.

Poniższe przykładowe listy referencyjne zostały opracowane specjalnie dla uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów. Obejmują odniesienia do postaci, odniesienia od nauczycieli i odniesienia do szkół podyplomowych.

Spersonalizuj swoje listy

Chociaż stanowią dobry punkt wyjścia, pamiętaj, że najbardziej efektywnymi listami polecającymi są te, które są wysoce spersonalizowane, dostarczając unikalnych przykładów osobowości ucznia, osiągnięć i wkładu w klasie. Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, jeśli chodzi o listy polecające. Prawdopodobnie lepiej odmówić napisania listu niż wysłać ten, który jest oczywiście tym samym szablonem, którego używasz dla wszystkich swoich uczniów.

Przykładowy uczeń i najnowsze życiorysy i listy absolwentów

Przykładowe referencje uczniów

Listy referencyjne szkół wyższych

Co uwzględnić w liście referencyjnym

Odrzuć prośbę, jeśli spodziewasz się, że nie będziesz czuł się komfortowo, pisząc pozytywny list poparcia - to da uczniowi możliwość otrzymania listu od silniejszego adwokata.

Może to być niezręczne, ale na dłuższą metę jest naprawdę lepsze dla ucznia. Zawsze możesz odmówić, mówiąc, że po prostu nie masz czasu, lub wspomnieć, że czujesz, że inni mogą zapewnić pełniejszą, bardziej spersonalizowaną rekomendację.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo informacji

Jeśli nie znasz dobrze ucznia, ale nadal chcesz napisać list, możesz poprosić go o dostarczenie materiałów pomocniczych, w tym życiorysu ucznia, transkrypcji oraz kilku akapitów dotyczących celów i osiągnięć. Zajęci nauczyciele i doradcy zawodowi, którzy często otrzymują prośby o napisanie listu polecającego, mogą chcieć opracować kwestionariusz do wypełnienia przez uczniów.

Możesz również zapytać studenta, którzy inni nauczyciele poprosili o referencję, a następnie porozmawiać z nim na osobności o zaletach i potencjale ucznia.

Zanim napiszesz list, dowiedz się, dlaczego uczeń tego potrzebuje. List polecający dla szkoły dentystycznej różni się znacznie od listu popierającego wniosek do szkoły artystycznej lub listu na letnią okazję do pracy. Upewnij się również, że znasz datę, w której list musi zostać napisany. Jeśli to możliwe, napisz list w ciągu jednego lub dwóch dni od otrzymania prośby. Pozwoli to uniknąć pogrzebania i zapomnienia listu w stosach esejów lub egzaminów, które wymagają stopniowania.