Cechy odnoszących sukcesy menedżerów sprzedaży

Nierzadko zdarza się, że najlepszy sprzedawca w zespole jest promowany do roli menedżera sprzedaży . W końcu to jest ktoś, kto opanował sprzedaż, więc musi być idealnym facetem do kierowania zespołem sprzedaży, prawda? Jest tylko jeden problem: zarządzanie sprzedażą wymaga zupełnie innego podejścia i umiejętności określonych w sprzedaży. Zanim więc rozważysz karierę w zarządzaniu sprzedażą, zadaj sobie pytanie, czy posiadasz następujące atrybuty.

 • 01 działa dobrze z innymi

  Wielu najlepszych sprzedawców woli pracować samotnie. Wolą niezależne poczucie bycia przez telefon lub na drodze, dążąc do własnych perspektyw. Ale zarządzanie sprzedażą wymaga ścisłej współpracy z innymi ludźmi przez cały dzień. Nie tylko musisz współpracować ze swoim zespołem, ale będziesz również regularnie zgłaszać się do kierownictwa wyższego szczebla.
 • 02 Wygodne w zależności od innych

  Sprzedawcy są odpowiedzialni za własne kwoty . Jeśli sprzedawca nie dokona sprzedaży, może winić gospodarkę lub pecha, ale nie może obwiniać swojej własnej drużyny. Ale dla menedżerów sprzedaży ich cele są oparte na tym, jak dobrze robią inni. Jeśli jego zespół się powiedzie, mu się to uda. To nie pasuje do wielu osób - szczególnie byłych sprzedawców.

 • 03 Jest osobą firmy

  Jednym z najważniejszych zadań menedżera sprzedaży jest przekazywanie informacji od kierownictwa wyższego szczebla do zespołu sprzedaży. Za każdym razem, gdy następuje zmiana planu kompensacyjnego, nowego produktu lub rewizji terytorium , kierownik sprzedaży musi to wyjaśnić zespołowi sprzedaży. Ale samo wyjaśnianie nie wystarczy - musi zasadniczo sprzedawać je na zmiany. Jeśli zespół nie polubi lub nie zaakceptuje zasad zarządzania, wystąpią poważne problemy, a to od menedżera ds. Sprzedaży, aby tak się nie stało.

 • 04 Potrafi prowadzić spotkania ... Wiele spotkań

  Jeśli nie znosisz spotkań sprzedażowych, zgadnij co: menedżerowie sprzedaży muszą uczestniczyć w wielu z nich. Menedżer sprzedaży prowadzi nie tylko regularne spotkania sprzedażowe, ale także indywidualne spotkania z poszczególnymi członkami zespołu, spotkania z marketingiem, spotkania z wyższym kierownictwem itp. Podczas spotkań ze sprzedawcami kierownik sprzedaży jest odpowiedzialny za koordynację działań i dbanie o to, aby spotkanie było owocne. W przypadku innych działów i wyższej kadry kierowniczej kierownik sprzedaży musi reprezentować swój zespół sprzedaży.

 • 05 Kije do biura

  W przeciwieństwie do większości sprzedawców, którzy spędzają dużo czasu poza zasięgiem potencjalnych klientów, menedżerowie ds. Sprzedaży spędzają większość czasu w biurze. Mogą się zdarzać przypadkowe spotkania poza terenem firmy lub przejazdy, ale w przeważającej części kierownik działu sprzedaży musi być w swoim biurze, gdzie może być łatwo osiągnięty przez jego zespół sprzedaży.

 • 06 Ma umiejętności i doświadczenie w zarządzaniu

  Kilku sprzedawców ma doświadczenie w zarządzaniu . Oczywiście każdy musi zacząć od jakiejś nowej umiejętności, ale przejście do zarządzania sprzedażą bez doświadczenia w zarządzaniu sprawia, że ​​przejście jest o wiele trudniejsze. Sprzedawca, który ma silną pozycję w innych umiejętnościach zarządzania sprzedażą, będzie miał większe szanse niż sprzedawca, który już boryka się z innymi obszarami.

 • 07 Może zobaczyć duży obraz

  Sprzedawca jest odpowiedzialny za własny limit i konta. Ale menedżerowie sprzedaży muszą żonglować potrzebami całego zespołu. Może to stanowić poważny problem, gdy kilku sprzedawców potrzebuje natychmiastowej pomocy. Menedżerowie sprzedaży często są również odpowiedzialni za ustalanie kwot, sporządzanie planów sprzedaży i prognozowanie, co wymaga dużej ilości analitycznego myślenia. Kierownik sprzedaży, który nie potrafi dobrze zaplanować, może skończyć storpedować własny zespół.