Osobiste i profesjonalne listy z podziękowaniami

Jest wiele powodów, aby okazać wdzięczność za kogoś podczas poszukiwania pracy. Możesz podziękować byłemu szefowi za referencje , podziękować klientowi za skierowanie do pracy, podziękować kontaktowi w celu przeprowadzenia wywiadu informacyjnego lub podziękować potencjalnemu pracodawcy za osobistą rozmowę .

Możesz również okazać wdzięczność za coś niezwiązanego z poszukiwaniem pracy. Na przykład możesz chcieć wykazać wdzięczność za pracownika, który wniósł wkład do zespołu, szefa, który udzielił Ci wskazówek, lub przełożonego, który polecił ci awans.

Być może chciałbyś podziękować koledze lub klientowi za wprowadzenie lub odesłanie. Wysyłanie komuś listu z podziękowaniami to świetny sposób, by okazać podziękowanie i utrzymać silne relacje z ludźmi w twojej sieci.

Dlaczego wysłać list z podziękowaniami?

W erze wiadomości tekstowych i "błyskawicznej komunikacji" pisanie notatek z podziękowaniami i listów biznesowych staje się sztuką utraconą. Jednak formalne pisanie listów jest nadal bardzo cenną umiejętnością, którą doceniają zarówno klienci biznesowi, jak i prywatni. Powiedzenie "dziękuję" jest również sposobem na nawiązywanie lub rozwijanie relacji z zawodowym łącznikiem. Może to pomóc Twojej karierze w przyszłości, a także krótkoterminowo. Tak więc, jeśli poświęcisz czas na napisanie szczerego listu, który jest dobrze wyrażony, gramatyczny i wolny od błędów ortograficznych, wyróżnisz się pozytywnie w porównaniu do rówieśników, którym brakuje tej zdolności.

Poniżej znajdują się wskazówki, jak pisać listy z podziękowaniami, a także listę listów z podziękowaniami, które można wykorzystać jako szablony dla różnych osobistych i zawodowych okoliczności, w których chciałbyś wyrazić swoją wdzięczność.

Wskazówki dotyczące pisania listów motywacyjnych

Napisz tak szybko, jak to możliwe. Spróbuj wysłać list z podziękowaniami lub e-mailem tak szybko, jak to możliwe. Na przykład, jeśli masz wywiad informacyjny z kontaktem, wyślij mu list z podziękowaniami do następnego dnia. Chcesz, aby osoba otrzymująca list pamiętała, za co dziękujesz.

Wyjaśnij, dlaczego piszesz. Wyraźnie wyjaśnij, za co jesteś wdzięczny. Zwłaszcza, jeśli natychmiast upuścisz piłkę do pisania i minęło trochę czasu, osoba ta może potrzebować przypomnienia.

Zachowaj krótki i skupiony. Zachowaj swój list zwięzły. Chcesz wyrazić swoją wdzięczność, nie ciągnąc się zbyt długo. Kilka akapitów jest zwykle wystarczające.

Bądź szczera. Nie poddawaj się nadmiernemu uznaniu. Wyraź swoją wdzięczność szczerze, ale krótko. Po prostu powiedz, ile doceniasz pomoc danej osoby lub jej osiągnięcie.

Edytuj, edytuj, edytuj. Przed wysłaniem sprawdź swój list. Chcesz wyglądać profesjonalnie i wypolerować, nawet w liście uznania.

Rozważ format. Możesz rozważyć wysłanie listu w jednym z trzech formatów: w formacie listu biznesowego , e-mailem lub listem z podziękowaniami. Aby uzyskać bardziej formalne relacje (takie jak pracodawca lub nowy kontakt z siecią), rozważ bardziej profesjonalny format listu biznesowego. Jeśli chcesz, aby ta osoba od razu otrzymała Twój list, rozważ wysłanie wiadomości e-mail. Spersonalizowany list lub karta byłyby odpowiednie dla bliskiego kontaktu, przyjaciela lub członka rodziny.

Docenianie przykładów literowych

Przed napisaniem własnego tekstu warto przejrzeć list uznaniowy i przykłady e-mailowe poniżej.

Przykłady mogą pomóc Ci zobaczyć, jakiego rodzaju treści powinieneś umieścić w swoim liście. Przykłady mogą również pomóc w układzie i formacie listu.

Chociaż przykłady, szablony i wskazówki są świetnym punktem wyjścia do listu z podziękowaniami, zawsze powinieneś być tak oryginalny, jak to tylko możliwe. Nie spiesz się, aby spersonalizować swój list, notatkę lub wiadomość e-mail, więc odzwierciedla to twoje szczere uznanie i powód, dla którego piszesz.

Listy referencyjne dotyczące poszukiwania pracy : Chociaż wiele osób uważa, że ​​poszukiwanie pracy jest jedynie procesem składania wniosku o ogłoszenie o pracę, prawdą jest, że wielu pracowników zatrudnianych jest z powodu ich powiązań - współpracownicy, współpracownicy biznesowi lub instruktorzy, którzy je zalecili. do pracy lub w inny sposób pomógł im w nawiązywaniu kontaktów.

Oto, jak wyrazić swoje uznanie tym, którzy pomogli Ci na wszystkich etapach poszukiwania pracy.

Jak podziękować pracodawcy lub koledze: Istnieje wiele możliwości, gdy jest politycznie (i uprzejmie), aby podziękować pracodawcy, zaczynając, gdy poświęcili czas, aby przeprowadzić wywiad z kandydatem na stanowisko. Po zatrudnieniu pomóż budować morale swojego szefa, współpracowników lub (jeśli pracujesz), swoich pracowników, poświęcając czas, by podziękować im na piśmie, gdy będą musieli udzielić ci dodatkowej pomocy. miejsce pracy.

Listy z podziękowaniem za skierowanie : Profesjonalne skierowania mogą mieć wpływ na to, czy jesteś uważany za pracę lub czy udało Ci się pozyskać i wylądować dużego klienta. Jeśli jesteś osobą biznesową, która zależy od skierowań, aby zbudować swój rurociąg, te uwagi będą pomocne w zapewnieniu, że osoby, które odesłały twoje usługi, będą nadal to robić.

Więcej przykładów liter z podziękowaniami

Potrzebujesz więcej inspiracji? Oto więcej przykładów listu z podziękowaniami, próbki listu z podziękowaniem , osobistej notatki dotyczącej uznania i wiadomości e-mail z podziękowaniami .