Jak sformatować list firmowy

List firmowy to formalny dokument wysyłany często z jednej firmy do drugiej lub z firmy do klientów, pracowników i interesariuszy. Listy biznesowe są również używane do profesjonalnej korespondencji między osobami. Chociaż e-mail przejął najczęstszą formę korespondencji, drukowane pisma biznesowe są nadal używane do wielu ważnych, poważnych rodzajów korespondencji, w tym listów referencyjnych , weryfikacji zatrudnienia , ofert pracy i innych.

Pisanie skutecznego, wypolerowanego listu biznesowego może być łatwym do wykonania zadaniem, o ile przestrzegasz ustalonych reguł dotyczących układu i języka. Uświadom sobie, że twój odbiorca czyta regularnie znaczną ilość korespondencji i będzie faworyzował dobrze wykonane listy wolne od literówek i błędów gramatycznych. Dobrą zasadą jest dwukrotne sprawdzenie go, a następnie sprawdzenie przez kolegę, czy nic nie zostało pominięte.

Sekcje listu biznesowego

Każda część listu powinna być zgodna z odpowiednim formatem, zaczynając od informacji kontaktowych i adresu odbiorcy; pozdrowienie; treść litery; zamknięcie; i wreszcie twój podpis.

Format listu biznesowego

Poniżej znajduje się tradycyjny format listu biznesowego wraz z wskazówkami, jak je oprawić w oparciu o relacje z czytelnikiem i jaki jest pożądany rezultat.

Twoje dane kontaktowe :
Twoje imię
Twój adres
Twój numer telefonu
Twój adres email

Data

Dane kontaktowe odbiorcy:
Ich imię
Ich tytuł
Ich firma
Adres firmy

Powitanie :

Ciało

Podstawy formatowania:

Uderz w odpowiedni dźwięk:

Zadbaj o to, aby Twój list był jasny i prosty, a jego celowy język był krótki. Możesz zacząć od "Piszę w odniesieniu do ..." i stamtąd komunikuję tylko to, co musisz powiedzieć.

Kolejne akapity powinny zawierać informacje, które dają czytelnikowi pełne zrozumienie twojego celu (celów), ale unikają meandrujących zdań i niepotrzebnie długich słów. Ponownie, zachowaj zwięzłość, aby podtrzymać ich uwagę.

Jeśli masz zamiar przekonać odbiorcę - zainwestować pieniądze, dać referencję, wynająć, współpracować z Tobą lub rozwiązać problem - stworzyć przekonującą argumentację dla sprawy. Jeśli, na przykład, chcesz, aby czytelnik sponsorował wydarzenie charytatywne, zidentyfikuj pokrywanie się z filantropijnymi celami swojej firmy. Przekonaj czytelnika, że ​​pomaganie ci przyniesie obopólne korzyści, a zwiększysz swoje szanse na zdobycie wsparcia.

Zachowaj akapit zamykający do dwóch zdań. Po prostu powtórz swój powód do napisania i podziękuj czytelnikowi za rozpatrzenie Twojej prośby.

Complimentary Close :
Niektóre dobre opcje zamknięcia to:

Jeśli twój list jest mniej oficjalny, rozważ skorzystanie z:

Podpis:

Wpisz swój podpis tuż pod zamknięciem i pozostaw cztery pojedyncze spacje między zamknięciem a wpisanym pełnym imieniem i nazwiskiem, tytułem, numerem telefonu, adresem e-mail i innymi danymi kontaktowymi, które chcesz uwzględnić. Skorzystaj z poniższego formatu:

Twój podpis odręczny

Wpisane pełne imię i nazwisko
Tytuł

Wysyłanie listu biznesowego e-mailem

Jeśli wysyłasz list e-mailowy, Twój podpis będzie nieco inny . Zamiast umieszczać swoje dane kontaktowe w nagłówku listu, wpisz go poniżej swojego podpisu. Na przykład:

Z poważaniem,

Imię Nazwisko
Tytuł
Twój adres
Twój numer telefonu
Twój adres email

Dołącz temat, o którym piszesz w temacie wiadomości e-mail, aby czytelnik wiedział, dlaczego wysyłasz wiadomość.

Porady dotyczące pisania listów biznesowych

Bardziej szczegółowe wskazówki w tym przewodniku zawierają opis sposobu pisania listu biznesowego , w tym wybieranie czcionki, wybieranie marginesów i prawidłowe formatowanie litery.

Zawsze warto przyjrzeć się przykładom, aby uzyskać pomysły na własną korespondencję. Próbki z listami poglądowymi , w tym listy przewodnie, listy z podziękowaniami z podziękowaniami, listy uzupełniające, listy akceptacji i odrzucenia pracy, listy rezygnacyjne, listy uznania i więcej próbek korespondencji związanej z działalnością gospodarczą i związaną z zatrudnieniem.