Rodzaje list poszukiwania pracy z przykładami

Czy zaczynasz poszukiwania pracy ? Aby skutecznie szukać pracy, musisz korzystać z różnorodnej komunikacji. Niezależnie od tego, czy piszesz list motywacyjny do wysłania wraz z CV, pytasz, czy pracodawca, dla którego chcesz pracować, zatrudnia lub wysyła krótki e-mail lub wiadomość z LinkedIn do treści sieciowych, łatwiej jest zacząć od przykładu lub szablonu niż to jest napisanie zupełnie nowego listu od zera.

Przejrzyj najczęściej używane poszukiwanie pracy i listy związane z karierą, w tym listy aplikacyjne, listy motywacyjne, listy z zapytaniami, listy polecające, listy kandydujące i inne rodzaje liter używanych do ubiegania się o pracę lub zapytaj o pracę, a także przykłady każdego rodzaju litery i kiedy z nich korzystać.

 • 01 Listy z sieciami kariery

  Listy sieciowe są używane, aby prosić o poradę i pomoc w szukaniu pracy z twoich powiązań biznesowych lub osobistych. Obejmują one wprowadzanie, odesłania, prośby o spotkanie i prośby o poradę zawodową . Te listy mogą być wysyłane do osób, które znasz, lub do osób, do których Cię skierowano. Mogą być wysyłane pocztą, pocztą e-mail lub za pośrednictwem witryn sieciowych, takich jak LinkedIn.
 • 02 List motywacyjny

  Listy motywacyjne zwykle zawierają szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego kwalifikujesz się do pracy, o którą się ubiegasz. Skuteczne listy motywacyjne wyjaśniają przyczyny twojego zainteresowania konkretną organizacją i identyfikują najbardziej odpowiednie umiejętności lub doświadczenia. Listy motywacyjne są wysyłane lub przesyłane wraz z CV w przypadku ubiegania się o pracę.
 • 03 Listy listów e-mail

  Kiedy wysyłasz list motywacyjny, ważne jest, abyś postępował zgodnie z instrukcjami pracodawcy, jak przesłać list motywacyjny i wznowić pracę , i upewnić się, że twoje listy z wiadomościami e-mail są napisane tak samo dobrze, jak każda inna korespondencja, którą wysyłasz.
 • 04 Listy informacyjne

  Pismo z zapytaniem jest wysyłane do firm, które mogą zatrudniać, ale nie mają reklamowanych ofert pracy. Listy z pytaniami powinny zawierać informacje o tym, dlaczego firma Cię interesuje i dlaczego twoje umiejętności i doświadczenie byłyby atutem firmy. Podaj również informacje o tym, w jaki sposób będziesz monitorować i swoje dane kontaktowe.
 • 05 Listy aplikacyjne

  List motywacyjny jest wysyłany lub przesyłany wraz z twoim CV podczas ubiegania się o pracę. Przesyłane przez ciebie listy wniosków o zatrudnienie wyjaśnią pracodawcy, dlaczego kwalifikujesz się na stanowisko i dlaczego powinieneś zostać wybrany na rozmowę kwalifikacyjną. Pisanie listu z aplikacją o pracę jest sposobem na podkreślenie swoich najbardziej odpowiednich kwalifikacji do pracy i zwrócenie jej uwagi menedżera ds. Zatrudnienia.
 • 06 Listy z prośbą o pomoc w poszukiwaniu pracy

  Twoi przyjaciele, rodzina, byli koledzy, absolwenci Twojej alma mater oraz twoje zawodowe i osobiste kontakty mogą pomóc w szukaniu pracy. Oto przykłady listów z prośbą o pomoc w poszukiwaniu pracy, w tym listy z ogłoszeniem o poszukiwaniu pracy, listów i listów w sieci, aby poprosić o pomoc w poszukiwaniu pracy.
 • 07 Listy Interesów / Listy Prospekcyjne

  List motywacyjny , znany również jako list motywacyjny, jest wysyłany do firm, aby poinformować ich, że interesują Cię prace, które mogą być aktualnie otwarte lub dostępne w przyszłości. Wysłanie go jest dobrym sposobem na dotarcie do firm, które są zainteresowane pracą, ale nie reklamowały ofert pracy.

  Jest to jeden rodzaj listu, który może mieć większy wpływ, jeśli zostanie wydrukowany i wysłany pocztą, niż gdy zostanie wysłany jako e-mail, który może nigdy nie zostać odczytany.

 • 08 LinkedIn Zaproszenia i wiadomości

  LinkedIn bardzo ułatwia zapraszanie ludzi do kontaktu z Tobą i przesyłanie wiadomości o swoich kontaktach w celu uzyskania porady dotyczącej pracy lub kariery lub poproszenia ich o napisanie rekomendacji. Mimo że jest to łatwe do zrobienia, twoja komunikacja z LinkedIn powinna być wypolerowana i profesjonalna, więc zostaw czytelnikowi najlepsze wrażenie.
 • 09 List polecający

  Kiedy starasz się o pracę, skierowanie może przejść długą drogę. Zatrudnieni menedżerowie i rekruterzy chętniej przyjrzą się kandydatom, których polecił ktoś, kogo znają. Kiedy wspominasz o poleceniu z listu motywacyjnego , pamiętaj, by wspomnieć o osobie, która poleciła ci nazwisko, a także wspomnieć o związku z tą osobą - o tym, jak ją znasz.
 • 10 Letnich listów motywacyjnych / stażystów

  Kiedy piszesz list motywacyjny na letnią pracę lub staż, twoje listy motywacyjne powinny odzwierciedlać, dlaczego jesteś kwalifikowany i zainteresowany stanowiskiem. Warto również wspomnieć o swojej dostępności, jeśli ogłoszenie o pracy wspomina o dacie rozpoczęcia i zakończenia pracy.
 • 11 Wybierz odpowiedni typ listu motywacyjnego

  Pamiętaj, aby wybrać rodzaj listu motywacyjnego, który odzwierciedla, w jaki sposób ubiegasz się o pracę lub rodzaj poszukiwanej pomocy w poszukiwaniu pracy, o którą prosisz. Twój list motywacyjny powinien być zaprojektowany specjalnie do celu, który piszesz i dostosowywany do każdej pozycji, której szukasz.