Jak zaoszczędzić pracę, jeśli chcesz zostać zwolniony

Może nagle zdarzyło ci się natknąć na swoje największe projekty lub przeniósł się na szczyt listy kozła ofiarnego twojego szefa. Bez względu na przyczynę, jeśli widzisz znaki, że masz zamiar zostać zwolniony , nie możesz pozwolić sobie na wbicie głowy w piasek i mam nadzieję, że to minie.

Podczas gdy niektóre aspekty relacji z pracodawcą są poza kontrolą - na przykład, jeśli firma źle działa, żaden wysiłek z twojej strony tego nie zmieni - są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby uratować swoją pracę.

Jak zaoszczędzić pracę, jeśli chcesz zostać zwolniony

1. Porozmawiaj ze swoim szefem.

Jeśli twój szef wie, że jesteś w drodze - ale nie potrafię ci tego jeszcze powiedzieć - jest szansa, że ​​najlepiej radzi sobie na swoim poziomie, żeby z tobą nie rozmawiać. Twój cel: otwórz linie komunikacyjne, nie wyglądając na zrozpaczonego lub podobnego do prześladowcy.

Jest to oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli nadejdzie zwolnienie lub zostaniesz zwolniony z innego powodu, twój menedżer ma wszelkie powody, by nie rozmawiać z tobą. Po pierwsze, jest szansa, że ​​coś da; dla innej, chyba że jest potworem, istnieje prawdopodobieństwo, że czuje się bardzo źle z powodu obecnej sytuacji, niezależnie od tego, jak sobie radzisz.

Najlepszym wyjściem jest szukanie możliwości połączenia, które nie są związane z nadchodzącą zagładą. Innymi słowy, mówienie o twojej codziennej pracy jest dobre, podczas gdy naleganie na zdobywanie nadziei na przyszłość w firmie jest bardzo, bardzo złe.

Jeśli twój szef będzie z tobą rozmawiał i czujesz pewien poziom komfortu w rozmowie, może być bezpiecznie zapytać, jak się sprawy mają. Poinformuj ją, że zawsze interesuje Cię konstruktywna krytyka twojego występu. Jest to szczególnie użyteczne, jeśli twoje relacje z pracodawcą dopiero zaczynają być kwaśne.

Upewnij się, że chcesz ćwiczyć to, co głosisz, i potraktuj poważnie wszelkie otrzymane opinie, i podejmij kroki, aby pokazać, że się poprawisz.

Jeśli twój szef nie będzie z tobą rozmawiać, to przynajmniej dowiesz się, że rzeczy są nie do zniesienia i będą w stanie wykonać inne plany.

2. Dołącz do nowego zespołu.

Czasami menedżerowie i raporty po prostu nie łączą się, bez winy nikogo zaangażowanego. Jeśli czujesz, że ty i twój szef nie widzicie już tego, co dzieje się oko w oko, być może nadszedł czas, aby szukać otworów w innych zespołach w firmie. Możesz rozpocząć nowy start bez przewracania swojego 401k i startowania gdzie indziej.

Jest to również dobre podejście, jeśli problem polega na tym, że twój wydział jest na blokadzie, a ty stoisz przed zwolnieniem. Szukaj zespołów, których budżety i liczebność wydają się zwiększać co kwartał. To najbezpieczniejsze miejsce na pogodę nadchodzących burz.

3. Poszukaj niezbędnych projektów.

Szybkie: co robi twoja firma? Jeśli jest jak większość organizacji, ma podstawowy produkt lub produkty, które są podstawą jego reputacji i biznesu. Jeśli szukasz nowego domu w firmie, zbliżenie się do tych projektów pomoże Ci pozostać na liście zwolnień.

4. Wykonaj poszukiwania duszy.

Większość firm przeprowadza coroczne przeglądy, ale rok może trwać długo w twojej kadencji w organizacji.

Zadaj sobie pytanie, czy wciąż spełniasz swoje cele i czy rozwijasz obszary wymagające poprawy.

Jeśli popełnisz błąd we własnej ocenie, przygotuj plan zaradzenia tej sytuacji. Następnie upewnij się, że twój szef wie, nad czym pracujesz.

Z drugiej strony, jeśli czujesz, że robisz to, co powinieneś robić, zastanów się, czy komunikujesz to właściwym ludziom. Polityka to percepcja, nawet na małą skalę. Nie chodzi tylko o to, co robisz, ale o to, co robisz. Jeśli jesteś kimś, kto unika rąbania własnego rogu, pamiętaj, że nikt nie wie, jak ciężko pracujesz, chyba że komunikujesz się z nimi. To nie chwalenie się, jeśli to prawda, a jeśli nie powiesz swojemu szefowi, co robisz, ktoś inny może ubiegać się o kredyt.

5. Poproś, aby zamiast tego został zwolniony.

Jeśli próbujesz naprawić sytuację ze swoim menedżerem, poprawić wyniki i / lub sprzymierzyć się z innym działem, i nie możesz sprawić, żeby to działało, masz jedną ostatnią kartę do zagrania: proś o zwolnienie.

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz uprawniony do bezrobocia, jeśli wypowiedzenie zostanie uznane za zwolnienie, a nie zwolnienie z pracy z powodu przyczyny lub rzucenie palenia . Z punktu widzenia pracodawcy, zwolnienie może być również korzystne, nawet jeśli oznacza to wypłatę bezrobocia, ponieważ może wymagać podpisania dokumentu stwierdzającego, że nie podejmiesz kroków prawnych w przypadku bezprawnego wypowiedzenia - dla nich oszczędności, oraz lepszą sytuację finansowo i profesjonalnie dla Ciebie. W każdym razie nie zaszkodzi zapytać.

Kiedy nadejdzie czas na podróż

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że czasami twój numer jest po prostu. Jeśli masz poczucie, że masz zamiar stracić pracę, zwolnienie lub zwolnienie, teraz jest czas, aby zaktualizować CV, zrobić daty kawy z byłymi kolegami i połączyć się ze starymi bossami na LinkedIn. Zacznij szukać teraz, a może do czasu, gdy twój różowy przebój trafi na pocztę, będziesz na dobrej drodze do następnego koncertu.

Cokolwiek robisz, trzymaj to profesjonalnie - i utrzymuj swój podbródek w górze. Niektórzy z najbardziej udanych ludzi na świecie zostali zwolnieni z pracy i przeszli do wielkich rzeczy. Jedno odwrócenie niekoniecznie jest osądem twoich zdolności dzisiaj lub w dłuższej perspektywie. Weź to, czego się nauczyłeś i przejdź do większych i lepszych rzeczy.

Przejrzyj 15 wskazówek, jak przygotować się do poszukiwania pracy, aby uzyskać polowanie na nową pozycję.

Czytaj więcej: Czy pracodawca może cię zwolnić? | 10 najważniejszych powodów wypalenia