Jak napisać list odwoławczy

Wskazówki i przykłady pisania listu odwoławczego do pracy

List odwoławczy to coś, co piszesz, jeśli uważasz, że w jakiś sposób potraktowano cię niesprawiedliwie, i chcesz, aby ktoś ponownie zastanowił się nad decyzją, którą podjęli wobec ciebie. Istnieje wiele okazji, aby napisać list odwoławczy. Być może uważasz, że zostałeś niesprawiedliwie zdegradowany , zwolniony lub zwolniony . Może odmówiono ci podwyżki, gdy uważasz, że na to zasługujesz.

Co uwzględnić w piśmie odwoławczym

W liście odwoławczym podajesz sytuację lub wydarzenie, wyjaśniasz, dlaczego uważasz, że to było złe lub niesprawiedliwe, i podajesz, co masz nadzieję, że nowy wynik będzie.

List jest twoją szansą na podzielenie się twoją stroną sytuacji.

Celem listu odwoławczego jest ponowne rozpatrzenie decyzji i miejmy nadzieję, że zostanie ona unieważniona. Jeśli twój list jest uprzejmy i jasny, jest to możliwe. Poniżej znajdują się wskazówki, jak napisać skuteczny list odwoławczy. Przeczytaj również poniżej szablon listu odwoławczego i przykładowego listu odwoławczego.

Wskazówki dotyczące pisania listu odwoławczego

Wiesz, gdzie wysłać twój list. Zastanów się dobrze, do kogo wysłać swój list. Jeśli chcesz odwołać się od niewłaściwego rozwiązania, wyślij list bezpośrednio do swojego pracodawcy. Nie chcesz, aby twój list musiał przejść przez wiele rozdań - to tylko opóźni rozwiązanie twojego problemu.

Użyj formatu listu biznesowego. To jest oficjalny list, więc należy użyć odpowiedniego formatu listu biznesowego . Jeśli prześlesz odwołanie za pośrednictwem poczty e-mail , format będzie nieco inny.

Użyj uprzejmy ton. Staraj się unikać gniewu lub osądu w swoim piśmie.

Chociaż możesz być bardzo zdenerwowany tą kwestią, nie chcesz przekazać tego uczucia w swoim liście. Bądź pewny siebie i perswazyjny, ale nie agresywny. Rozważ poproszenie przyjaciela, aby przeczytał list, aby upewnić się, że ton jest odpowiedni.

Przyznaj jakiekolwiek błędy . Jeśli zrobiłeś coś złego, potwierdz to.

Podaj konkretnie, co zrobiłeś źle, i czego nauczyłeś się z tego doświadczenia.

Powiedz, co chcesz zrobić. W swoim liście wyraź jednoznacznie, co masz nadzieję się stanie. Czy chcesz, aby czytelnik cofnął decyzję, którą podjął? Czy chcesz, aby Twój pracodawca dokonał przeglądu konkretnej kwestii przed podjęciem decyzji? Jasno określ, czego chcesz.

Trzymać się. Dołącz wszelkie fakty, które pomogą wesprzeć twoją sprawę. Jeśli istnieją zasady, które zostały pominięte, określ je. Jeśli masz dokumenty, które pomogą ci w sprawie, załóż je. Unikaj emocjonalnych błagań i trzymaj się faktów.

Zachowaj to krótko. Zachowaj krótki list. Skoncentruj się na faktach, stwierdzając, jaka jest sytuacja, dlaczego uważasz, że jest nie tak i jakie są kolejne kroki, o które prosisz.

Ostrożnie edytuj swój list. Ponieważ jest to list profesjonalny, dokładnie sprawdź swój list przed jego przesłaniem.

Zagryźć. Jeśli nic nie usłyszysz za tydzień, skontaktuj się z odbiorcą listu, wysyłając wiadomość e-mail lub drugą literę. Jeśli czas jest najważniejszy, sprawdź wcześniej.

Szablon do listu odwoławczego

Poniżej znajduje się szablon listu odwoławczego. Użyj tego szablonu podczas pisania własnego listu odwoławczego.

Twoje Informacje Kontaktowe

Twoje imię
Twój adres
Twoje miasto, województwo, kod pocztowy
Twój numer telefonu
Twój adres email

Data

Informacje kontaktowe pracodawcy
Nazwa
Tytuł
Firma
Adres
Miasto, województwo, kod pocztowy

Pozdrowienie
Szanowny Panie / Pani. Nazwisko,

Pierwszy paragraf
Przedstaw się i wyjaśnij, że piszesz list odwoławczy. Podaj konkretną decyzję lub sytuację, do której się odwołujesz.

Ustęp 2
Podaj swoją stronę historii. Czy fakty zostały przeoczone? Jeśli tak, podaj te fakty. Podaj, czy załączyłeś jakiekolwiek istotne dokumenty.

Ustęp 3
Podaj wynik, który chcesz (Czy chcesz, aby Twój pracodawca uchylił decyzję? Czy chcesz, aby coś zostało dodane do decyzji?). Podaj także, kiedy potrzebujesz odpowiedzi, jeśli jest ostateczny termin.

Ostatni akapit
Zakończ z uprzejmym "dziękuję" za czas osoby. Podaj niezbędne dane kontaktowe, aby móc z Tobą skontaktować. Jeśli zamierzasz kontynuować, określ, w jaki sposób to zrobisz i kiedy.

Complimentary Close
Z poważaniem,

Podpis
Odręczny podpis (za drukowany list)

Wpisany podpis

Przykładowy list odwołania (Odmowa podniesienia)

Poniżej znajduje się przykładowy list odwoławczy zgodny z powyższym formatem. To jest dla pracownika, któremu odmówiono podwyżki. Użyj tej próbki, aby pomóc Ci napisać własny list odwołania. Pamiętaj o skorygowaniu próbki, aby dopasować ją do konkretnej sytuacji.

Twoje imię
Twój adres
Twoje miasto, województwo, kod pocztowy
Twój numer telefonu
Twój adres email

Data

Imię Nazwisko
Tytuł
Firma
Adres
Miasto, województwo, kod pocztowy

Droga Pani LastName,

Mam nadzieję, że masz się dobrze. Piszę, aby odwołać się od decyzji o nieprzyznaniu mojej rocznej podwyżki, którą omówiliśmy w zeszły wtorek na naszym corocznym spotkaniu przeglądowym.

Jak oświadczyłeś na naszym spotkaniu, wierzyłeś, że zbyt późno pracowałem w tym roku, aby uzasadnić podwyżkę. Według moich danych (które otrzymałem z działu kadr), nie spóźniłem się więcej niż dwa razy w tym roku. Załączam dokument dotyczący zasobów ludzkich oznaczający moje spinki.

W świetle tych faktów proszę o ponowne rozważenie swojej decyzji w sprawie mojej podwyżki.

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego i załączonego dokumentu. Cieszę się, że mogę się z tobą spotkać w każdej chwili, aby omówić to dalej.

Z szacunkiem,

Odręczny podpis

Wpisany podpis

Czytaj więcej: Jak sformatować list firmowy | Przykładowy list żądający podwyżki wynagrodzenia Co robić, gdy cię zwolniono