Dowiedz się strategie reakcji na negatywne ryzyko

Zarządzanie ryzykiem w projekcie koncentruje się na możliwości określenia, co może się nie udać. Są to zagrożenia negatywne, inaczej zwane zagrożeniami dla twojego projektu. Ważne jest, aby je zidentyfikować i zarejestrować w rejestrze ryzyka, aby wiedzieć, co może pojawić się za rogiem, aby zakłócić szanse pomyślnego ukończenia projektu.

Ale ich identyfikacja to dopiero początek. Kiedy już to zrobisz, musisz także dowiedzieć się, co z nimi zrobić.

Masz opcje. Istnieją cztery strategie reagowania na negatywne zagrożenia: unikanie, przekazywanie, łagodzenie i akceptowanie. Spójrzmy teraz na te.

Uniknąć

Kiedy unikasz ryzyka, całkowicie się to dzieje. Martwisz się, że konkretna funkcja Twojego oprogramowania nie będzie dobrze działać na rynku międzynarodowym? Wyłącz to. Jest to przykład całkowitego uniknięcia ryzyka: wprowadzasz plan, aby upewnić się, że nigdy się to nie zdarzy. Nie możesz tego zrobić przy wszystkich zagrożeniach, ale jest to wygodne podejście do zamykania kłopotów, zanim to nastąpi, gdzie możesz.

Transfer

Przeniesienie ryzyka oznacza przeniesienie odpowiedzialności za to na kogoś innego. Najlepszym tego przykładem jest polisa ubezpieczeniowa. Kupując polisę ubezpieczeniową, przenosisz część wpływu ryzyka na firmę ubezpieczeniową i ponosisz odpowiedzialność, jeśli ryzyko się wydarzy.

Możesz również napisać klauzule "przeniesienia ryzyka" do swoich umów z dostawcami.

Zanim jednak to zrobisz, uzyskaj poradę prawną, aby upewnić się, że przenosisz odpowiednie ryzyko i że osiągniesz zamierzony rezultat. Dowiedz się więcej o odpowiednim kontraktowaniu.

Złagodzić

Ograniczanie ryzyka jest prawdopodobnie najczęstszą strategią reagowania na ryzyko iz pewnością jest tą, której najbardziej używam.

Właśnie tam podejmujesz działania, które zmniejszają ryzyko, jeśli tak się stanie.

Na przykład, jeśli masz ryzyko projektu w fazie testowej trwającej zbyt długo, możesz dodać więcej testerów do puli zasobów. Ryzyko wciąż może się zdarzyć, ale przynajmniej zrobiliście coś, co sprawi, że będzie mniej zła, jeśli zrozumiecie, o co mi chodzi.

Zaakceptować

Ostateczną opcją radzenia sobie z ryzykiem negatywnym jest po prostu zaakceptowanie go. Czasem zdarzają się problemy i przeanalizowałeś to i zdecydowałeś, że nic z tym nie zrobisz. Możliwość przystosowania się (jeśli tak się dzieje) jest jedną z najlepszych umiejętności dla kierowników projektów .

Przyjęcie, że ryzyko może się wydarzyć, to nie to samo, co niepodejmowanie decyzji lub wkładanie głowy w piasek. Aktywnie, przy wsparciu sponsora projektu i kadry kierowniczej wyższego szczebla, podejmujesz decyzję, by nic nie robić. Pod wieloma względami jest to najbardziej ryzykowne, ale możesz wziąć to obliczone ryzyko w oparciu o to, ile kosztowałoby Cię poświęcenie czasu i wysiłku na wprowadzenie innego rodzaju strategii reagowania na ryzyko.

Wdrożenie jakiegokolwiek innego rodzaju strategii zarządzania ryzykiem może być zbyt kosztowne, biorąc pod uwagę wpływ tego ryzyka. Jeśli szansa na wystąpienie ryzyka jest niewielka, lub wpływ, jaki będzie miał, jeśli nastąpi, jest bardzo mały, to robienie niczego nie jest całkowicie dopuszczalnym rozwiązaniem.

Te 4 opcje obejmują szerokie spektrum reakcji na ryzyko, więc powinieneś być w stanie znaleźć podejście odpowiadające poziomowi ryzyka, które jesteś gotowy podjąć jako zespół projektowy. Najważniejszą rzeczą jest zebranie planu działania i podjęcie kroków, które identyfikujesz. Następnie, jeśli istnieje ryzyko, masz już uporządkowany plan B i możesz łatwo poruszać się po problemie.