10 wskazówek, jak wybrać najlepszą pracę

Jak zdecydować, którą pracę podjąć, gdy masz opcje

To zawsze ekscytujące, gdy masz możliwości wyboru , nawet jeśli podjęcie decyzji o wyborze stanowiska może być stresujące. Ponieważ rynek pracy zmienia się w atmosferę opartą na kandydatach, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz selektywny w kwestii następnej pracy. Osoby poszukujące pracy, które są w dziedzinach o wysokim popycie i pracownicy, którzy mają udokumentowane sukcesy w karierze zawodowej, często znajdują się w godnej pozazdroszczenia pozycji będącej w stanie wybrać swoją następną pracę z wielu możliwości.

Jeśli masz odpowiednie umiejętności i doświadczenie, możesz pozwolić sobie na wybredność. Będziesz mógł wykorzystać swoją przewagę, aby wylądować na stanowisku, które jest najbliższe Twojej idealnej pozycji. Będziesz mógł wybrać pracę, która najlepiej pasuje do twojej osobistej sytuacji i celów zawodowych.

Nie musisz brać pierwszej oferty pracy , chyba że masz pewność, że jest to idealne miejsce na kolejny etap kariery. Zamiast tego nie spiesz się i upewnij się, że następna praca jest dokładnie tym, czego szukasz. Oto jak zoptymalizować swoje szanse na wybór najlepszej pracy, gdy masz przewagę.

10 wskazówek dotyczących wyboru pracy na rynku poszukującym pracy

1. Pozostań w trybie poszukiwania pracy. Trzymaj się "ciągłego trybu poszukiwania pracy", abyś był gotowy na pojawiające się okazje. Zachowaj aktualność wszystkich swoich dokumentów poszukiwania pracy, szczególnie profilu LinkedIn . Udokumentuj swoje sukcesy w bieżącej pracy co najmniej raz w miesiącu i włącz je do swojego CV.

Jeśli Twoje umiejętności są wysokie, pracodawcy często będą cię ścigać, więc bądź gotów odpowiedzieć na atrakcyjne opcje.

2. Utwórz profil idealnej pracy i pracodawcy. Pomoże Ci to zidentyfikować atrakcyjne stanowiska i przerzucić inne zadania, które Twoim zdaniem nie będą pasować. Zastanów się, jaki typ pracodawcy byłby idealny dla twojej osobowości i stylu pracy .

Aby to zrobić, pomyśl o elementach swoich bieżących i przeszłych prac, które najbardziej Ci się podobają i zapisz je.

Zadaj sobie pytanie: Jakie czynności są najbardziej satysfakcjonujące w twojej obecnej pracy? Czego możesz chcieć uniknąć w następnej pracy? Czego chcesz pod względem równowagi między pracą a życiem prywatnym? Jaka jest Twoja idealna kultura firmy ? Które miejsca pracy byłyby dla ciebie najbardziej satysfakcjonujące ?

3. Co jeszcze chcesz w pracy? Możesz także zastanowić się nad tym, czego może brakować w obecnej pracy. Na przykład, jeśli lubisz planowanie wydarzeń, czy planujesz wystarczająco dużo wydarzeń w swojej obecnej roli? Być może twoja obecna praca oferuje niewystarczające możliwości awansu lub twój szef jest zbyt autokratyczny i chciałbyś mieć więcej swobody w podejmowaniu decyzji i planowaniu swojego przepływu pracy.

4. Rozważ swoją doskonałą pracę. Weź udział w internetowych ocenach kariery zawodowej, aby pomóc Ci zidentyfikować inne wartości, zainteresowania lub cechy osobowości, które możesz wykorzystać w swojej idealnej pracy. Możesz również skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, jeśli starasz się zidentyfikować kluczowe aspekty swojej idealnej kariery. Jeśli masz wymarzoną firmę, z którą chciałbyś pracować, teraz może być czas na nawiązanie z nimi kontaktu .

5. Poznaj swoją wartość. Jedną z zalet dużego zapotrzebowania jest możliwość podniesienia wynagrodzenia.

Sprawdź stawki za swoją pracę dzięki źródłom wynagrodzenia online, ankietom Twojej organizacji zawodowej i nieformalnym nawiązywaniu kontaktów z innymi specjalistami. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby określić, ile jesteś wart .

6. Czy chcesz więcej pieniędzy? Jeśli uważasz, że powinieneś robić więcej, rozważ prośbę o podwyżkę lub celuj w inne prace, które mają wyższą rekompensatę. Wielu pracodawców dopasuje ofertę z innej organizacji. W niektórych przypadkach konkurencyjna oferta lub zmiana pracy może być jedynym sposobem na zapewnienie znacznego wzrostu wynagrodzeń. Uważaj, aby nie wydać ultimatum aktualnemu pracodawcy, jeśli nie jesteś gotowy na zmianę pracy. Nie chcesz stracić pracy, którą masz, zanim będziesz gotowy do przejścia.

7. Zdobądź więcej umiejętności. Jeśli kolejna praca, którą chciałbyś mieć, wymaga umiejętności lub wiedzy , których nie posiadasz w pełni lub chcesz rozszerzyć swoje obecne obowiązki na nowe obszary, sprawdź, czy możesz włączyć lub rozwinąć te umiejętności na swoim stanowisku.

Pracodawca może być bardziej elastyczny niż myślisz, modyfikując swoją pracę, jeśli jesteś cenionym pracownikiem i nie chce Cię stracić. Ponadto należy zbadać zajęcia i możliwości szkoleniowe, aby uzyskać odpowiednie przygotowanie do następnej pracy. Twój pracodawca może nawet zgodzić się zapłacić.

8. Pomóż rekruterom znaleźć cię. W przypadku niedoboru pracowników pracodawcy stają się bardziej aktywni w rekrutowaniu pasywnych kandydatów . Bardziej prawdopodobne będzie wykorzystywanie firm poszukujących do łowienia kandydatów i zdobywania perspektyw od LinkedIn. Rozważ skorzystanie z usług rekrutera, aby pomóc Ci znaleźć idealną pracę, ale upewnij się, że nie pozwalasz im na nowo zdefiniować swoich celów, aby sprostać podaży miejsc pracy, które promują. Stwórz kompletny profil na LinkedIn i bądź na bieżąco, a Twoja następna praca może cię znaleźć, zanim ją znajdziesz.

9. W porządku jest powiedzieć "nie, dziękuję" . Nie obawiaj się odrzucić oferty pracy, która wydaje się mniej niż idealna. Jeśli masz duże zapotrzebowanie, inne oferty pojawią się na Twojej drodze. Być może lepiej będzie pozostać w obecnej pracy, dopóki nie znajdziesz czegoś bardzo atrakcyjnego. Nadmierne przesuwanie pracy może być czerwoną flagą przy wznowieniu pracy, nawet dla pracowników o dużym popycie. Oto, jak odrzucić ofertę pracy .

10. Stuknij swoje połączenia . Skontaktuj się z kontaktami, aby uzyskać informacje , porady i sugestie dotyczące ofert pracy. Podziel się swoim profilem w celu znalezienia idealnej pracy i poproś go o rekomendowanie stanowisk w swoim sektorze. Podczas niedoborów pracowników firmy często płacą pracownikom premię za skierowanie kandydatów, a zalecenia od obecnych pracowników są zwykle rozważane w każdych okolicznościach.

Jak zdecydować, którą pracę podjąć

W rzeczywistości może być trudniej podjąć decyzję, gdy masz więcej pracy do wyboru. Być może będziesz musiał żonglować wieloma ofertami pracy , co może być stresujące. Poświęć czas, aby ocenić każdą ofertę i dokładnie porównać pakiety świadczeń pracowniczych . Nie chodzi tylko o pieniądze - korzyści i profity, które oferujesz, są również ważne, a pewne korzyści mogą być negocjowane w ramach oferty pracy .

Kiedy poszukujesz pracy na rynku kupującego, znajdujesz się w siedzibie kierowcy i możesz wybierać między pracami, aby znaleźć taki, który najlepiej pasuje. Nie spiesz się z decyzją. Poświęć trochę czasu na uważne rozważenie wszystkich opcji. Zapomnij o tych, których nie wziąłeś po podjęciu decyzji i przygotuj się do rozpoczęcia nowej pracy .

Sugerowane czytanie: 15 wskazówek, jak przygotować się do poszukiwania pracy 10 rzeczy, które należy rozważyć przed powiedzeniem "Tak" w ofercie pracy