Najważniejsze wskazówki dla pasywnych osób poszukujących pracy

Czy kochasz swoją pracę? Nie chcesz nawet myśleć o szukaniu nowej pozycji? Nawet jeśli masz szczęście, że masz pracę, której nie chcesz zakończyć, zawsze powinieneś być przynajmniej przygotowany na kontynuację.

To dlatego, że firmy mogą zachowywać się w nieoczekiwany sposób. Twój pracodawca może zreorganizować swoją strukturę lub zwolnić pracowników ze względów finansowych. Kierownictwo może się przesunąć, a wraz z nim odpowiedzialność za pracowników.

Z dnia na dzień możesz zdobyć nowego szefa, który nie jest tak wspaniały, aby pracować jako twój stary przełożony. Lub Twoja prywatna sytuacja może się zmienić i być może będziesz musiał szukać nowego zatrudnienia. Istnieją również powody, dla których może być sens, aby rzucić pracę, którą kochasz .

Tak więc, nawet jeśli jesteś zadowolony ze swojej obecnej roli, dobrze jest zaangażować się w pasywne poszukiwanie pracy. Dowiedz się, jak to zrobić, wraz z odkrywaniem różnicy między aktywnym i pasywnym poszukiwaniem pracy.

Aktywne i pasywne szukanie pracy

Aktywne poszukiwanie pracy ma miejsce, gdy ktoś potrzebuje obecnie nowej pracy. Aktywni poszukujący pracy zamieszczają swoje CV na tablicach ogłoszeń i szukają pracy. Ponadto poszukujący pracy aktywnie poszukujący pracy korzystają z LinkedIn, serwisów społecznościowych i aplikacji, aby przyspieszyć wyszukiwanie nowej pozycji.

Aktywni poszukujący pracy również łączą się, uczestniczą w targach pracy i wydarzeniach branżowych , a także kontaktują się z kontaktami, przyjaciółmi i krewnymi w sprawie potencjalnych możliwości zatrudnienia.

Aktywny osoba poszukująca pracy może również skontaktować się z agencją rekrutacyjną lub wysłać listy zainteresowań do konkretnych pracodawców.

Pasywne poszukiwanie pracy ma miejsce, gdy osoba aktualnie zatrudniona jest otwarta na nowe możliwości kariery, ale nie aktywnie poszukuje i nie stosuje się do określonych stanowisk. Zamiast szukać i ubiegać się o pracę jako aktywnie poszukujący pracy, pasywna osoba poszukująca pracy czeka na pracodawców, aby dotrzeć do możliwości.

Pasywni poszukujący pracy mogą (i powinni) aktualizować swoje CV i profil LinkedIn . Mogą również angażować się w swobodną komunikację ze współpracownikami i przyjaciółmi w innych firmach oraz tworzyć alerty prac i konta na stronach internetowych poświęconych poszukiwaniu pracy.

Dlaczego warto przygotować się do poszukiwania pracy

To dobry model do naśladowania, ponieważ będziesz gotowy do polowania na pracę w danym momencie. Twoje CV i obecność w mediach społecznościowych będą aktualne, jeśli prowadzisz pasywne poszukiwanie pracy. Ponadto będziesz mieć wyczucie możliwości i wynagrodzeń dostępnych w swojej branży, od alertów i swobodnego przeglądania na tablicach ogłoszeń. Jeśli zmieni się twoja sytuacja, twoje pasywne poszukiwanie pracy będzie mogło szybko i łatwo zmienić się w bardziej aktywne.

Top 10 wskazówek dla pasywnych poszukujących pracy

Pasywni poszukiwacze pracy, którzy zainwestują trochę czasu w utrzymanie gotowości do pracy, zaoszczędzą wiele czasu (i stresu), gdy będą musieli szukać pracy. Oto wskazówki dla pasywnych osób poszukujących pracy.

1. Bądź aktywnym użytkownikiem LinkedIn
Stwórz solidny profil na LinkedIn, w tym wykształcenie, doświadczenie, wolontariat, umiejętności, certyfikaty i stowarzyszenia itp. Twój profil na LinkedIn to internetowa wersja twojego CV, więc koniecznie przeczytaj go dokładnie.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem LinkedIn, oto jak zacząć.

Po ustawieniu profilu połącz się ze wszystkimi, których znasz. Słowem operatywnym jest "wiedzieć" - nie łączyć się z przypadkowymi ludźmi, ponieważ nie będą w stanie ci pomóc.

Dołącz do odpowiednich grup LinkedIn . Istnieją grupy poszukiwania pracy, grupy przedsiębiorstw, grupy absolwentów, grupy uczelni i grupy sieciowe. Grupy są dobrym źródłem do kontaktów sieciowych, porad dotyczących poszukiwania pracy i ofert pracy. Ponieważ nie jesteś aktywnie poszukującym pracy, ustaw powiadomienia e-mail na cotygodniowe podsumowania, aby nie były pochowane w wiadomościach.

2. Napisz zalecenia
Pisz rekomendacje dotyczące LinkedIn dla niektórych połączeń. W zamian otrzymasz rekomendację od przynajmniej niektórych osób, którym podajesz referencje. Te rekomendacje są widoczne w Twoim profilu i stanowią widoczne odniesienie dla potencjalnych pracodawców.

3. Stuknij w Social Networking
Nie przestawaj z LinkedIn. Facebook jest osobistą witryną sieciową, ale może być także pomocny w utrzymywaniu kontaktu z byłymi kolegami. Skonfiguruj także konta Twitter i Google+, aby rozwinąć bazę połączeń.

Oto jak korzystać z sieci społecznościowych do celów zawodowych:

Im silniejsza jest Twoja obecność w społeczeństwie, tym bardziej prawdopodobne jest, że wykorzystasz rekrutację społeczną do znalezienia kandydatów do pracy.

4. Zbuduj sieć kariery
Nie musisz spędzać wiele czasu na tworzeniu sieci, ale poświęć czas na regularne dodawanie połączeń do sieci. Im większa jest twoja sieć, tym więcej masz możliwości, gdy szukasz pracy.

5. Pozostań podłączony do sieci
Nie buduj sieci i zapomnij o niej. Dla waszych połączeń ważne jest, abyście wiedzieli, że tam jesteście. Publikuj aktualizacje statusu na Facebooku, tweetuj i wysyłaj ciekawe linki do stron społecznościowych. Jeśli masz bloga, który nadaje się do czytania w profesjonalnych kontaktach, podaj go na swoich stronach społecznościowych. W ten sposób Twoje strony będą aktualne bez konieczności wykonywania dużej pracy.

Raz w tygodniu, wyślij e-mailem lub wyślij wiadomość z LinkedIn lub Facebooka do kilku połączeń, aby zapytać, jak sobie radzą. Pozostawanie w kontakcie przypomina o tym, kim jesteś i pokazuje, że zależy ci na tym, jak sobie radzą. Jeśli jesteś zainteresowany i zaangażowany, twoi znajomi z większym prawdopodobieństwem udzielą ci pomocy, jeśli i kiedy jej potrzebujesz. Dzięki połączeniom jesteś na tyle przyjazny, że możesz spotkać się osobiście, od czasu do czasu wypić filiżankę kawy lub lunch.

6. Sprawdź firmy
Czy masz firmę, dla której chciałbyś pracować, gdyby przyszła perfekcyjna praca? Przygotuj listę firm docelowych i od czasu do czasu odwiedzaj witrynę firmy, aby przeczytać najnowsze wiadomości i sprawdzić, jakie zadania są dostępne.

7. Sprawdź oferty pracy
Raz w tygodniu spędź kilka minut, korzystając z wyszukiwarki ofert pracy, aby przeprowadzić kilka wyszukiwań pracy, wykorzystując swoje umiejętności, stanowisko i / lub lokalizację, w której chciałbyś pracować. Zobaczysz, na pierwszy rzut oka, listę otwartych zadań pasujących do Twojego tła.

8. Zaktualizuj swoje CV
Mieć zaktualizowane CV gotowe do pracy. Za każdym razem, gdy zmieniasz pracę lub zmieniasz status edukacyjny, zaktualizuj swoje CV. W ten sposób zawsze będziesz mieć aktualną kopię swojego CV, jeśli zajdzie taka potrzeba. Napisz projekt listu motywacyjnego na stanowisko, które jest bliskie twojemu doświadczeniu. Przygotuj szablon gotowy do dostosowania, gdy będziesz gotowy do ubiegania się o pracę.

9. Przygotuj wywiad
Nie wykorzystuj wszystkich naliczonych urlopów lub urlopu osobistego, chyba że musisz. Zachowaj trochę w rezerwie, więc masz czas na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli nadejdzie okazja, która jest zbyt dobra, by ją pominąć. Przygotuj gotowy zestaw do rozmowy kwalifikacyjnej, aby nie musieć walczyć o znalezienie czegoś do ubrania w ostatniej chwili. Również przygotuj listę referencji zatrudnienia . Niektóre firmy wymagają referencji wraz z życiorysem i listem motywacyjnym w ramach procesu składania wniosku.

10. Zacznij od nowa
Co kilka tygodni wykonaj te kroki, aby upewnić się, że działają techniki pasywnego poszukiwania pracy. Czy twoja sieć LinkedIn rośnie? Czy pamiętasz, aby sięgnąć do swoich połączeń? Czy masz poczucie, jakie zadania kwalifikujesz i jakie miejsca pracy są dostępne? W powiązanej notatce, czy twoje umiejętności i certyfikaty są aktualne, więc kwalifikujesz się do zainteresowania? Czy jesteś gotowy na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli otrzymasz zaproszenie od pracodawcy?

Im lepiej przygotujesz się do poszukiwania pracy , tym łatwiej będzie rozpocząć poszukiwanie pracy i szybko znaleźć nową pracę, jeśli zajdzie taka potrzeba.