Dowiedz się o premiach za polecenie pracowników

Firmy poszukujące talentów często opracowują system motywacyjny, w ramach którego obecni pracownicy otrzymują premię za polecenie, jeśli zalecają kandydata, który jest ostatecznie zatrudniony.

Kilku pracodawców przyznaje premie za realistyczne skierowania, które nie skutkują zatrudnieniem. Jednak większość pracodawców wymaga wypożyczenia motywacyjnego, aby pozostać w firmie przez co najmniej kilka miesięcy przed wypłaceniem premii pracownikowi, który polecił nowy wynajem.

Firmy oferujące bonusy

Według Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SHRM), około 1 na 2 pracodawców oferuje formalny program bonusowy za polecenie. Takie programy stanowią średnio około 25% wszystkich zatrudnionych. Wielu innych pracodawców ma nieformalny system rekomendacji.

W niektórych firmach takie programy obejmują każdą pracę. W innych przypadkach premie są ograniczone do stanowisk z niewystarczającą ilością talentów - na przykład firma handlu elektronicznego może zapewniać premie inżynierom oprogramowania, zwłaszcza jeśli są na konkurencyjnym rynku dla talentów technologicznych, ale nie dla innych ról, które są łatwiejsze do wypełnienia. Rząd Stanów Zjednoczonych oferuje nawet program premiowania pracowników, według uznania poszczególnych agencji, do stanowisk trudnych do obsadzenia przez pracowników.

Ważne jest, aby pamiętać, że role wybrane do programów bonusowych nie są z natury bardziej wartościowe niż role, które nie są premiowane; często są trudniejsze do wypełnienia.

Więc jeśli twój tytuł nie robi cięcia, nie czuj się niedoceniony. (Ale być może, przejdź przez własną sieć i sprawdź, czy masz połączenia, aby odnieść się do tych zleceń na żądanie).

Dlaczego firmy wypłacają premie

Pracodawcy często sądzą, że dostęp do sieci społecznościowych obecnych pracowników może być bardziej opłacalny niż inne techniki rekrutacji, w tym korzystanie z usług rekrutacyjnych .

Niektóre badania wskazują, że programy motywacyjne dają pracownikom wyższej jakości i zwiększają zatrudnienie pracowników.

W każdym przypadku programy skierowań to dobry sposób na budowanie poczucia wspólnoty i pracy zespołowej. W najlepszym interesie pracowników jest rekomendowanie potencjalnym współpracownikom, którzy są wykwalifikowanymi, odpowiedzialnymi i kreatywnymi pracownikami. Żadna premia nie jest warta skutków społecznych spowodowanych złym poleceniem (szczególnie, jeśli osoba polecająca musi pracować bezpośrednio z kandydatem mniej niż gwiezdnym).

Kiedy powinieneś polecać kontakt

Mając to na uwadze, ważne jest, aby starannie przeanalizować kontakty przed przekazaniem CV do zasobów ludzkich. Przed wykonaniem potencjalnego połączenia, zadaj sobie pytanie:

  1. Czy ta osoba kwalifikuje się do tej roli? Spójrz na opis stanowiska i na CV twojego kontaktu. Czy widzisz zakładkę? Czy twój przyjaciel ma odpowiednie doświadczenie, wykształcenie i umiejętności? Gdyby byli nieznajomymi, czy postrzegalibyście ich jako realnego kandydata?
  2. Czy są zainteresowani tym stanowiskiem? To może wydawać się oczywiste, ale jeśli potencjalny kandydat nie jest zachwycony możliwością skorzystania z tej możliwości, nie powinien być zmuszany do jej podjęcia. Paliwasz kapitał społeczny za każdym razem, gdy wydasz zalecenie, które nie działa. Nie nastawiaj się na porażkę, próbując wymusić dopasowanie, które nie istnieje.
  1. Czy chciałbyś z nimi pracować? Nawet jeśli nie będziesz pracować bezpośrednio ze swoim połączeniem w nowej roli, to sprawiedliwe jest zadać sobie pytanie, czy chciałbyś to zrobić. Jeśli nie, dlaczego podarowałbyś swoim obecnym kolegom doświadczenie?

Na koniec, po wykonaniu polecenia, twoja rola w interakcji została zakończona. Nie podejmuj działań w imieniu swojego przyjaciela lub nie naciskaj na menedżera ds. Zatrudnienia, aby wybrać swojego kandydata. W najlepszym razie sprawisz, że twoje połączenie będzie wyglądało jak ktoś, kto nie jest w stanie walczyć z własnymi bitwami; w najgorszym przypadku nie będziesz już zawodowy i być może prześladowany. Żaden scenariusz nie pomoże Twojemu znajomemu zostać wynajęty, lub otrzymasz ten bonus.

Kwoty premiowe pracownika

Zachęty są bardzo zróżnicowane w zależności od firmy, ponieważ przyznawane są nagrody pieniężne, bony podarunkowe, wycieczki, a nawet samochody. Wartość zachęt waha się od 250 do ponad 25 000 USD (dla stanowisk kierowniczych), a najczęstszy zasięg wynosi około 1000 - 2500 USD, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez WorldatWork.

Wypłaty bonusowe dokonywane były jednorazowo średnio w 70% przypadków. W innych przypadkach dokonano częściowej płatności początkowej, a pozostałą część przyznano w późniejszym terminie (często po upływie roku).

Jeśli firma ma program rekomendacji dla pracowników , polityka firmy określi wytyczne, w tym jak skierować potencjalnego pracownika, kwotę premii, uprawnienia i płatność.