Czy powinieneś powiedzieć swojemu szefowi, że szukasz nowej pracy?

Kiedy powinieneś (i nie powinieneś) sprawić, by Twoja praca była publiczna

Jeśli zastanawiasz się nad kolejnym krokiem w karierze, prawdopodobnie Twoje poszukiwania pracy pozostaną poufne w pracy. Ale kiedy najlepiej powiedzieć szefowi, że szukasz pracy?

Czy powinieneś - czy nie powinieneś - powiedzieć swojemu szefowi, że szukasz pracy?

Czy powinieneś milczeć, kiedy potencjalny pracodawca prosi Cię o rozmowę kwalifikacyjną? Czy powiadomiłeś swojego menedżera, gdy zostaniesz wybrany jako finalista? Czy też czekasz, aż otrzymasz pisemną ofertę pracy, aby przekazać wiadomość nowemu pracodawcy?

Odpowiedź jest taka, że ​​to zależy. To zależy od Ciebie, Twojego szefa i tego, jak wygląda twoje miejsce pracy. Jest to decyzja, której nie należy lekceważyć, ponieważ mogłaby narazić obecną pracę na niebezpieczeństwo.

David Boggs, lider praktyki WK Advisors, oddziału firmy wykonawczej Witt / Kieffer, która koncentruje się na identyfikowaniu i rekrutowaniu menedżerów średniego szczebla, wyjaśnia: "Mówienie prawdy może mieć rzeczywiste konsekwencje. Ale pozostawanie przy mamie też może być ryzykowne. W najgorszym razie szef może zamieścić reklamę nowego pracownika, który zastąpi cię. Przynajmniej może stworzyć napięcie w biurze. "

Według Boggsa, osoby powinny wziąć pod uwagę te siedem czynników w obliczu tej trudnej decyzji:

  1. Rozważ swoją osobistą etykę: po pierwsze, rozmyślaj nad własnymi tendencjami i nawykami. Jak poradziłeś sobie z poprzednimi poszukiwaniami pracy i jakie to uczucie z moralnego punktu widzenia? Pomyśl o kolegach, którzy utrzymali swoją kandydaturę w spokoju, oraz o tych, którzy podzielili się nadchodzącym wywiadem z zespołem - który czuł się dla ciebie bardziej odpowiedni?
  1. Staraj się być uczciwym : Jeśli chcesz podzielić się tą potencjalną szansą na karierę, zadaj sobie pytanie, dlaczego i bądź uczciwy. Czy jesteś zmuszony poczuciem lojalności wobec swojego personelu, dyrektora generalnego lub firmy? A może masz nadzieję, że wiadomości te mogą zapewnić skuteczną dźwignię podczas obecnej pracy? Twój szef może zaoferować ci zachęty do pozostania, takie jak podwyższenie wynagrodzenia lub awans (ale jest to ryzykowna gra do zagrania).
  1. Oceń zagrożenia: Jak bardzo chcesz opuścić swoją obecną pozycję? Czy jesteś nieszczęśliwy w swojej obecnej pracy, czy po prostu ciekawi Cię potencjał gdzie indziej? Ujawnienie, że jesteś kandydatem w innej firmie, może narazić bieżącą pracę na ryzyko. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli nie zostaniesz wybrany na nowe stanowisko, czy chcesz i nadal możesz szukać pracy, będąc bezrobotnym?
  2. Oceń klimat w pracy: Niezależnie od osobistej etyki decyzja o podjęciu decyzji zależy w dużym stopniu od klimatu w miejscu pracy. Okoliczności są różne w każdej firmie, z każdym szefem, a nawet z dnia na dzień. Czy ktoś inny w firmie stracił pracę po tym, jak był uczciwy w swoich poszukiwaniach? Kiedy pracownik odchodzi, czy ogólny nastrój jest świętem dla nowej okazji lub niechęcią do postrzeganej nielojalności?
  3. Zrozum swojego przełożonego: Czy masz pełen szacunku, ufny związek ze swoim przełożonym, czy też boisz się zemsty? Niektórzy szefowie naprawdę wspierają rozwój swoich pracowników i rozumieją, że czasem może to wymagać zmiany pracy. Możesz otrzymać zachętę i wsparcie, nie wspominając o wspaniałym wspominaniu o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się również, czy nastroje w twoim obecnym biurze ulegną zmianie, jeśli nie zostaniesz wybrany na nowe stanowisko; nawet najbardziej wspierający szef i współpracownicy mogą być zaniepokojeni, że skupiasz się na opuszczeniu firmy, a nie na pracy.
  1. Pomyśl o czasie: jeśli zdecydujesz się być szczery, szczególnie na wczesnych etapach rozmów kwalifikacyjnych, potencjalny pracodawca może postrzegać tę przejrzystość jako czerwoną flagę. Być może wykorzystujesz swoją kandydaturę jako sposób na uzyskanie lepszej pozycji w obecnej pracy. W tej decyzji wszystko zależy od czasu: jeśli poważnie zastanawiasz się nad stanowiskiem, może to być czas, aby wyjawić wiadomości, szczególnie jeśli istnieje ryzyko, że stanie się on publiczny, czy ci się to podoba, czy nie. Najbardziej ostrożnym - a czasem i najmądrzejszym - jest czekanie, aż zaakceptujesz nowe stanowisko i podpisałeś się na linii przerywanej.
  2. Zaufaj zdrowemu rozsądkowi : przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem, oceniając siebie, swoją firmę i przyszłego pracodawcę. Decyzja rzadko bywa łatwa, ale dobrą wiadomością jest to, że większość kandydatów, którzy kwalifikują się do ról przywódczych, jest wystarczająco wnikliwa, aby dokonać właściwego wyboru, czy mówić coś głośno, czy pozostać w domu.

Czytaj więcej: Co robić, gdy szef przyłapie cię na poszukiwaniu pracy | Jak szukać pracy, gdy jesteś zatrudniony