Czy faworyzowanie w miejscu pracy jest nielegalne?

Jak zapobiegać i zwalczać faworyzowanie w miejscu pracy

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z menadżerem, który traktował twojego współpracownika jak złoto, podczas gdy utknąłeś z całą chrząknięciem i bez pochwał, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy faworyzowanie w miejscu pracy jest nielegalne.

Czym jest faworyzowanie?

Faworyzowanie w miejscu pracy ma miejsce, gdy osoba (zazwyczaj menedżer) wykazuje preferencyjne traktowanie jednej osoby nad wszystkimi innymi pracownikami z przyczyn niezwiązanych z wykonywaniem pracy.

Jeśli Sue sprzedaje o 50 procent więcej produktów niż Jane, nie jest to faworyzowanie, jeśli Sue dostaje promocję, pochwałę i specjalne przywileje .

Zasłużyła sobie na to dzięki swoim wysokim osiągom. Ale jeśli Sue i Jane są równymi wykonawcami lub Jane wykonuje lepszą pracę, a Sue nadal otrzymuje promocję, pochwałę i przywileje, to jest to faworyzowanie.

Czy faworyzowanie jest nielegalne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi "to zależy". W powyższym przykładzie, gdzie Sue i Jane występują na równym poziomie, ale Sue dostaje wszystkie korzyści, faworyzowanie jest legalne, ale głupie. Jeśli powód, dla którego menedżer faworyzuje jednego pracownika względem innych, opiera się na osobowości, związkach społecznych (jest uprzywilejowanym pracownikiem siostrzenicy dyrektora generalnego ?), A nawet, że uprzywilejowany pracownik wie, jak podskoczyć do szefa, wtedy faworyzowanie jest legalne.

Faworyzowanie staje się nielegalne, jeśli powodem preferencyjnego traktowania jest nie tylko preferencja, ale chroniona cecha, taka jak rasa, płeć lub wiek .

Jeśli menedżer traktuje 24-letnią Sue lepiej niż 60-letnia Jane, leczenie może być związane z wiekiem.

Być może menedżer nie chce inwestować w pracownika, którego zdaniem nie będzie uczyć się nowych rzeczy . To jest nielegalna dyskryminacja. Jeśli menedżer woli ludzi z własnej rasy i dlatego nagradza ludzi, którzy podzielają jej etniczne dziedzictwo nad tymi, którzy tego nie robią, jest to nielegalne.

Czasami trudno jest ustalić, czy faworyzowanie jest legalne czy nielegalne . Jeśli Jane i Sue są różnymi rasami, a Sue dzieli tę samą rasę z szefem, czy jest to nielegalna dyskryminacja, czy też opiera się wyłącznie na osobowości? Jeśli szef nie wykazuje żadnych oznak nielegalnej dyskryminacji w inny sposób, prawdopodobnie musisz sprowadzić go do legalnego protekcjonizmu.

Co się dzieje w dziale z faworyzowaniem?

Nic dobrego nie dzieje się, gdy menedżer okazuje faworyzowanie pracownika. Nieprzysługujący pracownicy zaczynają czuć, że ich osiągnięcia nie są rozpoznawane. Są zniechęceni brakiem korelacji pomiędzy ciężką pracą a sukcesem.

Stopniowo ludzie zaczynają rezygnować z pracy . Wiedzą, że uprzywilejowany pracownik będzie nadal nagradzany niezależnie od tego, co robią, więc dlaczego mieliby spróbować? Czasami pracownicy będą próbowali sabotować ulubionego, co może wzmocnić pozycję menedżera, że ​​ta osoba jest wyjątkowa - w przeciwnym razie, dlaczego wszyscy inni byliby zazdrośni?

Ale nie zawsze jest słońce i róże dla uprzywilejowanego pracownika. Podczas gdy niektórzy faworyzowani pracownicy najwyraźniej cieszą się uprzywilejowanym miejscem, inni zaczynają czuć się nieswojo. Wiedzą, że nie są najlepsi, ale otrzymują pochwałę.

Inni pracownicy przestają lubić uprzywilejowanego, co utrudnia nawiązywanie przyjaźni w pracy .

Możesz osiągnąć wyższe obroty i niską etykę pracy w departamencie.

Jak walczyć z faworyzowaniem?

Radzenie sobie z faworyzowaniem jest zdecydowanie rolą dla działu zasobów ludzkich lub kierownictwa wyższego szczebla. Pierwszym krokiem jest uświadomienie menedżera o faworyzowaniu. Może wydawać się to dziwne, ale niektórzy menedżerowie najwyraźniej nie mają pojęcia, że ​​faworyzują jednego pracownika ponad drugiego.

W przypadkach, gdy szef i pracownik są dobrymi przyjaciółmi lub mają osobowości, które klikają, szef może nie uznać jej faworyzowania za nierozsądną. Czasami wystarczy zwrócić uwagę menedżera na problem. Wiedząc, menedżer może bardziej uczciwie traktować pracowników.

Jeśli to nie pomoże, pomóż menedżerowi wdrożyć metryki do mierzenia wydajności pracowników, zamiast ufać swoim przeczuciom dotyczącym wydajności pracowników.

Następnie przeprowadź współpracę z menedżerem, aby regularnie analizować te dane.

Jeśli to nie powstrzyma problemu, być może trzeba przenieść menedżera lub faworyta do innej grupy lub w naprawdę złej sytuacji zakończyć menedżera .

Jak zapobiegać faworyzowaniu?

Nawet świetni menedżerowie mogą paść ofiarą faworyzowania, ponieważ ludzie po prostu naturalnie lubią niektórych ludzi bardziej niż inni. Więc zastosuj następujące rzeczy, aby powstrzymać faworyzowanie w twoim miejscu pracy.

Faworyzowanie nie może być nielegalne, z wyjątkiem pewnych okoliczności, ale z pewnością jest szkodliwe dla produktywnego i szczęśliwego środowiska pracy.