A Look at Compilation Albums

Kolekcje muzyki, których nigdy nie słyszeliśmy lub które przypominają nam muzykę, którą pokochaliśmy

Album kompilacyjny jest ogólnym terminem używanym w odniesieniu do wydania muzycznego składającego się z piosenek, które nie mają być postrzegane jako pojedyncze utwory. Albumy kompilacji są często określane jako "comps" i często zawierają utwory różnych artystów. Jednak czasami mogą występować w pojedynkę, ale nie jest to normą. Wydanie jednego wykonawcy obejmuje ścieżki dźwiękowe, próbki etykiet i albumy tematyczne.

Kompilacje Soundtrack

Krytycy muzyczni powołują się na kompilację Jay-Z na ścieżkę dźwiękową do filmu "The Great Gatsby" reżysera Baz Luhrmanna, będącego doskonałym przykładem dobrze przemyślanej ścieżki dźwiękowej prezentującej szeroki zakres muzyki. Album zawiera utwory Jay-Z i Beyonce "100 $ Bill" i "Back to Black", a także "Love Is Blindness" Jacka Blacka. Piosenki te spodobały się szerokiemu gronu miłośników filmowych i melomanów, a jednocześnie wciągały emocjonalne podteksty filmu w wyobraźni i zaskakujący sposób. Nic dziwnego, że inni, którzy być może oczekiwali przede wszystkim orkiestrowej ścieżki dźwiękowej, naprawdę jej nienawidzili .

Nic dziwnego, że wiele innych kompilacji soundtracków, które są "najlepsze", znalazło się w filmach młodzieżowo-popkulturalnych, takich jak "Igrzyska śmierci". To dlatego, że młodzi filmowcy to często najbardziej namiętni konsumenci muzyki współczesnej.

Najlepsze przykłady kompilacji etykiet

Ponownie, nie dziwi, niektóre z bardziej interesujących kompilacji na etykiecie pochodzą od etykiet z silnymi, czasami idiosynkratycznymi tożsamościami.

Jednym z przykładów jest Nonesuch Records, który w okresie największego wpływu rzetelnie reprezentował muzyk / producent / miłośnik muzyki Bob Hurwitz, który miał talent do rozpoznawania, wspierania i wydawania albumów kompilacyjnych wielkich artystów na początku kariery. Tymi muzykami są John Adams, Philip Glass i Steve Reich, którzy reprezentują panteon amerykańskiego minimalizmu.

Hurwitz przyczynił się także do rozwoju przełomowego kwartetu Kronos.

Zakres kompilacji Nonesucha jest szeroki i głęboki. Zawiera kompilacje dwu- i czteropłytowe z 20-letnim doświadczeniem Wilco, a także wczesną kompilację Kronos "Winter Was Hard". Na tym albumie pojawili się John Zorn, John Lurie, Terry Riley, Astor Piazzolla, Aulis Sallinen, turntablista Terry Riley, Alfred Schnittke i Samuel Barber. Nie może stać się bardziej eklektyczny.

Inne udane kompilacje należą do wytwórni o podobnej silnej tożsamości, w tym Rhino Records, Stax / Volt i Atlantic Records (szczególnie we wczesnych latach kierowanych przez Ahmet Ertegun). W tej kategorii nie można pominąć powiązanej z nią wytwórni Warner, Elektra.

A Look at Theme Albums

Album tematyczny to zupełnie inne zwierzę niż album kompilacyjny. Album tematyczny może być prawie wszystkim. Ten rodzaj albumów obejmuje retrospekcję kolekcji wybitnych hitów (i, chybi) wybitnego artysty, do gotowej kolekcji tego gatunku muzycznego, powracającej do kolekcji wcześniej niepublikowanych materiałów znanych artystów. Lub może to być album nieopublikowanej pracy (bez wyraźnego powodu) lub może to być kombinacja wszystkich powyższych.

Ostatnie słowo o kompilacjach Albumów

Albumy kompilacyjne mogą być trudne do złożenia, ponieważ wytwórnia wydająca album musi uzyskać zgodę wszystkich zaangażowanych stron. Może to oznaczać żonglowanie wymaganiami długiej listy wydawców, wytwórni i muzyków, którzy czasami mają sprzeczne interesy. Fakt ten dotyczy nawet albumu z kompozycjami pojedynczych artystów, jeśli artysta pracował z więcej niż jedną wytwórnią w trakcie swojej kariery.