Podstawy klauzuli klucza osoby w kontrakcie nagraniowym

Klauzula kluczowej osoby, która pojawia się w wielu kontraktach płytowych, budzi wśród muzyków pewną obawę i skłania niektórych prawników biznesu muzycznego do spędzania dużej ilości czasu (i pieniędzy) na pozbyciu się tego. Ale może nie być tak źle, jak się wydaje.

Co to jest kluczowa klauzula członkowska?

Kluczową klauzulą ​​członka w umowie dotyczącej zapisu (czasami nazywanej klauzulą ​​kluczową) jest klauzula, która stwierdza, że ​​jeśli członek grupy, który jest uważany za krytyczny dla ogólnego dźwięku, stylu lub tożsamości grupy, decyduje się opuścić , wytwórnia może domagać się naruszenia umowy, co może skutkować jej anulowaniem.

Często z tą rezygnacją wytwórnia zaprzestała aktywnej promocji wcześniejszych wydawnictw zespołu. Innymi słowy, ty i to, co zostało z twojego zespołu, powróciło na ulicę. Chociaż to może wydawać się dość znaczące, istnieje więcej niż jeden sposób patrzenia na to.

Dobra nowina dla muzyków

Ta funkcja kontraktu tnie obie drogi dla muzyków. Mimo, że klauzula nadaje etykietę "out", jeśli chce cię odrzucić, jeśli "kluczowy członek" opuści, zapewnia również pewien poziom ochrony. Z kluczową klauzulą ​​osoby, etykieta nie może łatwo użyć nagłego odejścia od twojego gracza, który czasami krzyczy jako powód, aby anulować całą umowę, ponieważ domyślnie przyznali, że odejście gracza ksylofon nie było poważnym problemem. Gdyby tak było, nazwaliby ją jako kluczową osobę w umowie.

Wszystko jest do negocjacji

Inną kwestią, której czasami brakuje muzykom, gdy zajmuje się kluczową klauzulą ​​członka, jest to, że tylko dlatego, że jest w kontrakcie, nie oznacza, że ​​etykieta go wymusi.

Kiedy Kronos Quartet podpisał swój pierwszy kontrakt z płytami Nonesuch, wytwórnia zidentyfikowała zarówno pierwszego skrzypka, założyciela grupy, jak i wiolonczelistę, który był niezwykle utalentowany, młody i piękny, jako kluczowi ludzie.

Kilka lat później wiolonczelista opuścił grupę z powodów zdrowotnych. Ale etykieta nie tylko nie anulowała umowy, ale ją odnowiła.

Czemu? Ponieważ grupa została doceniona przez krytyków, odniosła sukces komercyjny i znalazła innych świetnych wiolonczelistów, którzy zastąpili zmarłego oryginalnego członka.

Etykieta nie jest dostępna dla ciebie

Czasami muzycy nieco paranoją na punkcie swojej wytwórni i zakładają, że firma jakoś je zdobyła. Ale wytwórcy wytwórni płytowej nie są z natury źli, a przynajmniej nie większość z nich. Po prostu starają się opłacalnie zarządzać swoimi firmami. Jeśli jest jakiś sposób, że wpływ odejścia kluczowej osoby może zostać zmniejszony, większość wytwórni pójdzie w parze z grupą i, podobnie jak w Kwartecie Kronos, kiedy stracili swojego oryginalnego wiolonczelistę, nie będzie egzekwować tej klauzuli.

Biorąc pod uwagę Sting Out of Key Person Clause

Kiedy jeden lub dwóch członków grupy jest określanych jako "kluczowe osoby" w umowie o nagrywanie, może to wywołać nie tylko strach przed wytwórnią, ale także niechęć innych członków zespołu. Dlaczego oni też nie są kluczowymi osobami? W niektórych przypadkach grupy rozwiązały ten problem, prosząc wytwórnię płytową o wszystkich członków grupy jako "osoby kluczowe" w umowie. Chociaż może to nie wydawać się dobrym pomysłem - teraz etykieta ma powód do opuszczenia grupy, jeśli ktokolwiek odchodzi - może to być opłacalne rozwiązanie.

Tylko dlatego, że ma ono umowne prawo, wytwórnia nie zrzuci grupy, jeśli ktoś nie uzna ich za istotne, i rozwiązuje problem ego. Wszyscy jesteście kluczowymi członkami!