Pytania dotyczące wywiadów scenariuszowych i opartych na doświadczeniach

Departament Spraw Weteranów USA

Niezależnie od tego, czy zaczynasz swoją karierę, czy masz nadzieję awansować i promować, istnieje duża szansa, że ​​spotkasz się z jakimś ustnym wywiadem gdzieś po drodze. Jeśli naprawdę chcesz zabłysnąć w następnej rozmowie, musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby przygotować się na to, co mogą przeprowadzić ankieterzy, włączając w to zrozumienie rodzajów pytań, które możesz zadać i przemyślenie swoich możliwych odpowiedzi.

Różnica między pytaniami opartymi na scenariuszach a pytaniami opartymi na doświadczeniu

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, musisz rozpoznać różnicę między pytaniami opartymi na scenariuszu i doświadczeniem . Zrozumienie różnicy między tymi dwoma typami pytań pomoże Ci przygotować dobrze sformułowane odpowiedzi, które są zgodne z tym, czego szukają Twoi pracodawcy.

Pytania oparte na scenariuszu zaprojektowano tak, aby uzyskać wgląd w proces decyzyjny i dać pracodawcy wyobrażenie o tym, jak możesz reagować w różnych sytuacjach. Odpowiedzi na pytania oparte na scenariuszach powinny obejmować wszystkie kroki, jakie możesz podjąć, aby odpowiedzieć na problem.

Pytania oparte na doświadczeniu mają na celu określenie poziomu doświadczenia i zobaczenie, jak zareagowałeś na istotne problemy z przeszłości. Wielu pracodawców uważa, że ​​wcześniejsze doświadczenia są najlepszym wskaźnikiem przyszłych wyników. Możesz spodziewać się jednego lub obu typów pytań w dowolnym rozmowie o pracę z kryminalistą.

Oparte na scenariuszach

W pytaniach opartych na scenariuszach niekoniecznie będziesz musiał wiedzieć, jak zareagować. Pracodawcy rozumieją, że nie możesz wiedzieć wszystkiego o procedurach lub oczekiwaniach dotyczących pracy, której jeszcze nie masz. Zamiast tego chcą rzucić okiem na to, jak możesz podejść do sytuacji i jakie kroki możesz podjąć, aby rozwiązać problem.

Tego typu pytania dotyczą raczej procesu decyzyjnego i dostarczają informacji o tym, jakiego rodzaju informacje można wykorzystać do realizacji zadań.

Pracodawcy chcą wiedzieć, jak możesz rozwiązać problem; jakie dostępne zasoby możesz zidentyfikować; niezależnie od tego, czy jesteś w stanie rozpoznać problem i określić, jakie informacje możesz potrzebować, aby go rozwiązać; oraz w jaki sposób możesz komunikować się ze swoimi pracownikami lub członkami społeczności.

Dobrze sformułowana odpowiedź na pytanie oparte na scenariuszu powinna rozpocząć się od sformułowania tego, czym jest problem i dlaczego jest problemem. Następnie powinien przejść przez ankietera, krok po kroku, jakie kroki należy podjąć, aby go rozwiązać, w tym dalsze działania po fakcie.

Pytania oparte na doświadczeniu

Pytanie oparte na doświadczeniu najprawdopodobniej zacznie się od "powiedz mi o czasie, kiedy ..." lub innym podobnym frazie. Tego typu pytania wymagają od Ciebie skorzystania z wcześniejszych doświadczeń, aby dać Twojemu pracodawcy wyobrażenie o tym, jak możesz wyglądać podobnie w przyszłości.

Pytania oparte na doświadczeniu często trudniej odpowiedzieć niż pytania oparte na scenariuszach, być może dlatego, że łatwiej jest odpowiedzieć na hipotetyczną sytuację krok po kroku, niż próbować wstecznie dopasować przeszłe wydarzenie do dobrze sformatowanego wywiadu. odpowiedź.

Nie musi być tak trudno odpowiedzieć na pytania oparte na doświadczeniach, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim nie musisz polegać wyłącznie na doświadczeniach zawodowych, aby znaleźć odpowiedzi. Bardzo często można czerpać z doświadczeń ze szkoły, rodziny lub pracy wolontariuszy, aby udzielać odpowiedzi, zwłaszcza gdy dotyczą kwestii związanych z komunikacją interpersonalną lub kontaktowaniem się z innymi.

Odpowiadając na pytania oparte na doświadczeniu, musisz ustawić scenę. Wyjaśnij sytuację, a następnie wyjaśnij, dlaczego to był problem. Następnie omów kroki podjęte w celu rozwiązania problemu i ostateczny wynik.

Wreszcie - i to jest najważniejsze - przedyskutujcie, co by było, gdybyście zrobili coś inaczej, gdyby stanęli w obliczu podobnej sytuacji w przyszłości. To powie pracodawcom, czy jesteś introspekcyjny i chcesz uczyć się na swoich błędach.

Inteligentne myślenie prowadzi do inteligentnych odpowiedzi

Bez względu na to, jakiego rodzaju pytanie Cię dotyczy, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest przemyśleć odpowiedzi i dostarczyć dokładnych, logicznych i szczegółowych odpowiedzi. Dobrze przemyślana i ustrukturalizowana odpowiedź w długiej drodze do sukcesu w następnej rozmowie.