Co robi muzyk sesyjny?

Co robi muzyk sesyjny?

Zacznijmy od prostej definicji. Muzyk sesyjny to ktoś, kto wykonuje muzykę podczas sesji nagraniowej. Został zatrudniony przez wykonawcę muzyki, producenta muzycznego, zespół muzyczny lub wytwórnię płytową, filmową lub wideo do odtwarzania muzyki, która ma zostać nagrana podczas tej sesji. W tym momencie staje się nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma dwóch podobnych muzyków sesyjnych.

Każdy ma specjalistyczną umiejętność, która sprawia, że ​​jest wyjątkowo zdolny do pracy.

Na przykład kilku trębaczy, takich jak Tommy Stevenson i Snooky Young, wyrobiło sobie reputację uznanych specjalistów. Brałem udział w więcej niż jednej sesji nagraniowej, podczas której trębacz opuścił wysokie korytarze podczas gry. W pewnym momencie sesji przybył specjalista od wysokich notatek, zagrał te notatki i był już w drodze. Większość muzyków sesyjnych to znakomici czytelnicy - jednym komplementem, który czasami przyznawany jest najlepszym czytelnikom, jest to, że "potrafią grać na muchach". Innymi słowy, jeśli jest zapisane, mogą je odtwarzać. I zwykle przy pierwszym podejściu.

Z drugiej strony, jeden z najbardziej poszukiwanych stalowych graczy Nashville nie tylko nie czyta muzyki; nie czyta nawet idiosynkratycznego "systemu liczbowego" Nashville'a, czyli metody numerycznego wykresu, która pozwala graczom łatwo przesuwać klawisze, jak wymaga tego zakres wokalisty. Zamiast tego siada i zaczyna grać ze wszystkimi muzykami, którzy czytają - bez przygotowania, bez praktyki.

On jest "pierwszym telefonem" wielu producentów Nashville - stalowym graczem o największym popycie.

Muzycy sesyjni i gatunki muzyczne

Muzycy sesyjni często specjalizują się w konkretnym gatunku muzycznym. Słynna "Wrecking Crew" z Los Angeles, ściśle zrzeszona grupa graczy pod wodzą gitarzysty Tommy'ego Tedesco, zdominowała popowe nagranie w Los Angeles od ponad dekady.

Wśród graczy Wrecking Crew byli muzycy, którzy zdobyli sławę - w szczególności Leon Russell i Glen Campbell - i inni, a zwłaszcza basista Carol Kaye, który potrafił bardzo wczuć się w muzyczny pomysł i przekształcić go w "robaka". - jeden z tych muzycznych fragmentów, których po prostu nie możesz wydostać się z głowy. Chociaż niewielu fanów o tym wiedziało, większość nagrań The Beach Boy to zespół Wrecking Crew, a nie Briana Wilsona.

Inni muzycy sesyjni mają klasyczne pochodzenie i są szczególnie zainteresowani datami muzyki filmowej. Inni wciąż specjalizują się w R & B, country i jazzie.

Dzień z życia

Dzień muzyków sesyjnych jest zorganizowany wokół wymogu Musicians Union, trzygodzinnej sesji nagraniowej lub, co bardziej prawdopodobne, dwóch lub trzech z nich, jednego po drugim. Data filmu może być podwójną sesją, z powrotem do tyłu. Niektóre popowe, rockowe i miejskie sesje muzyczne mogą być luźniejsze, szczególnie jeśli pozwala na to budżet. Muzyk może przybyć na sesję R & B o godzinie 10, która rozpoczyna się dopiero w południe i nie kończy się o trzeciej. Z drugiej strony, Nashville od wielu lat było tradycją, w której nie tylko przewidziano długość sesji, ale także czas rozpoczęcia, czas na obiad i kolację.

Praca, o którą się nie ubiegasz

Serwisy internetowe czasami podpowiadają, jak zdobyć pracę jako muzyk sesyjny, ale ich podejście do biznesu nie zawsze jest najlepsze.

Droga do zostania muzykiem sesyjnym zaczyna się od doskonałości muzycznej i, prawdę mówiąc, nie wszyscy muzycy są sobie równi. Tylko najlepsi instrumentaliści i wokaliści będą kiedykolwiek pracować jako muzycy sesyjni.

Najczęstszym sposobem znalezienia tego pożądanego zatrudnienia jest sieć nieformalnych muzyków, która istnieje w każdym większym amerykańskim centrum nagrań. Muzyk może grać w nieznanym klubie w mieście, gdy zaczyna się buzz. "Widziałeś takie i takie? Niewiarygodne, sprawdź go." Ostatecznie jednym z uczestników będzie znany producent, na przykład Quincy Jones, który zaoferuje muzykowi koncert jako muzyk sesyjny.