Co może zrobić menedżer, gdy pracownicy nie dostaną się do domu?

Coaching, interwencja i mediacja to wszystko, czego potrzeba do harmonii w miejscu pracy

Menedżerowie napotykają na problem, gdy stają w obliczu środowiska pracy, które powstaje, gdy dwoje dorosłych nie dogaduje się i pracują w tym samym biurze. W zależności od głębokości niechęci - próbowałeś ją zdusić w zarodku, prawda? - powody, dla których pracownicy są w konflikcie, poprawienie relacji jest wyzwaniem.

Na przykład w jednym biurze na dużym uniwersytecie dwóch pracowników nie rozmawiało ze sobą od ponad 20 lat - i siedzą obok siebie w swoich kabinach.

Skuteczny menedżer dawno temu interweniował, ponieważ zazwyczaj nie utknąłeś, a dzięki odpowiedniej mediacji możesz rozwiązać problemy takie jak dorośli. W rzeczywistości ta sytuacja jest przykładem niepowodzenia w zarządzaniu - również pracownik zawodzi, ale konieczna jest interwencja w zakresie zarządzania, aby pomóc w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania konfliktów przez pracowników.

Miejmy nadzieję, że nie musicie sobie radzić z wściekłymi współpracownikami, ponieważ interweniujecie odpowiednio i szybko, tylko pracownicy, którzy nie będą się dogadać. I zawsze możesz wystrzelić szczególnie złe jabłko . Zanim jednak dojdziesz do tego punktu, oto jak poradzić sobie z sytuacją, gdy pracownicy po prostu się ze sobą nie dogadują.

Co może zrobić menedżer, gdy pracownicy nie dostaną się do domu?

Rozpoznaj problem. Wiesz, że problem polega na tym, że pracownicy nie dogadują się. Ale jaki jest podstawowy problem? Dlaczego pracownicy nie współpracują? Oto kilka z wielu możliwości :

Oczywiście lista ta może trwać nadal, ponieważ możliwości są nieskończone, ale są to bardzo częste powody, dla których ludzie się nie dogadują.

Ważne jest , aby zidentyfikować prawdziwy problem, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, zidentyfikujesz i wdrożysz niewłaściwe rozwiązanie.

Na przykład, jeśli Jane i Heidi nie dogadują się i po prostu mówisz im, żeby to rozwiązali, to nie rozwiąże podstawowego problemu, że Jane jest próżniakiem, a Heidi jest ciągle zmuszona do podjęcia dodatkowej pracy.

Podobnie, jeśli nikt nie lubi Steve'a, czy to dlatego, że jest naprawdę okropny, czy dlatego, że Frank rozpowszechniał plotki ? Naprawdę powinieneś wiedzieć, aby pomóc pracownikom rozwiązać problem, gdy dwóch pracowników nie dogaduje się.

Identyfikacja problemu może czasami wymagać pomocy z zewnątrz. Jako menedżer powinieneś zwrócić się do swojej osoby z działu HR, aby w tym pomóc. Zasoby ludzkie często mogą patrzeć na rzeczy z zewnętrznego punktu widzenia i dostrzegać to, czego nie można zobaczyć z bliska.

Jeśli słyszysz od czasu do czasu, jak okropny jest Steve, być może zapomniałeś, że Frank czuł, że powinien otrzymać awans zamiast Steve'a, a więc prawdziwym problemem jest zazdrość.

Usiądź przy źródle problemu. Teraz, aby być uczciwym, rzadko jest czarno-biały. W oryginalnym przykładzie Jane jest próżniakiem, który zmusza Heidi, by podniosła swój luz, więc myślisz: "Jane jest źródłem problemu". Ale musisz także rozważyć, czy Heidi jest wybredna, ciągle krytykuje pracę Jane. lub podważając Jane, kontaktując się bezpośrednio z klientami Jane.

W takim przypadku chciałbyś porozmawiać z Jane i Heidi.

Oto przykładowe okno dialogowe do dyskusji z Jane:

Manager: Jane, zauważyłem, że między tobą a Heidi jest napięcie. Czy możesz mi powiedzieć, co się tam dzieje?

Jane: Heidi zawsze krytykuje mnie i przeskakuje do moich klientów.

Manager: Porozmawiam o tym z Heidi. Zauważyłem też, że rezygnujesz z pracy do ostatniej chwili , co może wyjaśniać, dlaczego Heidi tak często wskakuje. Zatrzymam Heidi przed trudnym czasem, a Ty możesz podnieść swoje limity czasowe, aby nie było żadnego ryzyka, że ​​nie dotrzymasz terminu. Czy chciałbyś pomóc w opracowaniu skorygowanej osi czasu?

A oto jak rozpocząć potrzebną dyskusję z Heidi:

Manager: Heidi, zauważyłem, że między tobą a Jane jest napięcie. Czy możesz mi powiedzieć, co się tam dzieje?

Heidi: Jane jest takim próżniakiem. Zawsze muszę wykonywać jej pracę.

Manager: Dlaczego?

Heidi: Ponieważ jeśli nie wykonam pracy, praca nie zostanie zakończona.

Manager: Moim zadaniem jest upewnić się, że praca Jane jest wykonywana, a nie twoja. Niniejszym zwalniam cię z obowiązku martwienia się o obciążenie pracą Jane. Jeśli czuję, że Jane potrzebuje twojej pomocy, skontaktuję się z tobą.

W przeciwnym razie możesz skupić się na swoich klientach i musisz pozwolić Jane skupić się na jej. Jeśli zobaczysz wypadek na pociągu, przyjdź do mnie, zanim pójdziesz do Jane, a ja to załatwię.

Teraz ta ostatnia część może być trochę dziwna - ponieważ ogólnie rzecz biorąc, lepiej, jeśli pracownicy wypracują własne różnice bez konieczności angażowania menedżera. Ale w przypadku, gdy pracownicy są sobie nawzajem za gardła, najlepiej rozdzielić je tak bardzo, jak to możliwe.

Kontynuacja: Teraz nadchodzi trudna część. Musisz przejść dalej . Jeśli nie podążysz za Jane, aby upewnić się, że dotrzymuje kroku nowym terminom i nie poprawisz Heidi za każdym razem, gdy spróbuje wskoczyć, nie rozwiążesz problemu.

Nadal będą się nawzajem nienawidzić, a oni też będą cię nienawidzić, ponieważ uznają twoją interwencję za bezwartościową. Jeśli masz zamiar rozwiązać problem, musisz wykonać pracę, aby go przeprowadzić.

Jeśli chodzi o problem z zazdrością, musisz ponownie zwrócić się do obu osób. Dla Franka, który jest zdenerwowany, że nie został awansowany, musisz mu powiedzieć, że decyzja jest ostateczna i nie chcesz słyszeć, żeby mówił coś negatywnego o Steve'u.

Jeśli to konieczne, należy wykonać plan poprawy wydajności - i tak, nie mówienie o rzeczach o współpracownikach jest częścią uzasadnionego problemu z wydajnością. Ale Steve również musi wykazywać wrażliwość na Franka. Ciężko jest przejść przez promocję.

Menedżerowie często zmagają się z wymyślaniem rozwiązań problemu kłótni z pracownikami. Ale jeśli po prostu określisz podstawowy problem z zachowaniem, zaadresujesz go, a następnie podążysz w jego kierunku, możesz zdziałać cuda w swoim dziale.

Przez większość czasu pracownicy pozwalają emocjom znosić swój profesjonalizm Twoja interwencja jako trenera i przewodnika może pomóc im przejść przez emocjonalne aspekty do rozwiązania prawdziwego, istniejącego problemu. Wtedy Twoi pracownicy będą się dogadać i możesz stworzyć harmonijne środowisko pracy, którego potrzebujesz.