Jak napisać skrypt specyficzny

Jeśli masz nadzieję, że pewnego dnia zaczniesz pracować jako scenarzysta telewizyjny, musisz szybko zapoznać się z tym, jak napisać skrypt "spec".

Co to jest skrypt specyficzny?

Co to jest "spec"? Specyfikacja jest skrótem od skryptu spekulatywnego i technicznie odnosi się do czegoś, co napisałeś na temat spekulacji (czasami określanej jako "napisał na spec"), co naprawdę oznacza, że ​​napisałeś scenariusz za darmo. możesz go później sprzedać lub zatrudnić do pisania pracy z tego powodu, ale aby mieć możliwość jednej z tych możliwości, twoim jedynym wyborem było napisanie scenariusza.

W końcu, tak jak artysta lub fotograf ma portfel, pisarz telewizyjny ma kolekcję przykładowych skryptów, które pokazują społeczności Hollywood, że w rzeczywistości mogą pisać dla telewizji. W przeciwieństwie do scenariusza dla filmów, w których twoje umiejętności mogą sprzedać scenariusz, scenariusz telewizyjny ma na celu sprzedanie twoich umiejętności.

Scenariusz dla telewizji to zazwyczaj jedna z dwóch rzeczy. To odcinek istniejącego programu telewizyjnego lub oryginalna praca, taka jak pilot telewizyjny. Czasami można użyć scenariusza lub filmu, jeśli pokazuje naprawdę wyjątkowy głos lub talent, który może nie być widoczny w typowym scenariuszu telewizyjnym. Ale zazwyczaj jest to oryginalny pilot lub przykładowy odcinek popularnego serialu telewizyjnego.

Zdecyduj, jakiego typu program telewizyjny chcesz mieć

Najpierw zdecyduj, jakiego rodzaju twórcą telewizyjnym chcesz zostać. Czy pasjonujesz się komedią lub dramatem? Jakie pokazy lubisz jako widz?

Zrób listę ulubionych programów telewizyjnych. Zacznij zadawać sobie pytanie, które z tych koncertów będzie najbardziej zabawne. Jeśli jesteś lub ćpunem, to pisanie komedii prawdopodobnie nie jest dla ciebie. Ale z drugiej strony, jeśli kochasz The Office i popularne seriale (mieszanka komedii i dramatu) lub Ugly Betty, stając się pisarzem komediowym, być może wybierzesz drogę kariery.

WSKAZÓWKA: Możesz być wszechstronnie utalentowany i pisać piosenki zarówno dla komedii, jak i dramatów. W końcu możesz mieć taką możliwość. Ale kiedy zaczynasz, bardzo ważne jest, abyś skupił swoje wysiłki na jednym lub drugim. Wynika to zarówno z arogancji, jak i ignorancji, gdy scenarzysta telewizyjny twierdzi, że może pisać w każdym gatunku, jaki tylko można sobie wyobrazić.

Przykładowy odcinek

Teraz, gdy już zdecydowałeś, czy jesteś pisarzem komediowym, czy pisarzem dramatycznym, następnym krokiem jest ustalenie, w którym programie chcesz napisać przykładowy odcinek. Aby to zrobić, zapoznaj się z listą ulubionych programów. Które z tych programów są najbardziej popularne? Które z nich mają największy "szum" wokół nich?

To, co chcesz tutaj zrobić, to wyeliminować programy, które oglądają niewielu ludzi (innych niż ty) lub nawet o nich wiedzą. Zastanów się, kim są Twoi odbiorcy - potencjalni agenci , menedżerowie i inni pisarze. Wybierz więc program, w którym oboje macie pasję, a który jest popularny lub "buzzworthy".

Wskazówka: "buzzworthy" może być programem telewizyjnym, który może nie być szczególnie popularny wśród widzów, a nawet krytyków, ale z jakiegokolwiek powodu przyciąga do niego wiele uwagi. Na przykład komedia "Two and a Half Men" jest dość popularna, ale The Office jest bardziej buzzworthy.

W przypadku dramatów " Gray's Anatomy" jest niezwykle popularna, ale " Dexter" ma w sobie dużo hałasu.

Czasami pisanie wysokiej jakości odcinka buzzworthy show pozwoli Ci szybciej zauważyć, niż pisanie tego, co jest popularne.

Przestudiuj format programu

Rozpocznij badanie formatu programu. Chcesz zrozumieć, jak program jest tworzony z perspektywy scenarzysty. Najlepiej będzie nie tylko obejrzeć jak najwięcej odcinków, ale także, jeśli to możliwe, wyśledzić kilka skryptów programu. Jeśli mieszkasz w Los Angeles , jest wielu lokalnych księgarzy, którzy oferują odcinki licznych programów telewizyjnych. Jednym z takich przykładów jest francuska księgarnia "Samuel French Hollywood". Jeśli mieszkasz poza Los Angeles, po prostu wpisz program, który chcesz napisać do Google, używając słowa "skrypty" i najprawdopodobniej znajdziesz kogoś, kto (za niewielką opłatą) prześle Ci tyle skryptów odcinkowych tak jak potrzebujesz.

Wskazówka: Upewnij się, że NIE uzyskasz "transkrypcji" danego spektaklu. Transkrypcja to nic innego jak dialog, jaki słychać, gdy gra w telewizji. Chcesz prawdziwy skrypt, który zawiera wszystkie dialogi , etapy i opisy.

Gdy masz już kilka skryptów, zacznij śledzić strukturę tego programu. Czy jest to struktura dwu, trzy lub czteroosobowa? Czy ma historię "A" (główna historia) wraz z historią "B" (inna historia, która zwykle jest mniej znacząca), a może nawet historią "biegacza" lub "C" (mała fabuła, która rozwija się w tle dany epizod)? Jakie są głosy poszczególnych postaci? Co czyni je wyjątkowymi? Czy mają konkretne słowa, które wypowiadają, czy gesty, które robią, lub konkretne upodobania i antypatie? Zrób notatki o wszystkim, co Twoim zdaniem może być pomocne, gdy będziesz pisać swój własny przykładowy odcinek wybranego programu.

Zacznij pisać

Jesteś teraz gotowy, aby rozpocząć zabawny (i przerażający) proces pisania swojego skryptu spec. Teraz, w przeciwieństwie do każdego podręcznika na świecie, powiem wam, że nie ma właściwego sposobu lub niewłaściwego sposobu napisania skryptu. Musisz zrobić wszystko, co działa dla ciebie. Często polecam nowym pisarzom, aby zaczęli od zarysowania pierwszego z podstawowych elementów opowieści, a następnie powoli "wyłapywali" (dodając materiał i dialog) każdą scenę, aż zacznie ona nabierać kształtu. Zarys pomoże ci utrzymać historię na bieżąco i wskazać wszystkie dziury, które mogą tam być, zanim przejdziesz do dialogu.

Jest kilka nie-nie, na które chcesz zwrócić uwagę podczas pisania skryptu spec. Jeśli zignorujesz następujące wskazówki, prawdopodobnie Twój scenariusz nie pokona zbyt dużej drabiny. To powiedziawszy, czasami fraza "jedyne zasady to, nie ma żadnych zasad" jest idealna do napisania specyfikacji.

Otrzymać odpowiedź

Teraz, gdy już napisałeś swój pierwszy projekt, musisz uzyskać informację zwrotną w formie "notatek". Najlepiej od ludzi, którzy wiedzą, jak udzielać notatek. Uwagi odnoszą się do zbioru cennych sugestii, które pomogą poprawić ogólną jakość skryptu specyfikacji.

Pamiętaj, że istnieje ogromna różnica między notatkami i opiniami. Opinie to takie rzeczy, jak "lubiłem to", "To było zabawne", "To było przerażające" - i tym podobne. Szczerze mówiąc, opinie są bezużyteczne. Potrzebujesz więcej "przydatnych" notatek, które pozwolą ci naprawić to, co jest uszkodzone.

Postaraj się przekazać swój scenariusz znajomym, którzy są albo pisarzami, albo w branży - lub przynajmniej dobrze rozumiej rodzaj konstruktywnej krytyki, której szukasz. Chcesz przekazać go przynajmniej 3-4 osobom. Da ci to wystarczająco szeroką wariancję opinii, ale zaczniesz także dostrzegać liczne podobieństwa w notach, które są podane. Nawiasem mówiąc, gdy otrzymasz tę samą notatkę od trzech lub czterech różnych osób, jest to notatka do adresowania.

Uwaga na notatki: Pierwsze uwagi na temat twojego skryptu mogą być bolesnym doświadczeniem. Ale jeśli możesz nauczyć się usuwać wszelkie elementy emocjonalne z tego, co zostało powiedziane, to doświadczenie okaże się bardzo cenne. Musisz oderwać się od scenariusza, pozostać bardzo cicho i słuchać tego, co stara się ci przekazać. Nie ma znaczenia, czy uważasz, że scena, którą napisałeś, jest genialna, jeśli trzech twoich czytelników nie ma sensu, musisz usłyszeć, jakie są problemy i dowiedzieć się, jak je rozwiązać.

Przepisuj do momentu ukończenia

Poświęć trochę czasu, aby uzyskać opinię, której potrzebuje twój skrypt i na to zasługuje. Gdy masz już wszystkie swoje notatki, zacznij przepisywanie. Zaadresuj notatki, z którymi się zgadzasz, i zignoruj ​​te, których nie akceptujesz. W końcu to twój skrypt.

Przepis może również zabrać czas. Daj mu czas, którego potrzebuje. Często znajdziesz tak wielu pisarzy, że "doskonałość", o której myślałeś, że istniała w pierwszym szkicu, stała się o wiele doskonalsza, jak w przypadku przepisywania.

Naucz się zgubić to, co nie działa i nigdy się nie ożenić ze sceną, żartem, linią lub charakterem. Jeśli coś obniży jakość twojego scenariusza, zrujnuje twoje szanse na sukces.

Im więcej jesteś skłonny zmienić, tym lepszy może stać się twój skrypt. Powiedział, że możesz mieć pewne elementy, które są ci bardzo bliskie. Zakładając, że twoi notcy nie dali ci tej samej nuty, żeby to naprawić, możesz zdecydować się zatrzymać ten utwór. Tylko pamiętaj, aby otworzyć się na możliwość, że przepisanie może znacznie poprawić to, co już jest.

Sieć i powtórz

Zrobiłeś to! Masz teraz idealny skrypt specyfikacji gotowy do popisu dla każdego, kto może chcieć go przeczytać. Teraz musisz wyjść i spotkać ludzi, którzy mogą chcieć to przeczytać! Możesz tego dokonać, łącząc się w sieci podczas różnych wydarzeń, biorąc udział w zajęciach, pracując jako asystent agenta lub dyrektora wykonawczego i na wiele innych sposobów, w jakie ludzie zdołali się włamać. (Ponownie, nie ma na to sposobu, aby to zrobić. )

Możesz teraz rozważyć powtórzenie procesu. Napisz scenariusz z innym programem, aby mieć co najmniej dwie próbki, które ktoś może przeczytać, a które pokazują twoje umiejętności jako pisarza. Nie podwoisz swoich szans na sukces, ale dodatkowa specyfikacja jest bardzo przydatna, jeśli powiesz, że pewien agent lub dyrektor nie przeczyta programu, który napisałeś (co zdarza się od czasu do czasu).

Pisanie scenariusza może być długim i żmudnym procesem. Ale jeśli dasz mu czas i przygotowanie musi się zakwitnąć, istnieje szansa, że ​​napiszesz scenariusz, który zrobi więcej niż oczarowanie czytelnika - dostaniesz profesjonalną pracę w telewizji!

Końcowe przemyślenia