Podstawowe instrumenty lotu: wysokościomierz

Przegląd

Wysokościomierze samolotów mówią pilotom, jak wysoko lecą. Jest to prosty i podstawowy instrument lotu , ale często jest źle interpretowany przez pilotów - czasami z poważnymi konsekwencjami. Zrozumienie działania wysokościomierza jest konieczne do bezpiecznego lotu. Sam instrument jest dość prosty, ale jego działanie wiąże się z kilkoma zastrzeżeniami.

Ten artykuł dotyczy konwencjonalnych wysokościomierzy, w przeciwieństwie do nowszych systemów komputerowych, które można znaleźć na zaawansowanych technologicznie samolotach .

Nowsze wysokościomierze wykorzystują zaawansowane technicznie czujniki do wykrywania wysokości. Wysokość można również dokładnie osiągnąć za pomocą systemu GPS z certyfikatem IFR na pokładzie.

Jak to działa

Konwencjonalny wysokościomierz samolotu działa poprzez pomiar ciśnienia atmosferycznego na wysokości lotu samolotu i porównanie go z zadaną wartością ciśnienia. Ciśnienie powietrza zmniejsza się o około 1-calową rtęć dla każdego wzrostu wysokości 1000 stóp.

Wewnątrz przyrządu obudowa składa się z trzech płytek aneroidowych, które są zamknięte, ale nadal mogą się rozszerzać i kurczyć. Te płytki aneroidowe są skalibrowane do ciśnienia na poziomie morza równego 29,92 "rtęci wewnątrz. Zewnętrzne ciśnienie statyczne niższe niż 29,92" Hg (występujące ponownie na wysokości) powoduje, że wafle się rozszerzają, ponieważ ciśnienie wewnątrz szczelnych wafli jest większe niż na na zewnątrz. Wyższe ciśnienie statyczne powoduje kompresję płytek. Kiedy ciśnienie statyczne wzrasta lub maleje, połączenia mechaniczne uruchamiają igłę wysokościomierza, aby pokazać odpowiednią wysokość w stopach.

Wygląd wysokościomierzy jest różny, ale typowy jest nazywany wysokościomierzem trzypunktowym. Ten typ wysokościomierza ma tło podobne do zegara o numerach od zera do 9 i trzech igieł na twarzy: krótka, szeroka igła, która pokazuje wysokość w krokach co 10 000 stóp; nieco dłuższa i szersza igła przedstawia wysokość w krokach co 1000 stóp, a najdłuższa igła pokazuje wysokość z dokładnością do 100 stóp.

Starsze wysokościomierze mają tylko jedną igłę, która okrąża raz wokół tarczy na każde 1000 stóp wysokości.

Większość dzisiejszych wysokościomierzy zawiera okno Kollsman, które jest regulowanym pokrętłem, które pozwala pilotowi na wprowadzenie lokalnych wartości ciśnienia podczas lotu. Wprowadzenie wartości ciśnienia w oknie Kollsmana dostosowuje wysokość do niestandardowego ciśnienia i podaje dokładniejszą wskazaną wysokość.

Rodzaje wysokości

Błędy wysokościomierza