Jak Twoja historia kredytowa może wpłynąć na zatrudnienie

Dlaczego pracodawcy sprawdzają historię kredytową? Pracodawcy wykorzystują raporty kredytowe do oceny, jak odpowiedzialna i stabilna finansowo jesteś. Wyniki kontroli kredytowej mogą utrudnić uzyskanie oferty pracy, jeśli twój raport kredytowy nie jest na najwyższym poziomie.

Pracodawcy mogą za Twoją zgodą sprawdzić historię kredytową w ramach procesu składania podania o pracę, a to, co odkrywają, może stanowić problem dla osób poszukujących pracy.

Co pracodawcy mogą - i nie mogą - uczyć się od kontroli kredytowej

Twoja ocena kredytowa i raport kredytowy nie są zamienne, mimo że wiele osób korzysta z nich w ten sposób.

Twoja ocena kredytowa, czyli trzycyfrowy numer, który oznacza twoją zdolność kredytową dla pożyczkodawców, nie jest częścią raportu, który jest dostępny dla potencjalnych pracodawców. Tak więc, kiedy autoryzujesz sprawdzanie zdolności kredytowej, nie dzielisz się swoimi cyframi, że tak powiem.

Oczywiście, jest wiele rzeczy, które pracodawcy mogą uczyć się z wersji raportu kredytowego dotyczącej zatrudnienia, nawet bez tego wyniku. Obejmuje to wysokość Twojego kredytu, wysokość kredytu i regularne spóźnianie się z rachunkami. Mówiąc w skrócie, pracodawcy otrzymują wszystkie informacje, które stanowią podstawę do uzyskania kredytu, ale nie same punkty.

Jednak nie mogą się niczego nauczyć bez Twojej zgody. Zanim firma może uruchomić raport kredytowy w celu zatrudnienia, musi powiadomić Cię na piśmie i uzyskać pisemne upoważnienie.

Od 2017 r. 10 państw idzie nawet dalej , ograniczając stopień, w jakim pracodawcy mogą wykorzystywać kontrole kredytowe przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.

Na przykład w Kalifornii zabrania się pracodawcom gromadzenia informacji kredytowych w celu podejmowania decyzji o zatrudnieniu, chyba że jest to związane z konkretnymi zadaniami, w tym z rolami kierowniczymi, z organami ścigania lub z udziałem departamentu sprawiedliwości.

Raport kredytowy Czerwone flagi

Jakie pozycje w raporcie kredytowym mogą być problemem, jeśli chodzi o zatrudnienie?

Istnieje kilka czerwonych flag, na które pracodawcy zwracają uwagę, jeśli prowadzą raport kredytowy i wykorzystują go w ramach procesu decyzyjnego.

Ken Lin, dyrektor generalny Credit Karma, dzielił się informacjami z The Balance na temat pozycji w raporcie kredytowym, które mogą pojawić się jako czerwone flagi dla pracodawców. Te czerwone flagi to:

Co robić, jeśli martwisz się o czek kredytowy przed zatrudnieniem