W jakich krajach policja nie nosi broni?

Podstawy policji mogą przywrócić zaufanie i naprawić relacje

W Stanach Zjednoczonych policja i broń palna wydają się iść w parze. Kiedy użycie siły przez policję w Stanach robi wiadomości, często pojawiają się pytania, dlaczego i czy nasi oficerowie powinni nosić pistolety. Jednak posiadanie broni palnej przez funkcjonariuszy organów ścigania nie jest unikalne tylko w amerykańskiej policji.

Wiele osób przyjmuje, że większość europejskiej policji nie nosi broni. Większość kontynentalnej policji wydaje broń palną swoim oficerom.

W rzeczywistości narody, w których policja nie rutynowo nosi broń, są nieliczne. Jest tylko kilka krajów, w których nie znajdziesz oficerów z pistoletami na biodrach. Chociaż nie jest to wyczerpujące, oto przegląd kilku narodów, w których policjanci nie noszą broni.

Zjednoczone Królestwo

Angielski "Bobbies" - tak nazwany na cześć nowoczesnej policji Sir Robert Peel - słynie bez broni palnej. Ich odpowiedniki w dwóch z pozostałych trzech krajów, które tworzą Zjednoczone Królestwo, również nie są totantami. Jedynie policja w Irlandii Północnej rutynowo nosi broń podczas patrolowania.

Nie można powiedzieć, że oficerowie brytyjscy są bezbronni, a nawet nieuzbrojeni. Nadal noszą wiele innych typowych policyjnych gadżetów - batutę, gaz pieprzowy i kajdanki - aby pomóc im w wypełnianiu swoich obowiązków.

W przypadku, gdy sytuacja wymaga zagrożenia śmiercią, policja w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej może wezwać pomoc upoważnionych oficerów broni palnej, aby udzieliły odpowiedzi.

Oficerowie ci mają specjalne przeszkolenie w posługiwaniu się bronią palną i są gotowi odpowiedzieć, gdy sytuacja tego wymaga.

Norwegia

W Norwegii rutynowi oficerowie patroli mogą mieć przy sobie broń palną, ale nie "widzą ich za pasem". Zamiast nosić broń na swojej osobie, policja norweska utrzymuje broń w stanie rozładowanym i zaplombowanym w wozach patrolowych lub zamknięta w zbrojowni stacji.

W przypadku, gdy sytuacja wymaga użycia broni palnej przez policję, funkcjonariusze muszą uzyskać zgodę swojego szefa na rozmieszczenie broni.

Irlandia

W Republice Irlandii, umundurowani członkowie policji - An Garda Síochána (Strażnicy Pokoju) - w ogóle nie noszą broni palnej ani nie są upoważnieni do jej używania. Zamiast tego członkowie specjalnych oddziałów, takich jak ci wyznaczeni do walki z terroryzmem lub jednostki reagowania kryzysowego, otrzymują broń palną. Oficerowie ci nie noszą zwykłych mundurów, aby nie pomylić ich z regularnymi oficerami patrolowymi.

Islandia

Islandzka policja nie nosi przy sobie broni palnej, a niewielu nosi ją w swoich radiowozach. Podobnie jak wiele innych podobnie wyposażonych agencji, specjalne jednostki reagowania są dostępne do korzystania z broni palnej w razie potrzeby. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii i Irlandii wszyscy oficerowie są szkoleni, aby używać broni palnej.

Nowa Zelandia

W Nowej Zelandii funkcjonariusze patroli nie noszą broni na biodrach, a większość nie nosi ich w samochodach. Dygnitarne jednostki ochrony i oficerowie ochrony lotniska są rutynowo uzbrojeni, ale ranga i akta nie są. Zamiast tego dostępna jest specjalna jednostka uzbrojonego sprawcy, która reaguje na incydenty, które mogą wymagać użycia broni palnej.

Niektórzy policjanci z Nowej Zelandii - na przykład sierżanci i inni przełożeni, jednostki K-9 i jednostki dochodzeniowo-śledcze - są uprawnieni do noszenia broni w zamkniętych szafkach z bronią w swoich pojazdach patrolowych i rozprowadzania ich do innej policji, jeśli potencjalnie groźna sytuacja tego wymaga. i za zgodą dowódcy.

Broń palna lub nie, oficerowie są gotowi do pomocy

Pomimo bliskiego związku z policją i bronią palną na całym świecie, nie jest to broń, która czyni oficera. Zamiast tego policjanci są zjednoczeni dzięki zaangażowaniu w ochronę społeczeństwa i świadczenie znaczącej usługi dla swoich społeczności.

Bez względu na to, jak są uzbrojeni, policja ma do dyspozycji wiele narzędzi, które pomogą im służyć i chronić. Niezależnie od tego, gdzie jesteś na świecie, jeśli chcesz pomóc innym i chronić swoją społeczność, możesz rozważyć możliwość zostania policjantem.