Jak poprosić o wakacje, gdy zaczynasz nową pracę

Jest lato, co oznacza, że ​​twoje myśli zmieniają się w wakacje. Jeśli jesteś nowy w pracy, jakie są zasady dotyczące prośby o urlop ?

W wielu zadaniach zyskujesz czas wakacji , co oznacza, że ​​nie możesz poświęcić kilku dni wolnego, dopóki nie przepracujesz wystarczająco długo, aby uzyskać czas wolny. Ale niektóre prace zapewniają ci wakacje w pierwszym dniu pracy. Czy możesz wziąć urlop - i odnieść sukces w nowej pracy - kiedy jesteś tam tylko od miesiąca?

Radzenie sobie z różnymi scenariuszami wakacyjnymi

Oto kilka sposobów patrzenia na to pytanie i odpowiedzi na nie.

Planowane z wyprzedzeniem
Jeśli masz zaplanowaną podróż przed rozpoczęciem pracy, podróż powinna pojawić się podczas fazy negocjacji . Oznacza to, że jeśli twoja siostra w Alabamie wychodzi za mąż, a będziesz potrzebować 3 dni wolnego w lipcu, nie czekaj do pierwszego dnia czerwca, aby wspomnieć, że będziesz potrzebował czasu wolnego.

Zamiast tego, gdy otrzymasz ofertę pracy i zanim ją zaakceptujesz, możesz zapytać, czy możesz wziąć te dni wolne. W większości przypadków twój nowy szef nie będzie miał problemu z takim żądaniem - choć niektórzy mogą Cię poinformować, że urlop jest bezpłatny.

Ale jeśli twój szef mówi "nie", wtedy masz wybór, aby zaakceptować pracę i pominąć ślub lub odrzucić pracę i służyć jej za druhnę.

Standardowe wakacje
W tym przypadku nie masz nic specjalnie zaplanowanego, ale chcesz wziąć letnie wakacje.

Rozpoczęcie nowej pracy nie oznacza, że ​​nie chcesz wziąć kilku dni na plażę lub pójść odwiedzić babcię.

Należy pamiętać, że wiele zawodów ma wysokie krzywe uczenia się, a wzięcie czasu wolnego na samym początku może cię opóźnić. Nie chcesz, aby twój szef oceniał twoje długoterminowe wyniki w negatywnym świetle, ponieważ w pierwszych miesiącach pracy brałeś wolne.

Mając to na uwadze, nadal można wziąć trochę wolnego. Najpierw porozmawiaj z szefem i potwierdź, że jesteś nowy, a zrozumiesz, że nie można wziąć czasu. Powiedz jej, że chciałbyś spędzić rozsądnie dużo wolnego czasu tego lata.

Oczekiwać, że szef da pierwszeństwo wszystkim pozostałym w biurze. To nie dlatego, że nie jesteś fantastyczny; to tylko dlatego, że jesteś nowy. Jeśli twój szef mówi, że to żaden problem, idź i zabierz swoje wakacje. Jeśli twój szef wydaje się być niezdecydowany, zapewnij ją, że rozumiesz i że wykorzystasz swój czas wakacji w ciągu roku.

Czy to w porządku? Oczywiście. Jesteś nowy w tej pracy, co oznacza, że ​​stanowisko prawdopodobnie było wolne od jakiegoś czasu i mają zaległości w pracy, które trzeba wykonać. Nie oznacza to, że nigdy nie wykorzystasz czasu na wakacje, tylko że najpierw musisz trochę popracować.

A co z wakacyjnymi pracami?
Jeśli jesteś studentem, pracujesz, aby zarobić pieniądze na szkołę, samochód lub cokolwiek, i zarówno ty, jak i twój szef wyraźnie stwierdzacie, że kiedy szkoła zaczyna się jesienią, jesteście poza domem, to inna sytuacja. Wiele letnich ofert pracy jest w niepełnym wymiarze godzin , co oznacza, że ​​i tak masz dużo wolnego czasu.

Możesz poprosić o tydzień, w którym pracujesz w piątek, sobotę, niedzielę (co większość ludzi woli nie pracować), aw zamian, nie pracujesz w dni powszednie, pozwalając ci na przyjemne wakacje - choć niewątpliwie nieopłacone.

Jeśli Twoja letnia praca jest na pełnym etacie, uzyskanie zwolnienia jest trudniejsze. Ludzie zatrudniają pracowników sezonowych, ponieważ potrzebują tam ludzi do pracy. Jest to coś, o co powinieneś również zapytać podczas procesu rekrutacji.

Należy pamiętać, że odpowiedź może być nie. Jednym z powodów, dla których pracodawcy zatrudniają letnią pomoc, jest umożliwienie zwykłym pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin korzystania z urlopu. Konkurencja na letnie zawody jest zacięta i możesz przegrać z kimś, kto jest gotów zaangażować się przez całe lato.

Czy twój poziom ma znaczenie?
Absolutnie. Jeśli właśnie zostałeś zatrudniony na poziomie podstawowym , będziesz musiał udowodnić swoją pozycję. Prośba o urlop już na samym początku nie pomoże twojej reputacji.

Jeśli jesteś nowym reżyserem, sposób, w jaki podchodzisz do wakacji, nadaje ton Twojemu działowi. Chcesz, aby twoi pracownicy wzięli wakacje, więc zrobienie tego samemu wygląda na dobry ruch przywódczy .

Jeśli nie możesz wziąć urlopu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy lub więcej nowej pracy, może to być nieco uciążliwe, ale jest to jedna z rzeczy, które pojawiają się w nowym miejscu pracy. Ciesz się, że jesteś w nowym miejscu i upewnij się, że jesteś pierwszy na liście do planowania przyszłorocznych wakacji.