Dowiedz się więcej o wysyłaniu wiadomości e-mail o zaprzestaniu wysyłania listu

Jeśli ktoś ukradł i używa Twojej sztuki lub innych dzieł stworzenia bez Twojej zgody, pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z nimi i poproszenie ich o zatrzymanie. List polecający zaprzestanie palenia jest najlepszym sposobem na zrobienie tego, ale oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wysyłaniu powiadomień pocztą elektroniczną i jak mogą one wpływać na twoje autorskie prawa autorskie .

Czy wysłanie e-maila jest legalnym sposobem na wysłanie listu o zaprzestaniu działalności i listu odejść?

Tak, jednak jeśli sprawa jest poważna i naprawdę podejmiesz dalsze kroki prawne, jeśli twoja rezygnacja z zamówienia zostanie zignorowana, prawdopodobnie nie powinieneś wysyłać e-maila, na którym można polegać jako dowód wysłania prośby.

Wiadomości e-mail mogą być łatwo sfałszowane i spreparowane, cofnięte i zmienione po tym, jak trudno jest udowodnić, która wersja jest ważna, gdy dwie strony przeciwne przedstawiają sędziego z dwiema różnymi wersjami, obie twierdzą, że mają prawdziwą wersję.

Zamiast tego zainwestuj niewielką ilość pieniędzy, aby wysłać list za pośrednictwem certyfikowanego, zwrotnego pokwitowania - i poproś o podpis od adresata. Będzie to o wiele bardziej przekonujące i będzie miało większą wagę w sądzie niż e-mail, a nawet list wysłany bez wymogu podpisu.

Sędzia może mieć trudności z podjęciem decyzji, która wersja wiadomości e-mail jest prawdziwa: twoja lub ta, którą pozwany mówi, jest inna (i może być poddana obróbce), co może skutkować wyrzuceniem sprawy, minimalnymi szkodami, a nawet karami lub opłaty mogą być oceniane pod kątem manipulowania dokumentami prawnymi.

Trudno jest również udowodnić, że tylko dlatego, że wysłałeś e-mail, który otrzymała właściwa osoba.

Wiadomości e-mail mogą zgubić się w folderze ze spamem, odbiorca może zobaczyć "żądany zwrot" i usunąć go, lub jeśli na koncie e-mail jest wielu użytkowników, twierdzić, że został wysłany do kogoś innego i naruszył ich prawa do prywatności.

To może pomóc w utrzymaniu się poza sądem

Używanie bardziej formalnych kanałów komunikacji (list polecony) niż e-mail również wysyła wiadomość, że bardzo poważnie podchodzisz do swoich wymagań wymienionych w liście o zaprzestaniu działalności.

Samo to może wystarczyć, aby skłonić (domniemanego) sprawcę do zatrzymania tego, co robią. Zwykle lepiej jest, gdy spory biznesowe można rozwiązać bez zwracania się do sądu. Prawnicy i postępowania sądowe mogą być kosztowne, a twoja sprawa może trwać miesiące lub nawet lata, aby zostać wysłuchanym.

Jeśli ktoś poważnie wyrządził ci krzywdę w znaczący sposób, możesz mieć coś, co nazywa się "czynem niedozwolonym". Jeśli tak, warto porozmawiać z prawnikiem, ponieważ możesz mieć prawo do większej rekompensaty, gdy łatwo udowodnić, że czyn niedozwolony wystąpił.

Czy nie powinienem wtedy wysłać e-maila?

Niekoniecznie. Dla wszystkich brzydkich małych sprawców, którzy mają twoje zdjęcie na blogu lub stronie internetowej, e-mail jest prawdopodobnie w porządku, ponieważ prawdopodobnie nigdy nie podejmiesz działań przeciwko określonym osobom. Ale jeśli uważasz, że możesz chcieć chronić swoje prawa, porozmawiaj najpierw z prawnikiem, który specjalizuje się w prawach własności intelektualnej, albo wyślij list z potwierdzeniem i zdobądź podpis!