Dowiedz się, jak zarabiać w branży muzycznej

Zarabianie pieniędzy w branży muzycznej nie zawsze jest tak proste, jak negocjowanie wynagrodzenia i czekanie na wypłatę. Struktura wynagrodzeń w wielu branżach przemysłu muzycznego opiera się na odsetkach za jednorazowe oferty i pracę w stylu freelance, ale różne kariery w branży muzycznej są wypłacane na różne sposoby.

Z tego powodu kariera muzyczna, którą wybierzesz, będzie miała duży wpływ na to, jak zarabiasz w branży muzycznej .

W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak opłaca się kilka typowych zajęć w przemyśle muzycznym, ale pamiętaj, jak zwykle, że informacje te są ogólne, a umowa, którą zgodzisz się, będzie dyktować twoje okoliczności.

Menedżerowie

Menedżerowie otrzymują uzgodniony procent dochodu od artystów, z którymi pracują. Czasami muzycy mogą również płacić menadżerom; często działa to jak zabezpieczenie, dzięki czemu menedżer nie działa z innymi zespołami. Jednak ten ostatni scenariusz naprawdę wchodzi w grę tylko wtedy, gdy artyści uzyskują wystarczający dochód, aby wesprzeć się wygodnie i zgodnie z prawem mieć potrzebę upewnienia się, że ich menedżer skupia się wyłącznie na nich.

Promotorzy muzyki

Promotorzy zarabiają na sprzedaży biletów na promocje, które promują. Można to zrobić na dwa sposoby:

Organizator bierze udział w przychodach z programu po odzyskaniu kosztów, przekazując pozostałe pieniądze artystom.

Jest to tzw. Umowa podziału drzwi .

Organizator może uzgodnić stałą opłatę z muzykami za ich wykonanie, a następnie pozostaną im pieniądze pozostałe po kosztach.

Music Agents

Agenci przyjmują uzgodniony procent opłat za pokazy, które organizują dla muzyków.

Innymi słowy, agent, który negocjuje opłatę za zespół, który otrzyma 500 $ za program, otrzymuje obniżkę o 500 USD.

Zarejestruj etykiety

Na bardzo podstawowym poziomie wytwórnie płytowe zarabiają na sprzedaży płyt. Twoja praca w wytwórni i rodzaj etykiety, dla której pracujesz, określi, co to oznacza dla Ciebie. Jeśli masz własną wytwórnię płytową, zarabiasz, sprzedając wystarczającą ilość dokumentów, by pokryć koszty i osiągnąć zysk. Jeśli pracujesz dla wytwórni innej osoby, prawdopodobnie dostaniesz wynagrodzenie lub stawkę godzinową. Rozmiar etykiety i twoja rola tam określają, jak duże będzie to wynagrodzenie / płaca.

PR muzyczny

Niezależnie od tego, czy łączą się z radiem, czy prowadzą kampanie prasowe, firmy PR muzyczne są opłacane na zasadzie kampanii. Negocjują oni opłatę ryczałtową za pracę związaną z wydaniem lub wycieczką, a opłata ta zazwyczaj obejmuje ustalony okres czasu na promowanie produktu / trasy przez firmę. Firmy PR muzyczne mogą również otrzymywać premie za udane kampanie i osiąganie określonych progów - na przykład bonus, jeśli album sprzedaje określoną liczbę kopii. Umowy te są zawierane przed rozpoczęciem kampanii.

Dziennikarze muzyczni

Dziennikarze muzyczni, którzy pracują jako freelance, są opłacani według projektu lub umowy. Jeśli pracują dla określonej publikacji, prawdopodobnie otrzymają wynagrodzenie lub stawkę godzinową.

Producenci muzyczni

Producenci nagrań mogą otrzymać wynagrodzenie, jeśli są związani z konkretnym studiem lub otrzymują wynagrodzenie za każdy projekt, jeśli są niezależnymi. Kolejną ważną częścią wynagrodzenia producenta muzycznego mogą być punkty, które pozwalają producentom na udział w tantiemach z tytułu tworzonej muzyki. Nie wszyscy producenci otrzymują punkty za każdy projekt.

Inżynierowie dźwięku

Inżynierowie dźwięku, którzy pracują samodzielnie, otrzymują wynagrodzenie za każdy projekt - co może być jednodniową transakcją lub mogą wyruszyć w trasę i zabrzmią na całą trasę, w którym to przypadku zostaną opłaceni za wycieczkę, a także otrzymywać diety ( PD ).

Inżynierowie, którzy pracują wyłącznie w konkretnym miejscu, prawdopodobnie otrzymają wynagrodzenie za godzinę.

Muzycy

A co z muzykami? Muzycy zarabiają na opłatach licencyjnych, zaliczkach, grach na żywo, sprzedawaniu towarów i opłat licencyjnych za ich muzykę. Brzmi jak wiele źródeł przychodów, ale nie zapominaj, że często muszą dzielić pieniądze z osobami wymienionymi powyżej.

Oczywiście istnieje wiele różnych sposobów zarabiania pieniędzy w branży muzycznej, a wiele z nich sprowadza się do procentów i kontraktów. Z tego powodu wszyscy muszą być na tej samej stronie o tym, jak będą realizowane płatności. Powinieneś też zawsze otrzymać to na piśmie.