Zrezygnuj z pracy z powodów osobistych we właściwy sposób

Kiedy musisz zrezygnować z pracy z powodów osobistych, może być trudno wiedzieć, jak powiedzieć pracodawcy i ile informacji do udostępnienia.

Co zaskakujące, nie musisz podawać szczegółów pracodawcy. Na przykład możesz po prostu stwierdzić, że wyjeżdżasz z powodów osobistych lub rodzinnych.

W innych przypadkach możesz podać powód . Na przykład, jeśli wyjeżdżasz z powodu choroby rodzinnej lub zamierzasz zostać rodzicem pozostającym w domu , możesz to udostępnić.

Aby pomóc Ci w poruszaniu się po procesie, oto kilka wskazówek, jak zrezygnować, jak powiedzieć swojemu szefowi i jak pozostać w dobrych stosunkach z firmą po jej opuszczeniu.

Jak się dzielić

Może być trudno dowiedzieć się, jak wiele podzielić się z pracodawcą, dlaczego wyjeżdżasz. Jeśli w ogóle nie masz ochoty dzielić się swoimi powodami, po prostu powiedz, że odchodzisz z powodów osobistych. To zademonstruje szefowi, że nie odchodzisz, ponieważ nie jesteś zadowolony ze swojej firmy.

Jeśli uważasz, że możesz ponownie ubiegać się o pracę w firmie po rozwiązaniu problemów osobistych, możesz podać nieco więcej szczegółów. Na przykład, jeśli zrezygnujesz z pracy, ponieważ przez kilka lat będziesz rodzicem pozostającym w domu, możesz wyjaśnić to swojemu szefowi.

Jeśli faktycznie zrezygnujesz, ponieważ nie jesteś zadowolony ze swojej pracy, nie wdawaj się w szczegóły na ten temat. Chcesz utrzymywać dobre stosunki z firmą (i swoim przełożonym), aby móc używać ich jako punktu odniesienia.

W takim przypadku możesz użyć niewyraźnego języka, który opuszczasz z powodów osobistych.

Proces rezygnacji

Rezygnując z osobistych powodów, zawsze najpierw chcesz porozmawiać z szefem osobiście. Możesz zdecydować, czy chcesz przekazać mu dane osobowe, dlaczego odlatujesz.

Po rozmowie z szefem, wyślij list z rezygnacją do szefa, a także przedstawiciela działu kadr. Możesz wybrać, ile chcesz udostępnić pracownikom działu zasobów ludzkich, dlaczego wyjeżdżasz, ale wyjaśnić, że odchodzisz z powodów osobistych, i podać szczegółowe informacje o tym, kiedy będziesz opuszczać. Jeśli to możliwe, zaoferuj pomoc podczas przejścia. Po prostu pamiętajcie w obu listach, aby nie nabrać zbytniej rozwagi, chcecie zachować krótki list .

Jeśli nie masz pewności, jak napisać list, dobrze jest użyć przykładowego listu z rezygnacją .

Bądź pozytywnie nastawiony

Kluczem do sukcesu jest dyskusja na temat firmy i Twojej pracy. Nie ma nic do zyskania, będąc negatywnym i wszystko do stracenia.

W dalszej kolejności pracodawca może służyć jako punkt odniesienia lub poprosić o list polecający. Ponadto, nie chcesz, aby to, co mówisz o swoim pracodawcy, zagrażało przyszłym ofertom pracy, jeśli usłyszysz, że jesteś negatywny.

Nawet jeśli nienawidzisz swojej pracy, nienawidzisz towarzystwa lub wynagrodzenie jest okropne, nie powinieneś o tym wspominać w swoim liście lub rozmowie z szefem.

Inne sposoby na rezygnację z pracy

Najlepszym sposobem na odejście jest poinformowanie pracodawcy osobiście, a następnie podanie oficjalnego listu z rezygnacją, czasem osobiste problemy pojawiają się szybko i jesteś zmuszony do rezygnacji w pośpiechu.

W przypadku okoliczności łagodzących może być konieczne złożenie rezygnacji z telefonu lub wysłanie wiadomości e-mail . Jednak nie są to profesjonalne sposoby radzenia sobie z rezygnacją. Używaj tych metod tylko w sytuacjach awaryjnych.

W idealnej sytuacji powinieneś poinformować swojego pracodawcę z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, kiedy zrezygnujesz. Jest to akceptowane profesjonalne i uprzejme zachowanie w miejscu pracy. Jednak w niektórych przypadkach będziesz musiał podać mniej zawiadomienia, ale tylko zrób to, jeśli jest to nagły wypadek. Zawsze chcesz dać ludziom jak najwięcej czasu na dostosowanie się do Ciebie.

Listy rezygnacji z powodów osobistych Przykłady

Oto przykładowe listy rezygnacyjne , w tym listy, które powołują się na ogólne (i konkretne) powody, dla których można zrezygnować z pracy z powodów osobistych.

Czytaj więcej: Jak wyjść z pracy | Porady dotyczące pisania listów rezygnacyjnych