Czego nie zawrzeć w liście rezygnacyjnym

Kuszące może być poinformowanie pracodawcy o tym, jak się czujesz w związku ze swoim doświadczeniem w firmie w liście z rezygnacją . Istnieje kilka powodów, dla których dobrze byłoby powiedzieć, jak naprawdę się czujesz. Twoja motywacja może być różna, od zwrotu do katharsis, po szczere zainteresowanie przekazaniem informacji zwrotnej swojemu pracodawcy.

Bez względu na to, jak bardzo chcesz to powiedzieć, nie rób tego. Powiedzenie niewłaściwych rzeczy w twoim liście może przynieść niechciane konsekwencje, jeśli nie będziesz ostrożny.

Zanim napiszesz list z rezygnacją, zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby uniknąć wszelkich szkodliwych błędów, które mogłyby cię nawiedzić.

10 rzeczy, których nie należy zawrzeć w liście rezygnacyjnym

1. Nie bądź nieostrożny w kwestii rezygnacji. Nie wysyłaj listu, dopóki nie jesteś pewien, że chcesz odejść. Proszę również podać konkretną datę wyjazdu w liście. Chcesz być tak klarowny i konkretny, jak to możliwe, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień.

2. Nie mów, że odejdziesz natychmiast. Zapoznaj się z normami lub zasadami obowiązującymi u twojego pracodawcy za powiadomienie . Przekaż odpowiednie zawiadomienie i zaoferuj pomoc w szkoleniu wszystkich pracowników, którzy podejmą twoje obowiązki - nawet jeśli masz pewność, że Twój pracodawca poprosi Cię o odejście od razu. Chcesz, aby twoje rozstanie z wrażeniem było dla zainteresowanego profesjonalisty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której występują problemy osobiste lub zawodowe, które uniemożliwiają ci pozostanie. Oto kilka powodów, dla których pracownik może nie być w stanie podać powiadomienia z dwutygodniowym wyprzedzeniem .

3. Nie umieszczaj niczego negatywnego na swoim przełożonym. Być może pracowałeś z najbardziej niekompetentnym lub negatywnym szefem, jaki można sobie wyobrazić. Twój list rezygnacyjny nie jest jednak dokumentem poufnym i może być udostępniany twojemu przełożonemu. Pamiętaj, że Twój przełożony może wymagać od Ciebie rekomendacji w przyszłości lub przynajmniej odpowiedzieć na pytania dotyczące ciebie, gdy potencjalny pracodawca sprawdzi Twoją tożsamość.

Postaraj się pozostawić w dobrych stosunkach ze swoim przełożonym.

4. Nie dyskredytuj firmy ani jej produktów i usług. Unikaj wyrażeń typu "Jestem zwolennikiem pracy z liderem branży", co oznacza, że ​​twój obecny pracodawca jest gorszy. Ponownie, chcesz zostawić firmę tak pozytywną, jak to możliwe.

5. Nie używaj języka, który sugeruje, że nie byłeś usatysfakcjonowany w firmie . Twój list to jedno z ostatnich wrażeń, które zrobisz. Jeśli masz negatywny ton w komunikacji, możesz być postrzegany jako niezadowolony pracownik z problemem postawy. Jeśli chcesz wskazać nową pracę jako ulepszenie, wtedy podkreśl, jak pozycja rozwija twoją karierę. Na przykład możesz powiedzieć: "Przechodzę do stanowiska zarządcy okręgu, które umożliwi mi zastosowanie umiejętności planowania strategicznego".

6. Nie powołuj się na lepsze wynagrodzenie jako powód, dla którego odchodzisz . Nie mów, że wyjeżdżasz w nadziei, że firma zaoferuje ci więcej pieniędzy. Jeśli nie oferują ci pieniędzy, nie masz pracy. Zamiast tego, jeśli chcesz użyć nowej oferty pracy jako dźwigni do wynegocjowania większej ilości pieniędzy od obecnego pracodawcy, spotkaj się ze swoim szefem i porozmawiaj o tej sytuacji .

7. Nie krytykuj ani nie sugeruj krytyki żadnego ze swoich podwładnych lub współpracowników w twoim liście. Przyszli pracodawcy mogą dotrzeć do nieformalnych osób, które nie są wymienione jako referencje, aby ustalić, czy jesteś dobrym menedżerem lub członkiem zespołu.

Upewnij się, że zostawiasz swoich współpracowników i pracowników w dobrej wierze. W rzeczywistości, rozważ napisanie wiadomości do swoich współpracowników i podwładnych mówiąc im, że odchodzisz , i wyrażając wdzięczność za twój czas z nimi.

8. Nie przegap okazji, by wyrazić swoją wdzięczność za jakiekolwiek pozytywne aspekty twojego doświadczenia z organizacją. Osoby, które uważają, że je cenisz, będą częściej mówić o tobie dobre rzeczy. Dlatego spróbuj wymienić wszystkie pozytywne doświadczenia, za które jesteś wdzięczny w firmie.

9. Nie zapomnij o korekcie. Twój list z rezygnacją jest jedną z ostatnich próbek dla twojego pracodawcy na temat twoich umiejętności pisania i uważności na szczegóły. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu , aby uniknąć błędów ortograficznych i gramatycznych. Zastanów się, czy nie poprosić przyjaciela lub członka rodziny o przeczytanie go również dla Ciebie.

10. Nie używaj nadmiernie pozytywnego tonu, który wydaje się nieszczery . Na przykład, jeśli wiadomo, że miałeś problemy ze swoim szefem, nie mów tak: "Trudno będzie zostawić tak zdolnego i wizjonerskiego menedżera, jak Brad". Pojawi się jako sarkastyczny, a nawet obraźliwy.

Jak rozwiązać swoje obawy dotyczące pracy lub firmy

Ponieważ już zdecydowałeś się iść dalej, twoje obawy prawdopodobnie zostaną lepiej pozostawione niewypowiedziane. Jeśli jednak uważasz, że absolutnie konieczne jest zajęcie się zachowaniem Twojego menedżera lub trudna sytuacja w pracy, która doprowadziła do Twojej rezygnacji, zwerbuj swoją opinię do zaufanej osoby w zakresie zarządzania lub zasobów ludzkich.

Staraj się to robić w sposób bardzo obiektywny, pozbawiony emocji. Należy skupić się na konkretnych problematycznych zachowaniach. Jeśli zrównoważysz swoje komentarze pozytywnymi, zwiększysz swoją wiarygodność.

Możesz mieć możliwość podzielenia się swoimi powodami opuszczenia wywiadu wyjściowego . Jeśli to nie jest opcja, zaplanuj czas, aby rozwiązać swoje obawy. Najlepiej zrobić to jak najbliżej daty wyjazdu, więc ostatnie dni w pracy nie są trudniejsze, niż muszą być, ponieważ odstraszałeś szefa.

Czytaj próbki z listy rezygnacji

Jednym ze sposobów napisania profesjonalnego listu z rezygnacją jest odczytanie próbek z listy rezygnacji . Użyj próbek z listy rezygnacji jako szablonów dla własnej litery. Pomogą Ci uporządkować Twój list, a nawet pomogą Ci wymyślić, co powiedzieć. Jednak nie wystarczy skopiować i wkleić próbkę z rezygnacją i wysłać ją do swojego pracodawcy. Pamiętaj, aby zmienić szczegóły, aby pasowały do ​​Twojej osobistej sytuacji.

Przeczytaj te przykłady listów rezygnacyjnych, aby uzyskać wskazówki. Próbki te obejmują podstawowe i oficjalne listy rezygnacyjne, listy emerytalne i próbki listów pożegnalnych. Jeśli wysyłasz wiadomość e-mail z rezygnacją, sprawdź te przykłady wiadomości e-mail .

Czytaj więcej: Jak zrezygnować | Rezygnacja Zrobić i nie robić Najlepsze listy rezygnacyjne