Profil zawodowy siodlarza

Rosnąca nisza w przemyśle hodowli koni

Monter siodła konsultuje się z równiarkami, aby upewnić się, że ich siodełka są odpowiednio wyważone, aby uzyskać optymalną wydajność.

Profil kariery

Zawodnik siodła to profesjonalny koń, który pomaga końowi i jeźdźcowi w osiągnięciu bardziej efektywnego wyniku, oceniając i dopasowując dopasowanie siodła. Monter upewnia się, że nie ma obszarów, które mogłyby uszczypnąć konia lub spowodować ból podczas gdy są pod siodłem.

Wykonują swoje oceny z jeźdźcem zamontowanym i zdemontowanym, sprawdzając wszystkie punkty nacisku i uważnie obserwując ruch i zachowanie konia. Zawodnicy siodła są bardzo dobrze zorientowani w budowie i dostosowywaniu siodeł i często mogą dokonywać korekt na miejscu (lub wysyłać siodło po przeprowadzeniu bardziej zaawansowanych zmian w swoich warsztatach).

Ta ścieżka kariery może być bardzo intensywna, ponieważ monter siodełek musi podróżować po wyznaczonym regionie, aby zapewnić konsultacje swoim klientom. Godziny mogą być długie, szczególnie podczas pracowitego sezonu wystawowego. Monterzy pracujący dla głównych marek siodłowych mogą również być obecni na licznych targach i imprezach promujących swoje produkty.

Monterzy siodeł muszą posiadać doskonałe umiejętności organizacyjne, z możliwością śledzenia swoich spotkań i ograniczania czasu. Muszą być przygotowani do wykonywania znacznej ilości pracy w środowisku zewnętrznym podlegającym zmiennym warunkom pogodowym i temperaturowym, ponieważ wielu zawodników nie ma dostępu do zadaszonych aren.

Opcje kariery

Monterzy siodełek mogą być niezależnymi wykonawcami lub mogą pracować dla producentów siodeł lub dostawców tacków . Mogą specjalizować się w reprezentowaniu jednej marki siodełka lub jednej dyscypliny jeździectwa, lub mogą zdecydować się na obsługę szerszego spektrum marek i dyscyplin.

Większość instalatorów zajmuje określone terytorium (często całe państwo lub część państwa), choć niektóre z nich są w stanie podróżować po większych regionach.

Edukacja i szkolenie

Kandydaci do ścieżki kariery w siodle powinni mieć silne doświadczenie w zakresie konformacji, anatomii, fizjologii ćwiczeń, zachowań , konstrukcji siodeł, dynamicznego dopasowania siodełka i technik regulacji siodełka. Muszą być niezwykle wygodne, pracować z końmi. Muszą również mieć doskonałą komunikację i umiejętności obsługi klienta, ponieważ będą zajmować się bezpośrednio klientami podczas procesu oceny i dopasowania. Wcześniejsze doświadczenie w określonej dyscyplinie, do której są przeznaczone siodełka (ujeżdżenie, skakanie itp.) Jest szczególnie cenne.

Zawodnicy siodła pracujący dla producenta siodeł zwykle przechodzą przez sponsorowany przez firmę kurs, który uczy ich wszystkich aspektów procesu dopasowania. Mogą również brać udział w szkoleniu w miejscu pracy, śledząc doświadczonego montera, aby nauczyć się sznurów.

Stowarzyszenie Master Saddlers Association (MSA) oferuje certyfikat Certified Saddle Fitter, który prowadzi do certyfikacji CSF w organizacji. Kurs obejmuje dwa tygodnie intensywnego treningu w odstępie 6 miesięcy. Egzamin certyfikacyjny obejmuje zarówno elementy pisemne, jak i praktyczne. Osoby osiągające oznaczenie MSA CSF mogą używać go jako części swojego profilu zawodowego i materiałów marketingowych.

The Society of Master Saddlers (w Wielkiej Brytanii) oferuje również program Qualified Saddle Fitter. Ścieżka ta wymaga kursu wprowadzającego, trzyletniego doświadczenia w pracy z wykwalifikowanym instalatorem, czterodniowego kursu końcowego, egzaminu oceniającego w celu uzyskania certyfikatu oraz co dwa lata szkolenia uzupełniającego w celu zachowania certyfikatu. Jest to szczególnie znany i szanowany program na arenie międzynarodowej.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie, które otrzymuje monter siodełek, może się znacznie różnić w zależności od tego, czy są to niezależni kontrahenci czy pracownicy, czy oferują dodatkowe usługi, takie jak zajęcia lub kliniki, liczbę obsługiwanych klientów i obszar geograficzny, w którym odbywają swój zawód. .

Konsultacja dopasowująca siodło rozpoczyna się zwykle w przedziale od 75 USD do 100 USD, z dodatkowymi opłatami za podróż, istotne korekty siodłowe lub wielogodzinne spotkania.

Monterzy mogą zdyskontować swoje opłaty, jeśli stodoła ma wielu klientów szukających konsultacji w tej samej lokalizacji.

Perspektywy kariery

Mocowanie siodełka nie jest wiodącą ścieżką kariery w branży hodowli koni, ale jest rosnącą niszą na rynku. Liczba kandydatów ubiegających się o certyfikat montera siodła zwiększa się każdego roku.