Porady dotyczące rozmów kwalifikacyjnych dla bezrobotnych

Porady dotyczące wywiadów i strategie dla bezrobotnych pracowników

Przeprowadzanie wywiadów w poszukiwaniu pracy, gdy jesteś bezrobotny, może być trudnym zadaniem. Możesz mieć wiele negatywnych odczuć na temat swojej sytuacji, co sprawia, że ​​trudno jest być optymistycznym, pewnym siebie i energicznym podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Utrzymywanie dobrej postawy przez cały proces poszukiwania pracy może być trudne, ale jest również bardzo ważne. Pracodawcy nie będą chętni do zatrudniania kogoś, kto wydaje się niskoenergetyczny, pokonany lub zgorzkniały.

Niezależnie od tego, co myślisz o swoim byłym przełożonym lub pracodawcy, będziesz musiał unikać pułapek wyrażania dyskredytujących uwag.

Jeśli możesz pozostać pozytywnym i dołożyć wszelkich starań, aby przezwyciężyć uprzedzenia, na które napotyka wielu bezrobotnych, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie oferty pracy .

Porady dotyczące rozmów kwalifikacyjnych dla bezrobotnych

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć sukces w wywiadzie, gdy jesteś bezrobotny:

Prostuj swoją historię. Opowiedz swoją historię na temat swojego statusu, przećwicz ją i bądź gotów przekazać ją spokojnie i pewnie. Nawiąż silny kontakt wzrokowy , aby przekazać tę wiadomość szczerze, ale także użyj taktu, aby upewnić się, że nie patrzysz na rozmowę kwalifikacyjną.

Wyjaśnij okoliczności. Jeśli zostałeś zwolniony z powodu ograniczenia finansowego, fuzji lub innych czynników poza Twoją kontrolą, poświęć trochę czasu na wyjaśnienie tych okoliczności. Dobrym pomysłem jest dostarczenie konkretnych dowodów na twoje osiągnięcia, takie jak podwyżki, promocje i inne uznanie, więc Twój ankieter nie ma żadnych wątpliwości co do twoich umiejętności.

Oto jak odpowiedzieć na pytania o to, dlaczego odszedłeś z pracy .

Skup się na przesuwaniu do przodu. Jeśli zwolniono Cię z powodów związanych z wydajnością, wyjaśnij, jak wszelkie deficyty umiejętności prowadzące do twoich problemów różnią się od wymagań dotyczących twojej docelowej pracy. Wymień wszelkie szkolenia, zajęcia, seminaria lub inne czynności, które podjąłeś, aby podnieść swoje umiejętności.

Oto sugestie, jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadów na temat bycia bezrobotnym .

Wypełnić luki. Jeśli przez pewien czas nie pracowałeś, możesz wziąć pod uwagę pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracę zewnętrzną lub wolontariat, aby pokazać, że nadal jesteś aktywny i zmotywowany. Mając pewne produktywne wysiłki jako część codziennego miksu, możesz również podnieść na duchu. Jeśli praca jest w Twojej branży, może ustanowić pewną ciągłość zawodową lub stworzyć cenne połączenia. Na przykład zapytaj osoby kontaktowe, które wykonują konsultacje, jeśli możesz pomóc w projekcie.

Nie pokazuj swojej desperacji. Możesz czuć, że potrzebujesz jakiejkolwiek pracy, niezależnie od tego, co to jest i co będziesz robić. Nie pozwól pracodawcy wiedzieć, jak bardzo jesteś zdesperowany. Bądź profesjonalny i skup się na swoich umiejętnościach i kwalifikacjach, a nie na tym, ile potrzebujesz wypłaty.

Podziel się swoimi osiągnięciami . Dla każdego doświadczenia wymienionego w CV, przygotuj się na udostępnienie co najmniej dwóch osiągnięć. Opisz sytuację lub wyzwanie, działania, które podjąłeś, i wszelkie uzyskane wyniki. Podkreśl umiejętności i cechy, które wykorzystałeś, aby osiągnąć te wyniki.

Udostępnij próbki pracy. Zbierz próbki swoich projektów, aby pokazać, w jaki sposób wykonałeś znakomitą pracę w przeszłości.

Miej dostępne portfolio i gotowe do udostępnienia za pośrednictwem osobistej strony internetowej lub na LinkedIn.

Pokaż, dlaczego pasujesz do zadania. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie opisu stanowiska lub wymagań kandydata na stanowisko, o które się ubiegasz. Sporządź listę wymagań i dopasuj jedną lub dwie swoje umiejętności do każdej z nich. Czy te informacje są gotowe do umieszczenia w liście przewodnim lub podczas rozmowy?

Przygotuj zalecenia. Bądź proaktywny i dziel się pozytywnymi rekomendacjami, aby przeciwstawić się wszelkim wątpliwościom, które może mieć Twój rekruter. Zbieraj referencje od poprzednich przełożonych, współpracowników, podwładnych, klientów, dostawców i kolegów członków stowarzyszeń zawodowych.

Pozostań pozytywny. Może to zniechęcać, gdy jesteś bez pracy i nie możesz zostać zatrudniony. Rozważ każdy wywiad nową szansą i zrób wszystko, aby pozostać optymistą.

Oto wskazówki, jak zachować pozytywne nastawienie podczas rozmowy kwalifikacyjnej .

Zademonstruj swoją etykę pracy. Pokaż swoją etykę pracy, wykonując skuteczną obserwację. Wyślij wiadomość e-mail z podziękowaniami tak szybko, jak to możliwe po rozmowie kwalifikacyjnej. Poinformuj pracodawcę, że jesteś bardzo zainteresowany współpracą z nim, bez zdawania się na desperację, i krótko wyjaśnij powody, dla których uważasz, że praca jest doskonale dopasowana.

Wysyłaj dziękuję notatki . Jeśli miałeś wiele wywiadów dla tej samej firmy, twórz listy z podziękowaniami. W wiadomości e-mail do każdego z ankieterów wyślij nieco inną wiadomość opisującą to, co każda z osób powiedziała. Wskaż przykłady lub rekomendacje portfolio, które mogłyby odpierać wszelkie wątpliwości ankieterów dotyczące twoich kwalifikacji. Oto jak wysłać notatkę z podziękowaniami po rozmowie kwalifikacyjnej .