Przykłady listów biznesowych (przykłady i wskazówki dotyczące pisania)

W świecie zawodowym często trzeba napisać list biznesowy . Od zgłoszenia się do nowej pracy, pisania notatek z podziękowaniami, wysyłania listów z przeprosinami lub wysyłania pożegnalnego e-maila po odejściu, jest wiele okoliczności, które wymagają odpowiednio sformatowanego listu.

Jak napisać list biznesowy

Co powinieneś zamieścić w profesjonalnym piśmie napisanym w celach biznesowych? List firmowy to formalny dokument o określonej strukturze.

Jak widać na przykładach w poniższych linkach, list firmowy ma bardzo zdefiniowany format . List firmowy zawiera dane kontaktowe , pozdrowienie , treść listu, bezpłatne zamknięcie i podpis .

Istnieją zasady dotyczące wszystkiego , od tego, jak szeroki powinien być margines litery, do jakiej czcionki należy użyć. Ogólnie rzecz biorąc, rozsądnie jest utrzymywać treść listu biznesowego w sposób bezpośredni i krótki. Wyjaśnij, dlaczego piszesz w swoim pierwszym akapicie, podaj więcej szczegółów w następnym akapicie i użyj swojego akapitu zamykającego, aby powtórzyć swój powód pisania, dziękuję odbiorcy za przeczytanie i ewentualnie wspomnieć o planach kontynuacji.

Poniżej znajduje się lista przykładów listów firmowych dla różnych źródeł zatrudnienia i korespondencji biznesowej, a także wskazówki, jak napisać odpowiedni i skuteczny list biznesowy. Użyj tych próbek jako punktu wyjścia, kiedy musisz napisać własną literę.

Biznes list szablon i format

Szablon listu biznesowego
Ten szablon zawiera wszystkie informacje, które powinny znaleźć się w liście firmowym. Są przykłady każdej sekcji listu i wskazówki, jak wybrać styl do korespondencji.

Format pisania listu biznesowego
Ten format listu zawiera informacje dotyczące wyboru odpowiedniego układu, czcionki, zwrotu grzecznościowego, odstępów, zamknięcia i podpisu do korespondencji biznesowej.

Przykłady listów biznesowych: Lista A - Z

Listy przeprosin
Kiedy i jak przepraszać w pracy, a także przykłady listów przeprosin dla pracodawców i współpracowników. Używaj tych listów, gdy popełniłeś błąd , źle się zachowałeś , opuściłeś wywiad lub w innych okolicznościach, w których zawiedliście i musicie przeprosić.

Listy uznania
Bardzo często opinie zwrotne w pracy są zdominowane przez negatywne. Jeśli ktoś, z kim blisko współpracujesz, wykonuje świetną robotę, nie przegap okazji, by wyrazić pochwałę i pozytywne opinie. Wysyłanie listu to dobry sposób na poinformowanie pracowników, współpracowników, współpracowników, klientów i innych, jak bardzo je doceniasz.

Biznesowe listy z podziękowaniami
Jeśli ktoś wyświadcza ci przysługę lub pomaga ci w jakikolwiek sposób, zawsze pamiętaj, aby wysłać notatkę z podziękowaniami. Przejrzyj ten link dla firm, dziękując za próbki liter w różnych scenariuszach związanych z biznesem i zatrudnieniem.

List odrzucenia kandydata
Kiedy zajmujesz się zatrudnianiem, musisz poinformować o tym kandydatów, którzy nie otrzymają stanowiska. Oto przykład listu odrzucenia kandydata, który należy wysłać do osoby, która nie została wybrana do pracy.

Listy z gratulacjami
Wszyscy uwielbiają być rozpoznawani za swoje osiągnięcia, nawet jeśli jest to po prostu szybka wiadomość e-mail lub odręczna notatka.

Przejrzyj przykładowe listy z gratulacjami dotyczące nowych miejsc pracy , nowych firm , promocji i innych przedsięwzięć związanych z biznesem.

Przykłady wiadomości e-mail
Chociaż często jest miło wysłać odręczną lub wydrukowaną notatkę w mailu, w dzisiejszych czasach częściej wysyłane są wiadomości e-mail. Tutaj znajdziesz przykłady wiadomości e-mail związanych z działalnością gospodarczą i zatrudnieniem.

Listy pracownicze
Przejrzyj przykładowe listy i listy pracownicze dla kandydatów do pracy, w tym listy polecające pracowników, listy ofert pracy, listy uznania i gratulacje oraz więcej przykładów listów.

List potwierdzający zatrudnienie
Listy weryfikacyjne dotyczące zatrudnienia są często żądane przez właścicieli, aby potwierdzić, że dana osoba jest zatrudniona w firmie. Zobacz informacje na temat tego, co powinno znaleźć się w liście oraz przykładowy list weryfikacyjny zatrudnienia.

Listy pożegnalne
Przykłady pożegnalnych wiadomości, które pozwolą współpracownikom, klientom i twoim kontaktom wiedzieć, że idziesz dalej.

Przesłanie listu pożegnalnego to dobry sposób na aktualizowanie informacji o nowych kontaktach, abyś mógł pozostać w kontakcie w przyszłości.

Listy informacyjne
Skorzystaj z listów z zapytaniami, aby poprosić o spotkania i zapytać o możliwości pracy, które nie zostały ogłoszone. Te listy są sposobem na postawienie stopy w drzwiach u potencjalnego pracodawcy, który nie opublikował publicznie dostępnych miejsc pracy.

Listy ofert pracy
Przykłady listów ofert pracy, listu o odrzuceniu pracy , listów z ofertami kontrahentów i innych listów związanych z ofertami zatrudnienia.

List Promocji Pracy
List z ofertami pracy zawiera informacje na temat promocji, w tym nowy tytuł pracownika, wynagrodzenie i datę przejścia pracownika na nową rolę.

Listy sieciowe
Przykładowe poszukiwanie pracy i listy związane z karierą zawodową, w tym listy polecające , listy polecające i listy kontaktów.

Nowy list pracownika
Przykładowy list powitalny do wysłania nowemu pracownikowi, a także szczegóły dotyczące informacji, które należy umieścić w tym typie listu.

Ogłoszenie o promocji
Przykładowy e-mail z powiadomieniem pracowników firmy o promocji.

Referencje
Zobacz przykłady listów referencyjnych, listów rekomendacji, odniesień osobistych, referencji zawodowych, odnośników do znaków i odniesień akademickich.

Listy polecające
Przykłady listów polecających, w tym listy i wiadomości e-mail z prośbą o skierowanie, listy dotyczące pracowników, współpracowników lub znajomych na temat pracy oraz przykłady listów polecających i listów z podziękowaniami.

Listy rezygnacji
Jeśli planujesz zrezygnować z pracy, przejrzyj te przykłady rezygnacji i e-maili. Mogą być stosowane w różnych sytuacjach, w tym rezygnacji z wypowiedzenia, rezygnacji z poczty elektronicznej i natychmiastowej rezygnacji ze skutecznej rezygnacji.

Listy emerytalne
Zobacz przykłady listów z ogłoszeniami o wycofaniu się z przejścia na emeryturę oraz listy z gratulacjami i wiadomości e-mail dotyczące połączeń, które przeszły na emeryturę.

List końcowy
Przykładowy list wypowiedzenia rozwiązujący pracownika z organizacji.

Listy powitalne
Przykłady listów powitalnych dla nowych pracowników i pracowników powracających do pracy po urlopie.

Szablony listów programu Microsoft Word
Jeśli chcesz napisać list motywacyjny, pomocne może być rozpoczęcie od szablonu. Szablony Microsoft Word są dostępne dla CV, listów motywacyjnych, listów rezygnacyjnych, listów referencyjnych i listów z wywiadami.

Czytaj więcej: Profesjonalne wskazówki dotyczące pisania listów i e-maili