List przykładów wprowadzania i wskazówki dotyczące pisania

Czy chcesz napisać list przedstawiający się potencjalnemu pracodawcy, kontaktowi w sieci lub potencjalnemu nowemu klientowi? Dobrze napisany list polecający może pomóc w znalezieniu nowej pracy lub pozyskaniu nowego klienta. Dlaczego i jak należy wysyłać wiadomości e-mail, list lub LinkedIn?

Najlepszym sposobem na zatrudnienie jest praca w sieci. Ponad 80 procent osób poszukujących pracy twierdzi, że tworzenie sieci pomogło im znaleźć nową pracę.

Nie oznacza to jednak, że każda historia sukcesu sieci wymaga bezpośredniego połączenia. Czasami mniej chodzi o to, kogo znasz, a także o to, kim są Twoi znajomi. List wstępny jest jednym ze sposobów nawiązania połączenia z kimś, kogo nie znasz (jeszcze).

Rodzaje listów wprowadzających

Istnieją dwa rodzaje listów polecających. W pierwszym typie wprowadzasz połączenie z kimś, kogo znasz. Że ktoś może być potencjalnym kandydatem do zatrudnienia lub kimś, kto szuka pomocy w karierze.

W innym rodzaju listu wstępnego piszesz do kogoś, kogo nie spotkałeś. Przedstaw się i poproś, aby skierowały cię do możliwości pracy lub poproś o pomoc w poszukiwaniu pracy .

List polecający może być użytecznym sposobem na nawiązanie kontaktów i uzyskanie porady dotyczącej poszukiwania pracy (a nawet możliwej okazji do podjęcia pracy). Przeczytaj poniżej porady i przykłady listów.

List do wprowadzania porad dotyczących pisania

Najważniejszą wskazówką do zapamiętania podczas pisania listu polecającego jest krótkie i na temat.

Osoba, z którą się kontaktujesz jest zajęta i chcesz od razu uzyskać jej uwagę.

Najpierw dołącz szybkie wprowadzenie wyjaśniające, kim jesteś - lub, jeśli łączysz dwie osoby, zwięźle zapoznaj się z drugą osobą.

Następnie krótko wyjaśnij, co zamierzasz osiągnąć, wysyłając swój list.

Czy druga osoba chce ubiegać się o otwarcie pracy? Czy masz nadzieję przygotować dla siebie wywiad informacyjny ? Bądź tak jasny, jak to możliwe.

Zakończ z opisem, w jaki sposób odbiorca listu może skontaktować się z Tobą lub osobą trzecią. Ułatw odbiornikowi odpowiedź.

Pisząc list, upewnij się, że dźwięk pasuje do twojego związku. Jeśli jesteś bardzo bliskim znajomym, możesz pisać w nieco mniej formalnym stylu. Jeśli jednak przedstawisz się po raz pierwszy, upewnij się, że twój list jest wyjątkowo profesjonalny .

Niezależnie od tego, czy jesteś już znajomym, koniecznie dokładnie zredaguj swój list przed jego wysłaniem. W wielu przypadkach list można wysłać pocztą elektroniczną , ponieważ jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób połączenia.

Inne rodzaje listów

Ludzie często mylą list polecający z innymi typami listów poszukiwania pracy. Na przykład pismo wstępne nie jest listem przewodnim. List motywacyjny to dokument wysłany wraz z twoim CV i innymi materiałami do pracy. Wyjaśnia, dlaczego kwalifikujesz się do określonej pracy, o którą się ubiegasz.

List wstępny nie jest również listem polecającym . List polecający to list, który piszesz do kogoś po skontaktowaniu się z nim (często poprzez list polecający).

W liście polecającym rozpoczynasz od wyjaśnienia, który z twoich wspólnych znajomych zasugerował Ci, byś się skontaktował. Następnie składasz swoją prośbę - być może chcesz przeprowadzić wywiad informacyjny lub dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia.

Przykład wprowadzenia: wprowadzenie dwóch osób

Drogi Bobie, (ten typ listu jest zwykle wysyłany do kogoś, kogo znasz dobrze)

Piszę, żeby przedstawić ci Janice Dolan.

Znam Janice przez Brandon Theatre Group, gdzie, jak pan wie, jestem dyrektorem technicznym. Janice i ja pracowaliśmy razem nad kilkoma lokalnymi projektami teatralnymi. Jest świetnym kierownikiem sceny z ponad 10-letnim doświadczeniem.

Janice jest zainteresowana przeprowadzką do rejonu San Francisco w niedalekiej przyszłości i docenią wszelkie zalecenia, które możesz jej zaoferować w celu poszukiwania pracy na stanowisku teatralnym oraz wszelką pomoc w logistyce przeprowadzki do Kalifornii.

Załączam jej CV do oceny i możesz skontaktować się z nią pod adresem janicedolan@email.com lub 555-555-5555. Z góry dziękujemy za pomoc, którą możesz udzielić.

Z poważaniem,

Barbara Smith

List of Introduction Przykład: przedstawianie się

Drogi panie Randall,

Nazywam się Katherine Sussman, a obecnie jestem współpracownikiem rekrutacyjnym dla XYZ Recruiting. Pracuję jako rekruter w ciągu ostatnich trzech lat.

Jestem zainteresowany przejściem z rekrutacji w dużej korporacji do rekrutacji wewnętrznej dla organizacji non-profit. Pracowałem w dziale rozwoju dla ABC Nonprofit i chciałbym przenieść moje obecne umiejętności do podobnej organizacji non-profit. Wiem, że wykonujesz tego rodzaju pracę dla Sunshine Nonprofit, i chciałbym usłyszeć trochę o twoich doświadczeniach w tej dziedzinie. Bardzo chciałbym umówić się na spotkanie z Państwem na wywiad informacyjny.

Załączam moje CV do twojej recenzji. Jeśli masz czas na krótką rozmowę, daj mi znać. Możesz skontaktować się ze mną poprzez e-mail (ksussman@email.com) lub telefon (555-555-5555). Czekam na wiadomość od ciebie. Dziękuję bardzo.

Najlepiej,

Katherine Sussman

Przeczytaj więcej: Wskazówki dotyczące pisania listów Przykład listu zainteresowania dla zlecenia | Referral Cover Letters