Jak poradzić sobie z dymisją pracownika

Radzenie sobie z dymisją pracownika zależy od okoliczności

Zmierz się z tym. Wcześniej czy później, nawet najlepszy pracodawca ma pracowników rezygnacji . Uważają, że znaleźli lepszą okazję, a ich współmałżonek przyjął pracę poza stanem. Postanawiają pozostać w domu z dziećmi lub znaleźć opiekę długoterminową dla rodzica.

Powody są nieskończone z powodu przyczyn rezygnacji pracownika. Jednak każda rezygnacja ze strony pracownika stawia pracodawcę w tej samej serii pytań.

Jak ogłaszać rezygnację pracownika? Kto musi wiedzieć, co z rezygnacją pracownika? Kiedy mówisz swoim pracownikom o rezygnacji pracownika? Czy powinieneś pozwolić pracownikowi wysłać e-mail z informacją o odejściu na forum firmy? Co, jeśli wychodzący pracownik prosi o napisanie ogólnego listu referencyjnego ?

Odpowiedzi na pytania dotyczące rezygnacji pracownika

Oto odpowiedzi na wiele pytań dotyczących rezygnacji pracowników.

Pracownik właśnie zrezygnował. Normą jest to, że pracownik mówi ci ustnie, że rezygnuje z Twojej firmy. Natychmiast poprosić o ustąpienie pracownika na piśmie w sprawie rezygnacji na piśmie z podaniem ostatecznej daty zatrudnienia. Chroni to przed roszczeniami z tytułu bezrobocia i innymi zarzutami niewłaściwego postępowania.

Radzenie sobie z rezygnacją pracownika

Rezygnacja pracownika zawsze powoduje pewne zakłócenia w przepływie pracy, jednak jeśli pracownik, który zrezygnuje, jest ceniony, a Ty decydujesz się pozwolić mu na pracę przez ostatnie dwa tygodnie , mogą zrobić dużo, aby przemiana była udana.

Zakłada się, że oceniłeś, że dana osoba pozostanie dodatnim współpracownikiem aż do ostatniego dnia.

Mogą owijać luźne końce, dostarczać informacji o realizowanych projektach i wysyłać pocztą e-mail znajomych i współpracowników na temat ich wyjazdu. Upewnij się, że przypisujesz pracowników do odebrania pracy odchodzącego pracownika.

Będą mieli przewagę, jeśli mogą porozmawiać z osobą, która wyjeżdża, aby zrozumieć wyzwania i szczegóły swojej pracy.

Ci przydzieleni pracownicy zastępczy muszą również zobaczyć listę celów i obowiązków, za które odpowiedzialne jest stanowisko. Na korzyść każdej osoby rozumie się kontekst , a nie tylko codzienne zadania pracownika odchodzącego z organizacji. Umożliwi im to lepsze wyszkolenie zastępcy, gdy ta osoba zostanie zatrudniona.

Dodatkowo, jeśli pracownik, który zrezygnował, ma obowiązki związane z kontaktem z klientem, może przedstawić wprowadzenie osobie, która podejmie obowiązki.

Możesz poprosić pracowników administracyjnych i innych, którzy mają pracę o jasnych i udokumentowanych obowiązkach , o utworzenie podręcznika procedur przed ich wyjazdem. Mam jednak nadzieję, że już te procedury zostały udokumentowane i wdrożone.

Powiadomienie współpracowników i klientów o dymisji pracownika

Aby powiadomić innych pracowników o rezygnacji pracownika, zacznij od poinformowania własnego działu pracownika o rezygnacji pracownika. Być może zadzwoń na szybkie spotkanie i poinformuj pozostałych pracowników, że ostatni dzień pracownika przypada za dwa tygodnie.

Powiedz im, że docenisz ich pomoc w podjęciu jakichkolwiek luźnych celów i poinformujesz ich, do kogo przypisano różne obowiązki.

Twoi pozostali pracownicy również będą chcieli poznać harmonogram zastąpienia odchodzącego pracownika. Ogólnie rzecz biorąc, dobrzy pracownicy chętnie wykonują dodatkową pracę lub pracują dłużej, aby je wypełnić, ale doceniają znajomość ram czasowych, w których można się tego spodziewać.

Z zaufanym, cenionym pracownikiem, który będzie pracował z dwutygodniowym wyprzedzeniem, wyślij e-mail z powiadomieniem pozostałych pracowników natychmiast po rezygnacji pracownika. Możesz powiedzieć coś takiego:

"Mary opuszcza nas, aby zdobyć nowe możliwości w firmie x. Jej ostatni dzień w naszej firmie to 15 marca. Proszę, dołączcie do mnie, życząc Maryi ogromnego sukcesu w jej przyszłych staraniach.

Będziemy urządzać imprezę pożegnalną w Tawernie Toma na ostatni dzień Maryi, który jest 22. Dołączcie do nas, aby życzyć Mary powodzenia w jej nowym zatrudnieniu i pożegnać się ".

Oczywiście, zanim wyślesz te informacje, sprawdź u Mary, czy czuje się dobrze z wszystkimi powyższymi. Może nawet mieć osobisty adres e-mail, który chce udostępnić, aby ludzie mogli pozostać w kontakcie.

W każdym razie upewnij się, że wiesz, co chce udostępnić jej współpracownikom. Zachęca się do zachowania poufności , jeśli taka jest jej wola.

Wielu z twoich pracowników prawdopodobnie wiedziało, że Mary szukała i oni też wiedzą dlaczego . Pracownicy tacy jak zamknięcie, gdy cenny kolega wyjeżdża, więc wdzięczność jest nie tylko doceniana, ale wysyła potężną wiadomość do pozostałych pracowników.

Oczywiście przeprowadzisz rozmowę kwalifikacyjną, podczas której wyjaśnisz, dlaczego odchodzi pracownik.

Dokonywanie kontrofensorów lub zachęcanie Maryi do pozostania nie jest zalecane dla pracodawców, nawet jeśli tracisz poważnie cenionego pracownika. W jej myślach już się ruszyła. Trzeba spojrzeć na sytuację w ten sam sposób. Mary przeniosła się mentalnie, gdy zaczęła szukać nowej pracy lub kiedy określiła osobistą reakcję konieczną w jej sytuacji życiowej. Czas zidentyfikować i rozwiązać problemy, zanim Mary zaczęła szukać.

Jak zgłaszać pracowników po powrocie do dymisji pracownika

Scenariusz ulega zmianie w przypadku, gdy pracownik rezygnujący nie jest wyceniony lub nie ufasz, że osoba wykona swoje obowiązki z powodzeniem w dwutygodniowym okresie wypowiedzenia. W takich przypadkach powiedz pracownikowi, że zapłacisz mu za poświęcony czas , ale ich usługi nie są już wymagane.

Postępuj zgodnie z dodatkowymi wytycznymi na tej liście kontrolnej kończącej pracę . I zadaj sobie pytanie, dlaczego nadal stosujesz tę osobę w każdych okolicznościach, aby uniknąć powtórzenia błędu w przyszłości. Zwolnienie pracownika może być etyczne, prawne, moralne i odpowiednie.

Aby poinformować o rezygnacji pracownika, wyślij natychmiastowy e-mail do wszystkich pracowników, stwierdzając, że Mary opuściła firmę, aby wykorzystać nowe możliwości skuteczne w dniu dzisiejszym. Możesz dodać, że życzysz jej powodzenia, gdy będzie realizować swoje nowe możliwości.

Komunikuj się również, gdzie każda z jej obowiązków została przydzielona. Możesz dodać kilka szczegółów na temat tego, jak i kiedy planujesz szukać zastępstwa z powodu rezygnacji pracownika.

Więcej o rozwiązaniu umowy o pracę

Więcej o rezygnacji