Jak odrzucić kandydatów do pracy - poprawne

Możesz profesjonalnie komunikować się jako pracodawca wyboru

Czy podczas rekrutacji odrzucasz swoich kandydatów zawodowych w sposób profesjonalny i odpowiedni? Z informacji zwrotnych otrzymanych od osób poszukujących pracy wynika, że ​​niewielu pracodawców profesjonalnie i właściwie przekazuje opinie, że wnioskodawca nie jest już brany pod uwagę.

Oto kroki zalecane, kiedy musisz odrzucić kandydatów na każdym z czterech etapów procesu rekrutacji .

Kiedy odrzucić wnioskującego o pracę

Kandydaci do każdej pracy spędzają dużo czasu aktualizując swoje życiorysy i pisząc listy motywacyjne, gdy zbliżają się do Ciebie w sprawie wysłanego otwarcia pracy. Zasługują oni na uwagę, że otrzymaliście od nich materiały aplikacyjne . Ten proces jest łatwo zautomatyzowany w tym świecie aplikacji online.

Muszą również zrozumieć kolejne kroki w procesie rekrutacji. Potrzebują powiadomienia o tym, czy zostali wybrani do rozmowy kwalifikacyjnej . Możesz powiadomić wnioskodawców, że nie zostali wybrani na rozmowę w tym samym liście, w którym potwierdzasz otrzymanie ich wniosku, jeśli twój proces selekcji szybko się powiedzie .

Jeśli jednak Twoja firma porusza się z prędkością wielu pracodawców, konieczne będzie przesłanie wstępnego wniosku o materiały aplikacyjne oraz drugiego listu, który odrzuci kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Kandydaci zasługują na to, aby wiedzieć, gdzie stoją w twoim procesie, nawet jeśli ostatecznie odrzucisz ich kandydaturę.

Twój proces odrzucania rozpoczyna się od pierwszego spotkania z kandydatami do pracy. Niezależnie od tego, czy jest to na ekranie telefonu, czy podczas pierwszego wywiadu, jednym z celów spotkania jest wyjaśnienie procesu selekcji każdemu kandydatowi.

Kiedy pracodawcy podają te informacje, kandydaci czują się mniej po ciemku i bardziej pozytywnie oceniają proces rekrutacji.

W tej rozmowie powinieneś również poinformować kandydata o punktach, w których będziesz się z nimi komunikować o statusie swojego wniosku.

Kiedy zadzwonić i odrzucić Wnioskodawcę

Menedżer ds. Zatrudnienia lub personel HR powinien zadzwonić do wnioskodawców, których odrzucacie, tak jak dzwonisz do wnioskodawcy, któremu chcesz złożyć ofertę pracy - jeśli nie wcześniej.

Chcesz zostawić każdemu kandydatowi pozytywny obraz swojej organizacji, który osiągnie prosta i szybka komunikacja. To pozytywne wrażenie może wpłynąć na wniosek kandydata do Twojej organizacji w przyszłości.

Lub wrażenie, jakie odbiera, może wpłynąć na innych potencjalnych kandydatów do pracy. Kandydaci rozmawiają i często, podobnie jak ptaki, gromadzą się, aby ścigać wybranego pracodawcę .

Kiedy Czas Odrzucić Wnioskodawcę

Wielu pracodawców nie zgadza się, ale zaleca się, aby zadzwonić do każdego wnioskodawcy, gdy tylko uznasz, że nie jest odpowiednią osobą do pracy. Wielu pracodawców czeka do końca, nawet tak długo, jak wymaga tego nowy pracownik, aby rozpocząć pracę, zanim powiadomi o nieudanych kandydatach .

Jest to lekceważenie kandydatów i niezgodne z działaniami wybranego pracodawcy.

Poinformuj kandydatów, jak tylko się dowiesz. Jest to jedyne uczciwe podejście do odrzucenia kandydata na stanowisko.

W przeciwnym razie kandydaci czekają, niepokoją się i czują, jakby ich kandydatura zniknęła w ciemnej dziurze. Zaufaj także, że ich uczucia do ciebie jako potencjalnego pracodawcy też. Dawno minęły czasy, kiedy niezadowolony poszukiwacz pracy powiedział dziesięciu znajomym o swoich złych doświadczeniach z firmą.

Szacunki w grupie rekrutujących na LinkedIn były takie, że ostatnie badanie szacuje, że liczba ta wynosi obecnie 1 374 osoby. Witamy w świecie mediów społecznościowych i witryn takich jak Glassdoor i Indeed.com, gdzie ludzie komentują swoje doświadczenia związane z rekrutacją i zatrudnieniem.

Dodatkowo, jako pracodawca, jeśli zdecydowałeś, że kandydat nie jest odpowiednią osobą do pracy, zatrzymanie wnioskodawcy skłania cię do osądzenia niedostatecznie wykwalifikowanego lub mniej niż oczekiwałeś, pracownika.

To nie jest kamień węgielny udanego procesu selekcji.

Jedno zastrzeżenie, jeśli ustaliłeś, że dana osoba jest zarówno dobrze wykwalifikowana, jak i dobrze dopasowana kulturowo , zadzwoń do wnioskodawcy, aby poinformować go o statusie wniosku. Powiedz kandydatowi, że nadal rozważasz ich na stanowisko, ale masz również kilku innych wykwalifikowanych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną.

W ten sposób nie odrzuciłeś akceptowalnego kandydata, a kandydat nie zostanie pozostawiony w ciemności, gdy weźmiesz pod uwagę inne opcje. Jest to uprzejmy i pełen szacunku i może pomóc uniknąć konieczności ponownego uruchamiania rekrutacji.

Kandydat, który nie jest na bieżąco informowany o twoim procesie, może zaakceptować stanowisko w innym miejscu. Dodatkowo, pozostając w kontakcie, kontynuujesz budowanie pozytywnych relacji z potencjalnym pracownikiem oraz jego siecią osobistą i służbową.

Czego nie robić, gdy odrzucasz kandydata do pracy

Pierwszym powodem, dla którego odrzucasz kandydata, jest to, że nie odrzucasz kandydata jako indywidualnego człowieka. Chcesz więc odrzucić odrzucenie w bardziej pozytywnym świetle. Nie używaj słowa odrzucone. Zamiast tego powiedz: "Zespół selekcyjny zdecydował, że nie będzie dalej dążył do twojej kandydatury. Zachowamy Twoją aplikację i rozpatrzymy ją, gdy pojawią się dodatkowe otwarcia." (Jeśli to prawda, w przeciwnym razie pomiń drugie zdanie.)

Dodatkowe ostrzeżenia obejmują te.

Odrzucenie wniosku przez pracodawców

Ostatnia kwestia: osoby poszukujące pracy często pytają o to, co jest dla nich odpowiednie, aby porozmawiać z pracodawcami, z którymi przeprowadzili wywiady. Dni, tygodnie, a czasem miesiące minęły bez słowa od pracodawcy, który był oczywiście zainteresowany na tyle, by sprowadzić skarżącego na rozmowę.

Ci kandydaci zakładają, że nie zostali wybrani, ale nigdy nie słyszeli na pewno . Jak większość normalnych ludzi szukają zamknięcia, aby mogli iść dalej.

Nigdy nie jest właściwe, aby pracodawca nie odpowiedział na kandydata, z którym pracodawca miał kontakt. To nie kandydat, pracownik, potencjalny pracownik lub wizerunek firmy nie jest w stanie pozwolić kandydatowi poznać swojego statusu. Mów, powiedz lub powiedz, nie, ale powiedz coś - w odpowiednim czasie, na każdym etapie procesu rekrutacji i selekcji.

Przykładowe listy odrzuconych kandydatów

Możesz odrzucić kandydata, uprzejmie, łaskawie, z szacunkiem i profesjonalnie. Te przykładowe listy odrzucenia pokażą ci, jak to zrobić.