Jak pomóc znajomemu znaleźć nową pracę

Najlepsze sposoby na pomoc w szukaniu znajomych

Czy masz przyjaciela lub członka rodziny, który szuka nowej pracy? Jaki jest najlepszy sposób, aby pomóc im zostać zatrudnionym? Co możesz dla nich zrobić? Niezależnie od tego, czy dana osoba szuka lepszej okazji, czy straciła pracę, istnieje wiele różnych sposobów, aby pomóc jej w poszukiwaniu pracy.

Jak pomóc znajomemu lub członkowi rodziny zostać zatrudnionym

Większość z tych pomysłów to małe rzeczy, które nie zajmą ci dużo czasu, ale pomogą twojemu przyjacielowi przygotować się do kolejnego etapu swojej kariery.

Oto kilka opcji, co należy zrobić, gdy chcesz, aby wyszukiwanie pracy było trochę łatwiejsze.

Zaproponuj pomoc w poszukiwaniu pracy

Bądź konstruktywny, a nie krytyczny. Jeśli ta osoba została zwolniona, nie przejmuj się nią - nawet jeśli to była ich wina. Bądź sympatyczny i wyrozumiały, ponieważ może się zdarzyć każdemu. Jeśli ich życiorys jest okropny, nie musisz tego mówić. Zamiast tego zasugeruj kilka zmian, które sprawią, że będzie on bardziej reprezentacyjny.

Zaproponuj odwołanie. Jeśli w Twojej organizacji są odpowiednie otwory, sprawdź, czy możesz skierować do swojego przyjaciela. Pracodawcy są zachwyceni, gdy słyszą o wykwalifikowanych kandydatach, a może nawet otrzymać premię za polecenie .

Wyślij informacje o potencjalnych klientach. Jeśli zadanie dobrze pasuje do ekranu komputera lub serwisów społecznościowych, wyślij go do znajomego. Sprawdzaj witryny z ofertami pracy raz na jakiś czas, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć pracę, która jest dobrą opcją. Może być trudno być na bieżąco z nowymi ofertami, a twoim kierownikiem może być ten, który kończy się otrzymaniem osoby nowej pracy.

Oferta na odświeżanie CV i listów motywacyjnych. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia podczas pisania i edycji jest złapanie własnych błędów. Kolejna para oczu jest zawsze pomocna. Zaoferuj dowód i przejrzyj CV i listy przyjaciół , dzięki czemu ich materiały aplikacyjne są doskonałe.

Pomóż im urozmaicić swój profil na LinkedIn. Jeśli Twój profil na LinkedIn nie został zaktualizowany w najnowszej pamięci, przejrzyj go i zasugeruj wszelkie ulepszenia, jakie możesz wymyślić.

Upewnij się, że zawiera aktualne informacje o zatrudnieniu i edukacji, umiejętności i osiągnięcia. Oto dziewięć prostych kroków, aby ulepszyć profil LinkedIn .

Skonfiguruj cień pracy. Czy twój przyjaciel jest zainteresowany tym, co robisz? Skontaktuj się ze swoim szefem, aby dowiedzieć się, czy możesz ustawić cień pracy , w którym osoba spędza z tobą kilka godzin lub dnia w pracy. Jest to również doskonała okazja, aby dokonać pewnych prezentacji, jeśli którykolwiek z twoich współpracowników jest w stanie pomóc.

Umów się na wywiad informacyjny. Wywiad informacyjny to nieformalne spotkanie mające na celu zebranie informacji o pracy lub firmie. Skonfiguruj wywiady informacyjne, jeśli masz powiązania z osobami w branży kariery lub branży znajomego. Większość ludzi chętnie dzieli się informacjami na temat tego, co robią, a twoje powiązania mogą być w stanie wygenerować kilka rekomendacji lub ofert pracy.

Idź na imprezę networkingową ze znajomym. Jeśli nie jesteś najbardziej towarzyską osobą w pokoju, może to być przerażające, aby przejść do profesjonalnych wydarzeń sieciowych . O wiele łatwiej, gdy masz towarzysza. Możesz również nawiązać kontakty, które pomogą Ci w karierze. Jeśli ci też ciężko, oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc .

Napisz rekomendację LinkedIn. Zatrudnieni menedżerowie czytają rekomendacje LinkedIn .

Jeśli jesteś w stanie poświadczyć kwalifikacje zawodowe danej osoby, umieszczenie jej w formie pisemnej na LinkedIn zwiększy ich widoczność. Z góry również przekaże im referencje.

Oferta, aby być referencją. Możesz skorzystać z rekomendacji, którą napisałeś na LinkedIn jako punkt wyjścia do profesjonalnego odniesienia . Jeśli nie masz powiązania biznesowego ze swoim przyjacielem, zaoferuj osobistą referencję . Jest to szczególnie cenne, jeśli osoba ta została zwolniona lub w inny sposób straciła pracę.

Nawiąż połączenia. Kogo znasz, może mieć kluczowe znaczenie dla udanego poszukiwania pracy, a łączenie ludzi jest proste i łatwe. Zaproponuj, aby przedstawić przyjaciela każdemu, komu zechcesz pomóc. Zrób to osobiście, przez e-mail, na LinkedIn i w mediach społecznościowych. Wszystko, co musisz zrobić, to wysłać krótką notatkę z wprowadzeniem i powód, dla którego nawiązujesz połączenie.

Skieruj ich do swojego biura kariery uniwersyteckiej. Wiele biur karier uczelni wyższych świadczy usługi absolwentom . Zaproponuj, aby Twój znajomy skontaktował się ze swoją służbą zawodową lub biurem absolwenta, aby zobaczyć, jak mogą pomóc. Personel może być w stanie zapewnić doradztwo zawodowe, wznowić recenzje, pomoc w pisaniu listów i inne pomoce w poszukiwaniu pracy.

Podłącz je do swoich sieci. Absolwenci szkół wyższych oraz profesjonalne grupy networkingowe to doskonałe zasoby do tworzenia sieci kontaktów. Masz coś wspólnego z ludźmi, z którymi spotykasz się i rozmawiasz z internetem. Kontakty z siecią są niezawodnym źródłem informacji na temat ofert pracy i poradnictwa zawodowego, a tworzenie sieci to liczba osób zatrudnionych .

Kiedy finanse są problemem

Kiedy ktoś traci pracę, może być bardzo stresujący. Kiedy martwisz się o odprawę, jeśli ją otrzymasz, lub bezrobocie , wyczerpanie i to, jak zamierzasz płacić rachunki, może być ciężko skoncentrować się na poszukiwaniu pracy.

Jest kilka dodatkowych rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić życie komuś, kto jest bez pracy, martwi się o pieniądze, a także w trakcie poszukiwania pracy. Oto kilka z nich:

Na jaśniejszej stronie

Każdy potrzebuje przerwy, zwłaszcza gdy wydaje się, że całe twoje życie obraca się wokół znalezienia nowej pozycji. Oto kilka sposobów, aby oderwać umysł przyjaciela od poszukiwania pracy i zapewnić pewną ulgę.

Pozostań w kontakcie i kontynuuj

Co najważniejsze, bądź przyjacielem i podpowiedz mu. Czasami słuchanie jest najlepszym sposobem, w jaki możesz pomóc komuś pracować, rozważając opcje kariery, szukając ofert pracy, przeprowadzając wywiady i oceniając oferty pracy. Pozwól im się rozejść i przypomnij im, że słuchanie i bycie przyjacielem jest tym, po co tu jesteś.

Sprawdź się z nim, aby zobaczyć, jak się czują. Oferowanie pomocy jest wspaniałe, ale śledzenie i sprawdzanie ich postępów będzie jeszcze bardziej docenione. Wiele osób oferuje raz, a potem zapomina. Bądź osobą, która pozostaje w kontakcie.

Jak Ci pomagasz

W tym wszystkim jest dodatkowa korzyść. Mimo że twoim zamiarem jest pomóc, a to jest dobre, dostaniesz także poprzez dawanie. Twoi znajomi będą pamiętać, że skierowałeś ich do pracy, zaoferowałeś korektę, kupiłeś im piwo lub kieliszek wina, czy cokolwiek innego, co zrobiłeś, by pomóc.

Zapamiętają następnym razem obiecującą pracę, która może być idealna dla ciebie. Czas poświęcony na pomoc będzie wart wysiłku, a będziesz czuć się dobrze, że zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, aby pomóc twojemu przyjacielowi.

Sugerowane lektury: Jak szukać pracy Połączenia w zaskakujących miejscach | Jak znaleźć pomoc w poszukiwaniu pracy