Jak uniknąć kradzieży tożsamości podczas poszukiwania pracy

Ochrona przed kradzieżą tożsamości dla osób poszukujących pracy

Ważne jest, aby chronić swoją tożsamość przed kradzieżą podczas poszukiwania pracy w Internecie. Obrazek © istockphoto.com/Bart Sadowski

Wyszukiwanie ofert pracy w trybie online zapewnia wiele możliwości i udogodnień osobom poszukującym pracy. W rzeczywistości znalezienie pracy bez pomocy Internetu jest prawie niemożliwe. Większość dużych firm i wielu mniejszych pracodawców akceptuje tylko aplikacje online, a aby złożyć wniosek, musisz podać przynajmniej niektóre dane osobowe.

Jak uniknąć kradzieży tożsamości podczas poszukiwania pracy

Jednak osoby poszukujące pracy są głównym celem oszustów, które próbują ukraść tożsamości ludzi.

Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że zadania, o które się starasz, są zgodne z prawem i nie przekazujesz przypadkowo danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości przez oszusta.

Istnieje wiele sposobów, w jakie oszuści próbują ukraść dane osobowe osób poszukujących pracy, w tym udając pracodawcę i zbierając informacje z tablicy ogłoszeń, wyszukując fałszywe oferty pracy online, mówiąc, że będą składać wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, wysyłając e-mail z pytaniem możesz ubiegać się o pracę, a nawet powiedzieć, że masz ofertę pracy. Oto informacje o najczęstszych oszustwach związanych z kradzieżą tożsamości i porady, jak uniknąć kradzieży tożsamości podczas poszukiwania pracy.

Rodzaje kradzieży tożsamości

Zbieranie danych osobowych. Jednym ze sposobów oszustów może uzyskać informacje, po prostu grasują strony wyszukiwania pracy. Większość witryn wyszukiwania ofert pracy umożliwia użytkownikom publikowanie swoich życiorysów w sposób jawny, dzięki czemu firmy mogą wyszukiwać życiorysy i kontaktować się z potencjalnymi kandydatami.

Oszukańcza firma może łatwo przeszukiwać te życiorysy i zbierać wszelkie podane dane osobowe, w tym imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail oraz (jeśli go podasz) numer ubezpieczenia społecznego i numer prawa jazdy. Dzięki tym informacjom oszuści mogą założyć konta bankowe na Twoje nazwisko i potencjalnie uzyskać dostęp do własnych kont.

Kiedy publikujesz swoje CV online, ważne jest, aby sprawdzić ustawienia prywatności w miejscu, w którym się znajdujesz i upewnić się, że strona jest legalna.

Fałszywe oferty pracy. Inni oszuści wymieniają nieuczciwe oferty pracy na tablicach ogłoszeń i innych stronach z ofertami pracy. Zanim zaoferujesz ci pracę, a nawet spotkasz się z tobą osobiście, poprosi cię o podanie numeru twojego konta bankowego (pod przykrywką, że będą płacić ci przez bezpośredni depozyt), kopię rachunku za media (który zawiera twoje konto bankowe informacje) lub sprawdzenie danych. Następnie wykorzystają te informacje, aby uzyskać dostęp do konta lub założyć konto pod swoim nazwiskiem. Oto, jak sprawdzić, czy praca jest oszustwem .

Bezpośredni e-mail. Niektórzy oszuści skontaktują się z tobą bezpośrednio. Często będą wysyłać Ci e-maile bezpośrednio, udając kontakt z legalnym miejscem pracy. Oszuści ci mogą nawet zaoferować ci pracę, o którą nie możesz pamiętać, i prawdopodobnie nie ubiegałeś się o nią. Często jest to praca, która wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, na przykład praca z domu lub praca w egzotycznej, odległej lokalizacji. Podobnie jak oszustów na stronach poszukiwania pracy, poprosi Cię o dane osobowe, takie jak numer konta bankowego lub numer konta PayPal.

Oszustwa bezrobocia. W przypadku tego typu oszustów, oszust zaoferuje ci bezrobocie , nawet jeśli jesteś jedyną osobą, która może złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

Strony internetowe bezdomnych oszustw gromadzą dane osobowe użytkownika w celu oszukańczego wykorzystania, w tym kradzieży tożsamości i zbierania danych osobowych w celu sprzedaży produktów lub usług. Oto więcej informacji na temat różnych rodzajów oszustw związanych z bezrobociem .

Co się dzieje, gdy Twoja tożsamość zostanie skradziona

We wszystkich tych przypadkach ci oszuści będą uzyskiwać dostęp do twoich danych osobowych i wykorzystywać je do kradzieży pieniędzy z osobistego konta bankowego lub ustanowienia innego na twoje nazwisko. Informacje te mogą być również wykorzystywane do oszustw związanych z kartami kredytowymi, a nawet do uzyskania pożyczek lub finansowania zakupów na Twoje nazwisko.

Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości

Nie pozwól oszustom odstraszyć Cię od poszukiwania pracy w Internecie. Zamiast tego możesz po prostu zastosować kilka środków ostrożności, aby upewnić się, że twoje dane osobowe nie trafią w niepowołane ręce.

Trzymaj swoje poszukiwania pracy oddzielnie. Staraj się, aby twoje poszukiwania pracy były jak najbardziej oddzielone od życia osobistego i zawodowego. Podczas rejestrowania się na stronie wyszukiwania ofert pracy utwórz nazwę użytkownika i hasło, które różnią się od tych używanych na innych kontach (poczta e-mail, konto bankowe itp.). Możesz również utworzyć adres e-mail, który jest przeznaczony tylko do poszukiwania pracy. Niektóre osoby otrzymują nawet skrytkę pocztową i podają ten numer w swoim CV zamiast w swoim domu. Aby zabezpieczyć swój domowy numer telefonu, możesz również rozważyć uzyskanie tymczasowego telefonu komórkowego do listy na życiorysy i użyć go do rozmów telefonicznych. Jednak, ponieważ numery telefonów komórkowych są na ogół niepubliczne, powinieneś czuć się względnie bezpiecznie umieszczając swój numer telefonu komórkowego na życiorysie.

Użyj ustawień prywatności. Wiele stron z ofertami pracy pozwala ograniczyć informacje, które udostępniasz pracodawcom. Na przykład Monster.com pozwala ukryć informacje kontaktowe, aktualną nazwę firmy i referencje od pracodawców. Zainteresowani pracodawcy mogą skontaktować się z Tobą za pośrednictwem poufnego adresu e-mail Monster.com. Tylko wtedy, gdy zdecydujesz się ubiegać o stanowisko, informacje te są udostępniane firmie. Aby zapewnić jeszcze większą prywatność, Monster.com pozwala ci na całkowite prywatne zapisanie CV. Pracodawcy nie mogą wyszukiwać Twojego CV, ale możesz wyszukiwać oferty pracy i wysyłać swoje CV. Wiele stron z ofertami pracy ma podobną politykę prywatności. Pamiętaj jednak, że im więcej ustawień prywatności ustawisz, tym mniej masz szans zainteresowanych pracodawców na znalezienie CV.

Ogranicz dane osobowe, które udostępniasz pracodawcom. W CV i liście motywacyjnym nie należy podawać daty urodzenia, numeru ubezpieczenia społecznego, numeru prawa jazdy, numeru konta bankowego ani numeru karty kredytowej. Możesz nie chcieć wpisać swojego adresu domowego w swoim CV lub tylko wymienić jego część. Nie udostępniaj tych informacji żadnej firmie, dopóki nie spotkasz się osobiście, nie porozmawiasz z pracodawcą i nie otrzymasz oferty na piśmie.

Śledź, gdzie publikujesz swoje CV. Oszuści mogą wysyłać e-maile i oświadczać, że widzieli swoje CV na konkretnej stronie. Często kłamią. Śledź strony z ofertami pracy, na których faktycznie publikujesz swoje CV, aby uniknąć tego typowego oszustwa. Nawet jeśli opublikowałeś swoje CV na stronie, sprawdź, czy firma jest wiarygodna. Nie odpowiadaj, dopóki nie sprawdzisz dwukrotnie, czy pozycja i firma są zgodne z prawem. Niektórzy oszuści używają prawdziwych nazw firm, ale publikują fałszywe zadania. Oto, jak sprawdzić pracę i pracodawców .

Sprawdź, czy firma jest legalna. Wiele z tych oszukańczych firm wydaje się być uzasadnionych; mogą mieć logo, a nawet wziąć swoją nazwę od rzeczywistej firmy. Jeśli nie masz pewności, zadzwoń do firmy lub odwiedź biuro, aby sprawdzić, czy jakakolwiek firma, która się z Tobą kontaktuje, jest prawidłowa.

Zaufaj swojemu wnętrzu. Jeśli widzisz ogłoszenie o pracy lub otrzymujesz e-mail, który wydaje Ci się podejrzany, zaufaj swojemu instynktowi i nie ubiegaj się o stanowisko. Czasami możesz po prostu mieć wrażenie, że coś nie wydaje się właściwe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyrzuć e-mail i zapomnij o ubieganiu się o pracę.

Oszustwa Znaki ostrzegawcze

Może być trudno odróżnić oszustwa od legalnych stron z ofertami pracy i ofert pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę w domu. Oto znaki ostrzegające przed oszustwami, na które należy zwrócić uwagę i jak wykryć oszustwo.

Co zrobić, jeśli Twoja tożsamość zostanie skradziona

Czasami możesz zrobić wszystkie właściwe rzeczy, aby chronić swoją tożsamość, ale wciąż możesz zostać oszukany. Jak już wspomniałem, niektóre z tych oszustw są bardzo wyrafinowane i trudno powiedzieć, że nie są prawdziwe.

Jeśli Twoja tożsamość zostanie skradziona, zamknij wszystkie konta, które Twoim zdaniem zostały naruszone. Umieść ostrzeżenie o oszustwie w swoim raporcie kredytowym i przejrzyj swój raport kredytowy dotyczący wszelkich ostatnich zmian w Twoich danych osobowych. Złóż raport z lokalną policją i kontynuuj okresowe sprawdzanie raportu kredytowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat postępowania z kradzieżą tożsamości, przeczytaj, jak zgłosić oszustwo .