8 porad dotyczących korzystania z LinkedIn w poszukiwaniu pracy

LinkedIn to serwis społecznościowy specjalnie dla firm i osób poszukujących pracy. Działa trochę jak internetowe CV (z tonami innych funkcji jako bonus). Możesz go wykorzystać do zaprezentowania swoich umiejętności, znalezienia nowych ofert pracy, a nawet nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami.

Oto 8 wskazówek, jak korzystać z LinkedIn, aby pomóc Ci znaleźć wymarzoną pracę.

 • 01 Dodaj słowa kluczowe do Twojego profilu

  Dodanie słów kluczowych do profilu LinkedIn pomaga rekruterom i firmom znaleźć Ciebie.

  Skoncentruj się na słowach kluczowych pasujących do Twoich najsilniejszych zestawów umiejętności. Na przykład, jeśli jesteś projektantem stron internetowych, pamiętaj o włączeniu "profilu responsywnego" do profilu LinkedIn.

  Jeśli utkniesz na jakich słowach kluczowych należy uwzględnić, istnieje kilka przydatnych narzędzi słów kluczowych i trendów, takich jak te trzy:

  • Google Trends
  • KeywordSpy
  • SEMRush
 • 02 Dołącz do odpowiednich grup i udostępnij

  Możesz dołączać do grup na LinkedIn w różnych polach i zainteresowaniach. Podczas gdy grupy mogą się różnić w zależności od prywatności i ustawień, wszystkie one pomagają łączyć ludzi .

  Dodawaj treści do grup, jeśli to możliwe i odpowiednie. Udostępnij odpowiednie wiadomości grupie. Pobierz uaktualnienia. Jednak unikaj spamowania grup z linkami do twoich stron internetowych lub chwal się swoimi umiejętnościami. (Nikt nie lubi bezwstydnej autopromocji!)

  Przyczynianie się do ciągłych rozmów w tych branżowych grupach pomoże Ci nie tylko w nauce, ale także jako ekspert w tej dziedzinie lub, przynajmniej, pasjonujący gracz w kosmosie.

  I kto wie; bycie aktywnym w grupie może prowadzić do możliwości zatrudnienia w drodze.

 • 03 Uzyskaj rekomendacje

  Rekomendacje są jak referencje do twojej pracy i umiejętności, które każdy może zobaczyć.

  Najczęstszym sposobem uzyskania rekomendacji jest polecanie kogoś innego. Poszukaj rekomendacji od osób, które dobrze znają twoją pracę i potrafią dobrze o tobie mówić.

 • 04 Uzyskaj poparcie

  Adnotacje są podobne do rekomendacji, ale mniej zaangażowane, ponieważ wszystkie formy poparcia są jednym kliknięciem.

  Ludzie mogą cię poprzeć za indywidualne umiejętności. Twoim zadaniem jest najpierw dodać swoje umiejętności do swojego profilu.

  Podobnie jak powyżej, pomaga najpierw wspierać innych; wtedy twoje własne adnotacje zaczną napływać.

 • 05 Usuń niepotrzebne lub nieaktualne informacje z sekcji Doświadczenie

  Podobnie jak w przypadku CV , nie dołączaj do liceum!

  Chcesz sformatować swój profil LinkedIn w taki sposób, który odpowiada przyszłym pracom, a nie poprzednim działaniom. (O ile doświadczenie to nie pasuje do twoich nowych celów.)

  Posiadanie zwięzłego, stosownego CV jest lepsze niż zrzut informacji o niezwiązanych z nim doświadczeniach, więc zmniejsz skalę wcześniejszych doświadczeń, które mogą nie przyczyniać się do roli, którą obecnie poszukujesz. Bądź jednak ostrożny: luki w historii pracy mogą czasami być czerwoną flagą. Więc mądrze posprzątaj.

 • 06 Śledź swoje wymarzone firmy

  Na LinkedIn możesz śledzić firmy i otrzymywać od nich aktualizacje.

  Podążaj więc za firmami, dla których chcesz pracować i bądź na bieżąco z grą. Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

  Te bryłki są rzeczą, o której można wspomnieć w liście przewodnim lub w wywiadzie.

 • 07 Skonfiguruj adres URL LinkedIn

  LinkedIn umożliwia dostosowanie adresu URL profilu.

  Ta opcja jest czystsza niż ciąg URL losowych liter i cyfr, a adresy URL można dostosować, aby zawierały twoje imię i nazwisko.

  Co więcej, posiadanie adresu URL LinkedIn z Twoim pełnym imieniem jest również ważne z punktu widzenia SEO - ułatwia znalezienie Cię w Google.

 • 08 Zaktualizuj informacje kontaktowe

  Jeśli szukasz pracy, chcesz, aby Twoje informacje kontaktowe na LinkedIn były łatwe do znalezienia i na bieżąco.

  Ułatw sobie rekruterzy i menedżerowie rekrutacji, aby znaleźli Cię i nawiązali kontakt.

 • Wniosek

  Znalezienie wymarzonej pracy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek w naszym bardziej połączonym niż kiedykolwiek nowoczesnym świecie. Wykorzystaj LinkedIn w pełnym zakresie, a będziesz mógł przeszukać swoje poszukiwania na wyższy poziom.