10 wskazówek, jak zachować profesjonalność podczas poszukiwania pracy

Czasami rozmowa kwalifikacyjna może bardziej przypominać rozmowę z przyjacielem niż profesjonalny przegląd kandydatury do zatrudnienia. Może spotkasz swojego rozmówcę na kawę lub koktajl. Być może jest on w twoim wieku lub przyjacielem przyjaciela. Możesz przeprowadzić wywiad w nieformalnym biurze, w którym przyjazne stosunki kolegów są rozszerzone.

Niezależnie od tego, zawsze ważne jest, aby pozostać profesjonalistami - nie tylko podczas rozmów kwalifikacyjnych, ale także podczas całego poszukiwania pracy.

Od tego, jak komunikujesz się z rekruterami, po to, jak postępujesz w wywiadach, pamiętaj, że profesjonalizm jest zawsze kluczowy. Łatwo czuć się (zbyt) wygodnie w wyluzowanym środowisku, ale ważne jest, aby pozostać na szczycie gry. Oto jak.

10 wskazówek, jak zachować profesjonalność podczas poszukiwania pracy

1. Unikaj "TMI". Nie ulegaj pokusie dzielenia się "TMI" - zbyt dużą ilością informacji - nawet jeśli twój ankieter ma. Powiedzmy, że jesteś w porannym przedpołudniowym wywiadzie, a Twój ankieter skarży się na trudny weekend i trwający kac. W takim przypadku najlepiej jest zrozumieć - "Mam nadzieję, że zaczniesz czuć się lepiej wkrótce" - niż wczuć się w "Tak, mężczyzna, ja też". Porównywalnie nie oferuj nieistotnych informacji osobistych. Twój ankieter nie musi wiedzieć o twoim ostatnim rozpadzie, twojej najnowszej dziewczynie ani o walce z współlokatorami.

2. Nie bądź głupi! Jeśli masz zamiar śledzić potencjalnego szefa lub prowadzącego rozmowę przez Internet, zrób to ostrożnie.

Nie łącz się ze swoim osobistym profilem na Facebooku, Twitterze lub Instagramie i nie "polub" niczego. Zaangażuj się profesjonalnie w LinkedIn lub połącz się z profilami firmy.

3. Używaj właściwej gramatyki, a nie akronimów. Kiedy komunikujesz się z potencjalnymi pracodawcami online lub w tekście, używaj właściwej gramatyki i nie krępuj się.

"Dziękuję" jest o wiele potężniejsze niż "Thx." W tym samym kierunku, nie używaj emoji w początkowej komunikacji, nawet jeśli próbujesz być miły lub zabawny.

4. Twórz profesjonalne e-maile. Nawet jeśli osoba, z którą korespondujesz, jest bardzo nieformalna podczas wysyłania e-maili, powinnaś być tą, która zapewni jej profesjonalność. Zawsze używaj odpowiednich powitań ("Dear Ms. Brown" lub "Hi Ms. Brown" jest lepsze niż "Hej" lub "Co tam") i zamykania ("Dziękuję", "Pozdrawiam" lub "Najlepsze" są trzy razy do opcji) i upewnij się, że twój adres e-mail jest odpowiedni dla miejsca pracy.

Więcej na e-mail: Wskazówki dotyczące pisania profesjonalnej wiadomości e-mail

5. Rozwiń osobistą relację, ale nie idź za daleko. Ważne jest nawiązanie relacji z potencjalnymi szefami i współpracownikami. Bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz zatrudniony, jeśli Twój ankieter lubi Cię jako osobę. Ale bądź profesjonalny w tym, jak osiągasz ten osobisty związek. W porządku jest wiązać się ze śmiechem lub gadaniem o pozytywnych, przydatnych w pracy i nie kontrowersyjnych tematach, ale unikaj "Trzech P" - polityki, wulgaryzmów i wkurzania. Nigdy nie wiesz, kogo możesz przypadkowo urazić.

6. Uważaj na swoją obecność w mediach społecznościowych. Jeśli udostępniasz profile społecznościowe rekruterom lub Twoja obecność online jest widoczna publicznie, zachowaj czystość.

Pamiętaj o swoich nazwach użytkowników, o tym, co publikujesz, o tym, co oznaczono tagiem, o tym, co "lubisz" lub czym się udostępniasz, oraz o tym, jakiego profilu używasz. Pracodawcy zauważają wszystko.

Więcej na temat mediów społecznościowych: 10 najlepszych mediów społecznościowych "Zrób i nie"

7. Używaj odpowiednich kanałów komunikacji. Docieraj do pracodawców tylko za pomocą sugerowanych przez nich metod. Jeśli powiedzą, że nie dzwonią, nie dzwoń. Jeśli powiedzą, że nie wchodzą i nie wyłączają Twojego CV, nie wchodź i nie wyłączaj swojego CV. W tym samym kierunku, nawet jeśli wykopiesz osobisty adres e-mail, profil w mediach społecznościowych, numer telefonu komórkowego lub adres, pamiętaj o swoich granicach i kontaktuj się z nimi tylko za pośrednictwem zatwierdzonych kanałów.

8. Postępuj właściwie w wywiadzie w kawiarni, barze lub restauracji. Traktuj wywiad na temat jedzenia lub picia w ten sam sposób, w jaki traktujesz wywiad w biurze. Słuchaj uważnie, zwracaj uwagę na swój ankieter i jak odpowiadaj na pytania, i nie nadużywaj alkoholu.

Uważaj na to, jak wchodzisz w interakcję z innymi wokół siebie w obecności swojego rozmówcy. Nie bądź niemiły wobec swojego serwera lub nie uderzaj w kelnerkę, na przykład.

Więcej informacji na temat wywiady poza biurem: Jak obsługiwać rozmowy kwalifikacyjne w restauracji

9. Nie żartuj na swoim liście przewodnim ani nie wznów. Chociaż możesz wyrazić swoje osobiste poczucie humoru w pewnym zakresie, nie przesadzaj z żartami na swoim liście motywacyjnym lub wznów. Umieszczenie "popadnięcia w Netflix" jako hobby lub "pije piwo" jako umiejętności, nie pozwoli ci na pracę.

10. Nie bądź zarozumiały. Nawet jeśli firma jest swobodna i nie ma żadnego kodu ubioru w zasięgu wzroku, o jeden lub dwa w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie musisz (i nie powinieneś) nosić garnituru w ubranych pracach, ale ubieraj się tak, jak chcesz, a nie lubisz, gdy zatrzymujesz się pomiędzy bieganiem na posyłki a chodzeniem na siłownię.

Dorywczo nie znaczy nieprofesjonalnie

Należy pamiętać, że codzienne, jak wiele miejsc pracy, nie oznacza nieprofesjonalności. Jest to szczególnie ważne, gdy poszukujesz pracy. Po zdobyciu pracy możesz dostosować komunikację i zachowanie do pracy i nowego pracodawcy. W międzyczasie utrzymanie go w karierze to najlepsza droga.

Co jeszcze musisz wiedzieć: profesjonalne wskazówki dotyczące pisania listów i e-maili Unikaj tych wspólnych błędów podczas wywiadów