Przewodnik Freelancer na temat tworzenia portfolio online

Gospodarka gigów jest szybko rozwijającą się opcją zatrudnienia. Według Intuit około 34 procent amerykańskiej siły roboczej składa się z niezależnych wykonawców i freelancerów, a liczba ta ma wzrosnąć do 43 procent do 2020 roku. To dużo możliwości ... i dużo konkurencji.

Chociaż niezależny styl życia jest pełen wysokich stawek za godziny, elastyczności harmonogramu i kreatywnej satysfakcji - może to również oznaczać zaangażowanie w ciągłe poszukiwanie pracy przez cały rok.

Wraz z rozwojem rynku, ważne jest, aby wyróżnić się wśród swoich rówieśników. Portfolio online może pomóc w stworzeniu pełnego obrazu doświadczenia zawodowego i umożliwić klientom znalezienie Ciebie. Oto jak zacząć.

Wybierz platformę hostingową

Mówią, że prezentacja jest wszystkim, a najlepszym sposobem wyróżnienia się Twojej pracy jest atrakcyjna i łatwa w nawigacji strona. To zadanie może wydawać się zniechęcające, jeśli brakuje Ci umiejętności w zakresie tworzenia stron internetowych, ale nie obawiaj się: istnieją usługi, które zapewniają łatwe (i bezpłatne) sposoby budowania witryny:

Uporządkuj swoje próbki pracy

Próbki do pracy są bezużyteczne dla twojego portfolio, ale ich uporządkowanie wymaga nieco więcej przemyśleń. Przedstawiając swoją pracę, rozważ firmy i klientów, których chcesz przyciągnąć, i utwórz przykładową stronę, która zaspokoi ich potrzeby. Jeśli na przykład jesteś fotografem komercyjnym, wizualna strona docelowa jest bardziej zachęcająca niż linki do poszczególnych zdjęć.

Pomocne jest również rozdzielenie próbek na kategorie. Załóżmy, że głównie zajmujesz się projektowaniem dla klientów reklamowych, ale także tworzysz infografiki i inne projekty graficzne dla internetowych mediów; Prawdopodobnie warto podzielić te dwa rodzaje pracy na różne sekcje, aby potencjalni klienci mogli łatwo znaleźć próbki najbardziej odpowiednie dla nich.

Ostatnim elementem każdej przykładowej strony jest kontekst. Dodaj opis do każdej z próbek, np. "Zostałem zatrudniony przez firmę X, aby utworzyć kampanię e-mail marketingową dla 5.500 subskrybentów", oraz listę umiejętności użytych do ukończenia projektu. Drobny szczegół to długa droga.

Zdobywaj referencje

Nawet w erze technologii zalecenia dotyczące programów typu "szeptana wiadomość" są potężnym narzędziem sprzedaży. Dodanie do portfolio referencji jest świetnym sposobem, aby utrzymać płynność pracy. Poproś klientów, współpracowników i przełożonych o napisanie recenzji w imieniu klienta, lub wyślij im e-mailem gotowy formularz, jeśli wolą ustrukturyzowany kwestionariusz. Oprócz przyciągania nowych klientów strategia ta pomaga w utrzymaniu kontaktu z przeszłymi pracodawcami (i pozostaje na ich radarach pracowników gig).

Dodaj Bio i linki do swoich kont społecznościowych

Czy się to podoba, czy nie, media społecznościowe odgrywają ważną rolę w procesie rekrutacji.

Według badania przeprowadzonego przez CareerBuilder, około 70 procent pracodawców przyjrzało się rachunkom społecznym, aby przesłuchać kandydatów w 2017 roku. Możesz więc wykorzystać je na swoją korzyść! Rzuć się w wir tworzenia sieci , zarządzając swoimi kontami społecznościowymi, aby uzyskać profesjonalne zyski, stwórz biznesową stronę na Facebooku lub użyj Instagrama, aby reklamować swoje usługi i pochwal się swoją pracą. Po drodze nie zapomnij dołączyć krótkiego i przyjaznego biografa wyjaśniającego, kim jesteś i co robisz. Dobrze utrzymana obecność społeczna może pomóc Ci dotrzeć do klientów i dać Twojemu portfelowi dodatkowy impuls. Nie masz nic do stracenia.

Wymień swoją dostępność

Charakter pracy gig jest płynny. Dla wielu firm kontrahenci wypełniają konkretne potrzeby, które zmieniają się co tydzień. Mając to na uwadze, warto podać swoją dostępność na rozmowy kwalifikacyjne i pracę, aby klienci mogli zdobywać godziny, kiedy ich potrzebują.

Użyj wtyczki kalendarza do swojego motywu lub jeśli wolisz low-tech, możesz skorzystać z darmowej aplikacji, takiej jak Kalendarz Google lub Kalendarz ZOHO, aby koordynować pracę z pracodawcami.

Jeśli chodzi o pośpiech w gospodarce, nie możesz pozwolić sobie na anonimowość. Zwiększ swoją widoczność, tworząc silną obecność w Internecie, a będziesz spędzać dużo mniej czasu na polowaniu na następny koncert.