Nowy pracownik promowany ponad pracownikami długoterminowymi

Czy to uczciwe, legalne i dobre dla pracownika Morale promuje nowego pracownika?

Pytanie czytelnika:

"Pracuję dla agencji non-profit przez rok, a praca na stanowisku, wraz z ofertami pracy dla tego samego stanowiska od tego czasu, stwierdzała, że ​​wymagany jest stopień naukowy BS.

"Od kiedy zostałem zatrudniony, inna osoba, która nie miała dyplomu BS, została zatrudniona na ten sam tytuł, osoba ta ma jedynie dyplom AA i była w agencji około czterech miesięcy.

"Ta osoba ma mniej wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji niż ja i inni pracownicy agencji, jednak ta osoba została ostatnio awansowana na stanowisko opiekuna . Nie było powiadomienia, że ​​stanowisko osoby nadzorującej zostało otwarte i, jak widać, nie było innych pracowników uważane.

"Przełożony, który zajmował wcześniejszą pozycję, awansował na nowo utworzone stanowisko, Wiem, że pracodawca nie musi publikować ofert , ale czy mogą legalnie zatrudnić i wypromować kogoś, kto jest mniej wykwalifikowany od innych pracowników? Załóżmy, że pozostali pracownicy nie mają żadnych problemów z wydajnością. "

Odpowiedź:

Szybka odpowiedź: Tak. Firmy mogą zatrudniać każdego, kogo chcą i promować w ten sam sposób. Jedynymi wyjątkami są licencjonowanie (nie można zatrudnić chirurga, który nie jest licencjonowanym lekarzem.) Lub jeśli masz konkretne umowy, tak jak w sytuacji reprezentowanej przez związki zawodowe. Ale podzielenie każdego z pytań powinno dostarczyć odpowiedzi, których potrzebujesz.

Najpierw powiedziałeś, że należy założyć, że inni pracownicy nie mają żadnych problemów z wydajnością, i to jest w porządku. Ale musisz chwilę zatrzymać i założyć, że decydenci w twojej agencji są racjonalnymi ludźmi, którzy chcą wykonać swoją pracę, a klienci dobrze obsłużą. Tak więc, mając na uwadze te dwa założenia.

Oto twoje pytania i odpowiedzi.

Dlaczego wynajęli osobę, która nie była wykwalifikowana? Pracodawcy i pracownicy mają dziwną wizję tego, co oznacza słowo "wykwalifikowany". Często jest to lista w opisie pracy, która zawiera wymagane stopnie lub certyfikaty. Ale skoro powiedziałeś, że ta praca wymaga dyplomu BS, a nie, powiedzmy, BS w inżynierii chemicznej, jest wysoce prawdopodobne, że nie ma konkretnej umiejętności, która jest potrzebna i która przejawia się w pewnym stopniu.

Często ludzie używają wymaganego stopnia jako pośrednika dla ogólnych cech, takich jak wykazanie dojrzałości, aby trzymać się zadania lub procesu, mając zdolność pisania i zrozumienia, jak prowadzić badania. Jeśli lokalna uczelnia państwowa wręcza Ci dyplom, pracodawca może sprawdzić te przedmioty na liście wymagań.

Jeśli nie masz dyplomu, muszą wykopać się nieco głębiej, aby dowiedzieć się, czy możesz zrobić te rzeczy. Jest więc całkowicie możliwe, że ten nowy wynajem ma wszystkie te umiejętności, które stopnie oznaczałyby pieczątką i po prostu brakowało stopnia.

Dlaczego nie podano powiadomienia o otwartej pozycji? Jak już powiedziałeś, żadna inna osoba nie była brana pod uwagę w tej roli, więc po co pisać? Gdyby menadżer ds. Zatrudnienia już wiedział, kim chce w tej roli, byłoby stratą czasu dla wszystkich, aby opublikować pracę, przejść przez aplikacje i przeprowadzić wywiad z osobami, które nigdy nie miały szansy na tę pracę.

Jeśli składasz podanie z zewnątrz , czy nie byłbyś niezadowolony z tego, że zrobiłeś sobie dzień wolny od pracy (lub jeśli byłeś bezrobotny, miałeś nadzieję i zapłaciłeś za opiekunka do dziecka), abyś mógł przeprowadzić wywiad dla pracy, której nie miałeś szans dostać?

Po co promować osobę o najmniejszym doświadczeniu? W rzeczywistości może to być bardzo sprytny ruch. Często pracownicy uważają, że awans na stanowiska nadzorcze powinien być nagrodą za dobrze wykonaną pracę. Jest za tym wiele logiki - w końcu nie chcesz, aby pracownik zarządzał pozycją, o której nic nie wiedzą.

Ale zarządzanie ludźmi jest bardzo, bardzo różne od robienia zadania. Inteligentne firmy rozpoznają to i umieszczają osoby, które mają umiejętności i talent w zakresie nadzoru, w rolach kierowniczych, zamiast tylko promować osobę, która najlepiej wykonuje tę pracę. Jest całkiem możliwe, że ta osoba została zatrudniona właśnie dlatego, że miała zdolność radzenia sobie i doświadczenia, o której nic nie wiesz.

Czy ten typ sytuacji jest mądry? Tak i nie. Problem polega nie na zatrudnianiu pracownika, który ma inne kwalifikacje niż inni pracownicy departamentu - tak czuje się obecny personel. To naprawdę demoralizuje, kiedy ciężko pracujesz, a osoba, która była tam od czterech miesięcy, otrzymuje promocję.

Z tego (i innych) powodów firmy często mają minimalny czas pracy na stanowisku, zanim możesz otrzymać promocję lub przeniesienie - w wielu przypadkach sześć miesięcy.

Twoja organizacja byłaby mądrzejsza, aby zatrudnić tę nową osobę bezpośrednio w roli nadzorczej, zamiast najpierw zatrudnić, a następnie promować. Wtedy mogłaby zostać przedstawiona jako "Jane, która ma świetne umiejętności zarządzania i jesteśmy naprawdę podekscytowani faktem znalezienia jej" zamiast "Jane, twoja nowa współpracownica - teraz ona jest twoim szefem".

Co powinieneś zrobić? Cóż, jeśli jesteś szczęśliwy w swojej pracy, po prostu kontynuuj pracę. Wspieraj nowego przełożonego w jej nowej roli. Pamiętaj, że nie zdecydowała się postawić w tej pozycji, więc nie obwiniaj jej. Jeśli naprawdę chcesz awansować w swojej organizacji, nadszedł czas, aby zapytać, nad czym musisz popracować.

Zaleca się, abyś udał się do swojego byłego przełożonego (nie do nowo mianowanego) i powiedział: "Naprawdę interesuje mnie przejście do roli kierowniczej. Czy możesz mi pomóc dowiedzieć się, jakich umiejętności potrzebuję, aby się tam dostać? "

Zauważ, nie mówisz: "Dlaczego promowałeś Jane? Jestem tu od trzech lat i moje recenzje są niesamowite . Ona nie ma nawet dyplomu. "Skup się na własnych umiejętnościach. Może się okazać, że naprawdę musisz nauczyć się lepszych umiejętności komunikacyjnych lub że twoje umiejętności organizacyjne muszą stać się silniejsze. Twój menedżer może być zaskoczony, że chcesz się podnieść. Pamiętajcie, że szefowie nie są czytnikami umysłu i często wyciągają wnioski, które są fałszywe.

A co, jeśli twój zespół kierowniczy nie jest racjonalny? Niestety, jest to również możliwe. Twoim nowym przełożonym może być siostrzenica wielkiego szefa, albo mogła być w tej samej drużynie cheerleaderek w liceum, albo starsi przywódcy mogliby po prostu podjąć nierozsądną decyzję. Ale jeśli którakolwiek z tych rzeczy jest prawdziwa, zauważysz złe zarządzanie we wszystkich obszarach biznesu, nie tylko w tym jednym nowym wynajmie.

Niezależnie od tego ważne jest, aby zawsze podejść do kwestii biznesowych od pomysłu, że osoba podejmująca decyzję robi to, co uważa za najlepsze. Wykorzystaj okazje, aby znaleźć pozytywne powody przed złożeniem skargi.