Unikaj tych najgorszych odpowiedzi na wywiad

Odpowiedzi, których nie powinieneś udzielać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje wiele różnych sposobów na przeprowadzenie wywiadu i wyłączenie pracodawcy. Najgorsze odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu ujawniają błędy w twoim nastawieniu, przygotowaniu, zainteresowaniu pracą lub kwalifikacjami, aby dobrze wykonać pracę. Mogą również negatywnie wpłynąć na etykę pracy lub zdolność do pracy z innymi.

Oto kilka przykładów najgorszych typów odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu oraz wskazówki, co możesz zamiast tego zrobić, aby zaimponować ankieterowi.

Dlaczego powinniśmy cie zatrudnić? "Nie wiem." "To brzmi jak dobra robota." Mówienie, że nie wiesz lub daje niejasną odpowiedź, nigdy nie jest dobrym sposobem na odpowiedź na każde pytanie. Jeśli musisz, poświęć trochę czasu na przemyślenie odpowiedzi zanim odpowiesz.

Opowiedz mi o swojej ostatniej pracy. "Nie patrzyłeś na moje CV?" nie jest sposobem na odpowiedź na pytania dotyczące twojej historii zatrudnienia. Przygotuj się do omówienia swoich poprzednich zadań z prowadzącym rozmowę i sprawdź swoje CV przed czasem, aby wiedzieć, gdzie pracowałeś.

Co ci się najbardziej podobało w poprzedniej sytuacji? " " Nienawidziłem pracy i firmy. Praca nad nimi była okropna. "Ważne jest, aby nie badać firm lub osób, dla których pracowałaś, ponieważ nie wiesz, jakie mogą mieć związki z firmą, z którą przeprowadzasz wywiad. Miałem wnioskodawcę, który powiedział mi, że pracodawca był najgorszym miejscem do pracy w historii.

Ten pracodawca był naszym największym i najważniejszym klientem.

Jakie są twoje mocne strony? "Wykonuję dobrą pracę". "Jestem najlepszy." "Nie jestem pewien, ale jestem dobrym uczniem." Niejasne odpowiedzi nie idą dobrze. Osoba przeprowadzająca wywiad chce wiedzieć, jakie masz mocne strony, które odnoszą się konkretnie do pracy, o którą się ubiegasz.

Opowiedz o swoich umiejętnościach związanych z pracą, zamiast udzielać ogólnych odpowiedzi.

Czy możesz podzielić się słabością? "Nie mogę teraz myśleć o niczym". "Zwykle tracę cierpliwość wobec niekompetentnych ludzi". Zawsze musisz być przygotowany na dzielenie się słabością, abyś mógł wykazać, że jesteś zaangażowany w rozwój zawodowy i masz własny wgląd. Upewnij się, że jakiekolwiek słabości nie wywołują poważnych wątpliwości co do Twojej gotowości lub zdolności do wykonywania głównych funkcji danego zadania.

Dlaczego zostałeś zwolniony? Bądź bardzo ostrożny, gdy odpowiadasz na pytania o bycie zwolnionym - utrzymuj jak najkrócej to, co mówisz. Miałem jednego kandydata do pracy, który powiedział mi, że został zwolniony za nieskuteczność testu narkotykowego, a inny, który powiedział, że został zwolniony za brakujące za dużo pracy.

Dlaczego zdecydowałeś się ubiegać o to stanowisko? "Przeglądałem ogłoszenia o pracę i wydawało mi się interesujące." "Nudziłem się z mojej obecnej pracy." Lepszym podejściem byłoby przytoczenie konkretnych powodów, dla których praca jest atrakcyjna i pasuje do twoich ogólnych aspiracji zawodowych.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? "W twojej pracy." "Nienawidzę tego pytania." Większość z nas nienawidzi tego pytania, ale lepszą odpowiedzią jest mówienie o tym, czego chciałbyś się uczyć i osiągnąć w tym czasie, z naciskiem na doskonalenie w pracy, z którą rozmawiasz. Postaraj się zbadać ścieżkę kariery płynącą z pracy, dla której przeprowadzasz wywiady i podaj realistyczny cel swoich postępów. Można również poprosić osobę przeprowadzającą wywiad o kilka wspólnych stanowisk, do których można się posunąć, jeśli uda się osiągnąć pozycję początkową, a następnie wykorzystać te informacje, aby pomóc w ustaleniu odpowiedzi.

Czy dobrze współpracujesz z innymi? "Moi współpracownicy mnie nie lubili, ale myślę, że to dlatego, że mnie zastraszyli." "Porozumiewam się z większością ludzi, ale inni naprawdę mnie niepokoją." Zamiast źle wypowiadać się o swoich współpracownikach, ważne jest, aby przesłuchujący wiedział, że dobrze sobie radzisz ze wszystkimi w pracy.

Firmy nie chcą zatrudniać trudnych pracowników, a jeśli dasz im znać podczas rozmowy, że niełatwo ci się pogodzić, prawdopodobnie nie dostaniesz pracy.

Dlaczego powinniśmy cie zatrudnić? "Jestem najlepszy do tej roboty." "Jestem świetny z ludźmi i ciężko pracującym". Zamiast tego przygotuj się na sześć zasobów, które pomogą ci odnieść sukces w pracy. Przygotuj się na przykład, w jaki sposób zastosowałeś te atuty, aby dodać wartość w różnych scenariuszach dotyczących pracy, szkoły lub wolontariatu.

Opowiedz mi o sobie. "Jestem wielkim fanem Yankees i zapalonym graczem w softball z darem gab, zwykle jestem z życia imprezy." Ogólnie rzecz biorąc, lepiej będzie, jeśli skorzystasz z tego otworu, aby wymienić niektóre z twoich profesjonalnych atrybutów, które pomogą ci wykonać zadanie. Możesz dodać jeden lub dwa przedmioty osobiste na końcu, aby zaokrąglić rzeczy. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę jako rekruter, możesz powiedzieć coś w rodzaju: "Jestem dobrym słuchaczem i wykwalifikowanym ankietera, który zazwyczaj dobrze czyta ludzi". Lub "W firmie ABC odsetek moich zatrudnionych był o 20% wyższy niż średnia w departamencie, więc podjąłem się golfa i uwielbiam to, ale staram się kręcić mniej niż 100".

Powiedz mi, jak udało Ci się zwiększyć sprzedaż o 25 procent? "Trudno powiedzieć, ale jestem świetnym sprzedawcą". Upewnij się, że możesz wykonać kopię zapasową jakichkolwiek twierdzeń na swoim CV z konkretnymi szczegółami. W tym przykładzie możesz zacytować swoje cechy jako skuteczny sprzedawca i / lub techniki / strategie, które wykorzystałeś do generowania sprzedaży.

Czy macie do mnie jakieś pytania? "Czy muszę pracować w nadgodzinach?" "Nie mam żadnych pytań." "Ile wakacji dostanę?" "Ile wynosi zniżka dla pracownika?" Zawsze przygotuj pytania odnoszące się do samej pracy i roli, jaką będziesz grać, szkoleń, które otrzymasz, ścieżek kariery lub innych problemów zawodowych. Pytania dotyczące czasu urlopu i zasiłków mogą czekać do momentu, w którym zaproponowano ci pozycję.