Co robić, gdy jesteś zwolniony lub zmuszony do rezygnacji

Kiedy masz problemy w pracy, a sytuacja nie może zostać rozwiązana, możesz być zmuszony do rezygnacji jako alternatywy do zwolnienia . Co powinieneś zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o rezygnację? Czy lepiej zrezygnować i odejść z rezygnacją ze swojego CV, czy też powinieneś się wstrzymać i czekać na wypowiedzenie ?

Rezygnacja a odpalenie

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy zrezygnujesz z pracy w stosunku do zwolnienia, w tym prawo do zasiłku dla bezrobotnych , świadczeń, zaleceń, możliwości odprawy, co możesz powiedzieć w rozmowach kwalifikacyjnych i jak firma opisuje twoje wypowiedzenie potencjalnym pracodawcom.

Jeśli zostaniesz poproszony o rezygnację, nie musisz udzielać natychmiastowej odpowiedzi. Poświęć trochę czasu na rozważenie alternatyw, zanim zdecydujesz się zrezygnować lub poczekać na zwolnienie. Oto informacje na temat podjęcia decyzji, czy należy zakończyć, zanim zostaniesz zwolniony .

Opcje utrzymania pracy

Jeśli nie chcesz odejść, mogą istnieć opcje utrzymania pracy . Nie zaszkodzi zapytać, czy jest coś, co możesz zrobić, aby pozostać z firmą. Jeśli występują problemy z wydajnością, czy można wdrożyć plan skuteczności? Czy są jakieś problemy związane z pracą, które możesz rozwiązać? Czy możesz zostać poddany próbnym warunkom? Czy są jakieś inne alternatywy?

Jeśli nie ma opcji innych niż rezygnacja lub zakończenie, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy rezygnacja jest zbywalna. Co firma ma zamiar zaoferować, jeśli w ogóle, aby odejść? Znam niektórych ludzi, którzy dostali ogromne pakiety odpraw po prostu dlatego, że nie tylko zrezygnowali, gdy zostali poproszeni.

Poznaj swoje prawa pracownicze

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są prawa pracownicze, gdy tracisz lub wkrótce stracisz pracę. Jeśli nie masz pewności co do swoich praw, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest dział personalny firmy.

Nawet jeśli są w trakcie rozwiązywania Twojego zatrudnienia, mogą odpowiadać na pytania; poinformuj Cię, jakie korzyści dla firmy kwalifikujesz i poprowadzi Cię przez proces odchodzenia z pracy.

Jeśli uważasz, że zostałeś bezprawnie rozwiązany , dyskryminowany lub nie byłeś traktowany zgodnie z prawem lub polityką firmy, możesz uzyskać pomoc. Na przykład Departament Pracy Stanów Zjednoczonych posiada informacje na temat każdej ustawy regulującej zatrudnienie i porady dotyczące miejsca i sposobu składania wniosku.

Twój państwowy urząd pracy może również być w stanie pomóc. Prawnik ds. Pracy może doradzić ci za opłatą i być w stanie pomóc w negocjacjach z pracodawcą. Oto informacje na temat twoich praw, gdy twoja praca jest zakończona i gdzie uzyskać pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Negocjowanie warunków Twojej rezygnacji

Kiedy zostaniesz zmuszony do rezygnacji, będziesz musiał opuścić swoją pracę w ten czy inny sposób, ale być może będziesz w stanie wynegocjować swoje oddzielenie od zatrudnienia . Ponieważ firma nie chce już, abyś dla nich pracował, możesz mieć pewną przewagę w negocjacjach - chyba że masz zamiar zostać rozwiązany z jakiegoś powodu . Zapytaj o zbieranie bezrobocia, odprawę i kontynuację świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy otrzymasz zapłatę za niewykorzystany urlop, chorobę i czas osobisty, jeśli zrezygnujesz - lub jeśli zostaniesz zwolniony. Ważne jest również sprawdzenie, czy świadczenia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego będą kontynuowane.

W niektórych przypadkach pracodawcy będą zapewniać ubezpieczenie zdrowotne przez określony czas (na przykład 30, 60 lub 90 dni) po zakończeniu zatrudnienia.

Pakiety odpraw

Firma nie ma obowiązku oferowania pakietu odpraw , jednak w zależności od okoliczności można zaoferować pakiet lub poprosić o odprawę. Z pewnością nie zaszkodzi zapytać, a odprawa może pomóc w wydatkach, gdy szukasz nowej pracy. Możesz być w stanie wynegocjować ciągłe świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego przez określony czas. Ponadto firma może zdecydować się na umożliwienie ci pobierania zasiłku i nie kwestionowania twojego roszczenia z tytułu bezrobocia.

Zbieranie bezrobocia

Jeśli zrezygnujesz, możesz nie być w stanie odebrać bezrobocia . Jeśli zostaniesz zwolniony, w zależności od okoliczności, możesz kwalifikować się do bezrobocia.

Jeśli zostałeś zwolniony, ponieważ praca nie była odpowiednia, ponieważ Twoja pozycja została rozwiązana z powodu zwolnień w zakładzie pracy lub z powodu takich przyczyn, jak słabe wyniki w pracy, na przykład, możesz kwalifikować się do zasiłku dla bezrobotnych .

Uzyskiwanie referencji

Odniesienia mogą być problemem, gdy jesteś zmuszony do rezygnacji. W jaki sposób firma zamierza omówić wypowiedzenie z potencjalnymi pracodawcami, którzy sprawdzają twoje referencje? Jeśli firma nie da ci dobrego odniesienia, czy w ogóle nie poda referencji?

Wiele firm tylko potwierdza daty zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia. W takim przypadku okoliczności twojego rozwiązania stosunku pracy nie zostaną wymienione przez Twojego poprzedniego pracodawcę.

Co mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zanim powiesz, dlaczego zrezygnowałeś z pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, upewnij się, że twoja odpowiedź pasuje do tego, co powie twój poprzedni pracodawca. Będzie to zatrudnianie "czerwonej flagi", jeśli to, co mówisz, nie będzie zgodne z tym, co mówi firma.

Oto przykładowe odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną, które możesz dopasować do okoliczności, gdy zapyta Cię, dlaczego zrezygnowałeś z pracy. Bądź bezpośredni i skoncentruj swoją odpowiedź na wywiad w przyszłości, szczególnie jeśli Twój wyjazd nie był w najlepszych okolicznościach.

Nie obwiniaj się

Wreszcie, nie czuj się źle. W wielu przypadkach absolutnie nic nie można zrobić, aby zmienić sytuację. Pracownicy są zmuszani do rezygnacji lub zwalniania każdego dnia, a gdy firma podejmie decyzję, że musisz iść, niewiele możesz zrobić, aby zmienić zdanie. Zamiast tego popatrzcie na tę okazję, aby przejść i zacząć od nowa w pracy, która jest lepiej dopasowana.

Najważniejsze, jeśli chodzi o podjęcie decyzji o rezygnacji, jest to, że ważne jest, aby uzyskać najlepszą ofertę, jaką można, i spróbować odejść na warunkach, które nie mają negatywnego wpływu na przyszłe perspektywy zatrudnienia.