4 sposoby, aby wziąć pod uwagę wzrost swojej kariery

Nikt inny nie będzie tak długo dbał o twoją karierę

Kiedy myślisz o rozwoju kariery , czy zauważyłeś kiedyś współpracownika, który nie pracuje tak ciężko, jak ty, który nie jest tak inteligentny jak ty, ale nadal dostaje awans - a ty nie? Te promocje mają miejsce, gdy siedzisz przy tym samym biurku, wykonując te same zadania przez wiele lat.

Czy ona jest siostrzenicą szefa? Czy ona ma brud na wiceprezesa ds. Sprzedaży? Czy szef działu zasobów ludzkich jest jej lojalnym fanem? A może po prostu atakuje swoją karierę z innej perspektywy?

Może mieć jakieś wewnętrzne powiązanie, ale jest bardziej prawdopodobne, że po prostu bierze osobistą odpowiedzialność za rozwój swojej kariery , podczas gdy czekasz, aż ktoś cię poprowadzi lub nagrodzi.

Logiczne jest oczekiwanie, że twój szef da ci promocję, gdy ją zdobędziesz. Logiczne jest również oczekiwanie, że dział HR ma wdrożony plan sukcesji, który powinien uwzględniać planowane promocje na wszystkich poziomach - w tym również w twoim. Ale jeśli chcesz doświadczyć rozwoju kariery, musisz wziąć sprawy w swoje ręce . Oto cztery sposoby wzięcia odpowiedzialności za własny rozwój kariery.

Mów, kiedy pojawia się szansa

Pracownicy chcieliby myśleć, że decyzje są podejmowane w oparciu o zasługi, ale menedżerowie to niedoskonali ludzie i często przyjmują założenia. Na przykład menedżer może pomyśleć: "Jane prawdopodobnie nie chce pozycji starszego trenera, ponieważ wymaga dużo podróży i ma małe dzieci w domu".

To założenie może naruszyć prawa dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć , ale to nie oznacza, że ​​subtelna dyskryminacja nie ma miejsca. Więc mów głośno. Kiedy pojawia się szansa i jeśli jesteś zainteresowany, powiedz coś swojemu przełożonemu i wykaż zainteresowanie.

Pamiętaj, że prawdopodobnie masz umiejętności i zainteresowania, o których twój szef nic nie wie .

Ona też o nich nie wie, jeśli jej nie powiesz. Jeśli interesujesz się nowym obszarem lub jesteś zainteresowany zarządzaniem ludźmi, daj jej znać. W przeciwnym razie może cię przepuścić za pracownika, który zabrał głos.

Wypowiedz się, zanim pojawi się szansa

Czasami koledzy są awansowani, albo pojawia się nowy awans na stanowisko, o którym nawet nie wiedziałeś, że istnieje - praca, o którą byś się ubiegał, gdybyś o niej wiedział. Jak zdobyć te ukryte prace? Mówiąc wcześniej, niż później.

Nie oznacza to, że musisz bombardować swojego szefa informacjami o tym, jak chcesz kontynuować rozwój kariery, ale to znaczy, że znasz jej ścieżki, którymi jesteś zainteresowany. Twoja coroczna recenzja to świetny czas na mówić o tych rzeczach.

Ustalając swoje cele na następny rok , porozmawiaj o tym, co chcesz zrobić i poproś o przydzielenie projektów, które pomogą ci to osiągnąć. Jeśli chcesz zarządzać ludźmi, powiedz swojemu szefowi i poproś, aby uczynił cię liderem zespołu w projekcie. Jeśli chcesz przejść od rachunkowości podatkowej do audytu, zapytaj, czy możesz pracować z konkretnymi projektami lub zespołami wielofunkcyjnymi.

Dowiedz się, czego potrzebujesz i trenuj

Ludzie często mówią o znaczeniu posiadania mentora i to jest jeden z powodów.

Znajdź współpracownika, który aktualnie zajmuje wybraną pozycję i zapytaj: "Co muszę zrobić, aby znaleźć się tam, gdzie jesteś?" Posłuchaj, i rób te rzeczy. Niektóre z tych szkoleń mogą obejmować doświadczenie zawodowe, a niektóre mogą pochodzić z nauki w klasie.

Na przykład niektóre prace będą faworyzować osoby z MBA. Jeśli chcesz tego rodzaju pracę, lepiej wróć do szkoły. Jeśli chcesz zostać licealistą, twój tytuł licencjata z matematyki prawdopodobnie go nie przerwie. Jeśli chcesz zostać szefem HR jednego dnia, możesz chcieć uzyskać certyfikat SPHR lub tytuł magistra HR lub MBA.

Niektóre ścieżki kariery nie wymagają formalnych certyfikatów ani stopni naukowych, więc spędzenie na nich czasu jest świetne dla mózgu, ale niekoniecznie pomoże ci w karierze. Dlatego powinieneś zapytać ludzi, którzy wykonują zadania, o których myślisz, że chcesz.

Pamiętaj, że nikt nie troszczy się o twoją karierę tak bardzo jak ty

Twój szef koncentruje się na własnej karierze i osiągnięciu jej celów wydajnościowych. Twój dział HR koncentruje się na zgodności z prawem i wypełnieniu najlepszych miejsc. Ty? Skup swoją uwagę na własnym rozwoju kariery.

Musisz mówić głośniej i działać zgodnie z tym. Nigdy nie usiądź i nie czekaj, aż ktoś inny zauważy, że wykonasz świetną robotę na wyższej pozycji . Ochotnik dla wyzwań. Rzeczy takie jak obsługa specjalnych projektów i zespoły wielofunkcyjne otwierają przed tobą nowe możliwości.

Pamiętaj też, aby budować relacje poza bezpośrednią linią raportowania. Zawsze pracuj ciężko i bądź miły dla współpracowników. Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzką do nowego działu, pracuj nad rozwijaniem relacji z tym szefem działu.

Ostatecznie twój rozwój kariery jest Twoim obowiązkiem. Upewnij się, że przejmujesz kontrolę.