Różnice między pracownikami a samozatrudnionymi

Ktoś, kto jest samozatrudniony, pracuje na ogół jako właściciel firmy, wolny strzelec lub jako niezależny kontrahent innej firmy. Zarobki zazwyczaj pochodzą bezpośrednio z firmy lub freelancing, zamiast wynagrodzenia lub prowizji opartej na prowizji.

Definicja samozatrudnienia

Internal Revenue Service definiuje osobę jako osobę pracującą na własny rachunek, do celów podatkowych, jako:

status zatrudnienia

Kiedy jesteś zatrudniony w firmie, jesteś uważany za pracownika . Pracownicy są na liście płac firmy, a pracodawca wstrzymuje federalne i stanowe podatki, ubezpieczenie społeczne i Medicare.

Pracownicy otrzymują zasiłek dla bezrobotnych i odszkodowanie pracownicze. Pracownikom można zaoferować pakiety świadczeń, które obejmują: płatny urlop chorobowy, wakacje, ubezpieczenie zdrowotne lub 401 (k) lub inny udział w programie emerytalnym.

Podatki o samozatrudnieniu

Jeśli jesteś samozatrudniony, jesteś odpowiedzialny za płacenie własnych podatków do Urzędu Skarbowego (IRS) i do twojego departamentu podatkowego. Nawet jeśli nie jesteś winien żadnego podatku dochodowego, musisz wypełnić Formularz 1040 i Zaplanuj SE, aby zapłacić podatek na własny rachunek z tytułu samozatrudnienia.

Oprócz podatku dochodowego pracownicy prowadzący działalność na własny rachunek muszą również płacić podatki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w formie SECA (ustawy o składkach na własny rachunek).

Niezależni kontrahenci nie są uprawnieni do świadczeń pracowniczych , nawet tych określonych przez prawo, takich jak bezrobocie i wynagrodzenie pracownicze, ponieważ nie są oni pracownikami firmy. W przeciwieństwie do typowego pracownika, niezależni kontrahenci pracują mniej regularnie. Działają one, gdy są wymagane i zazwyczaj rozliczają się za godzinę lub za projekt, w zależności od warunków zawartych umów.

Z punktu widzenia podatkowego zatrudnienie zwykłych pracowników kosztuje znacznie więcej pracodawców niż niezależnych wykonawców, ponieważ są oni zobowiązani do płacenia podatków socjalnych, ubezpieczenia zdrowotnego, państwowych i od bezrobocia, a także do stałej pracy zarobkowej lub opartej na wynagrodzeniach.

Ubezpieczenie zdrowotne i inne świadczenia

Jednak osoby samozatrudnione i niezależni wykonawcy mogą mieć możliwość zakupu ubezpieczenia zdrowotnego i innych świadczeń za pośrednictwem Affordable Health Care Act (Obamacare) lub za pośrednictwem organizacji takich jak Izba Handlowa lub inne grupy zapewniające świadczenia osobom prowadzącym działalność na własny rachunek i mały biznes.

Jeśli masz dochód na własny rachunek, możesz odliczyć wydatki na ubezpieczenie zdrowotne poniesione dla siebie, współmałżonka i osób na utrzymaniu. Inne odliczenia podatkowe na własny rachunek obejmują koszty biura domowego, koszty połączeń internetowych, telefonicznych i faksowych, posiłki, podróże służbowe i wydatki na samochód, odsetki od pożyczek biznesowych, edukację, składki na IRA, a nawet rozrywkę.

Plusy i minusy samozatrudnienia

Chociaż istnieje wiele pozytywnych aspektów samozatrudnienia, takich jak wybieranie własnych godzin (w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin), skracanie lub całkowite unikanie dojazdów do pracy, koncentracja na celach zawodowych, które są dla Ciebie najważniejsze, możliwość pracy zdalnej i ulgi podatkowe, jedną z przyczyn upadku jest to, że świadczenia zwykle zawarte w wynagrodzonej pracy muszą być opłacane z własnej kieszeni.

Ponadto osoby prowadzące działalność na własny rachunek są odpowiedzialne zarówno za straty, jak i zyski. Nie ma płatnych wakacji ani zasiłków chorobowych, a harmonogram zarobków może być krótszy w krótkim okresie, kiedy zaczynasz. Bez szefa lub przełożonego, który może zarządzać tobą, potrzeba dużej koncentracji i motywacji, aby być samozatrudnionym. W wielu okolicznościach godziny są długie i praca na własną rękę może być samotna.

Ubezpieczenie zdrowotne musi być zakontraktowane przez osobę fizyczną, nie ma płatnych wakacji ani dni chorobowych, a emerytura musi być zaplanowana.

Zostać samozatrudnionym

Dla osób zainteresowanych podjęciem pracy na własny rachunek, Small Business: Canada Expert Susan Ward ma świetne rady dotyczące przejścia z bycia pracownikiem na samozatrudnienie.

Wskazówka dotycząca samozatrudnienia

Co robić, gdy klient traktuje cię jak pracownika

Artykuły o zatrudnieniu i porady