Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu o swoim doświadczeniu

Wywiady są trudne i stresujące dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie jesteś w swojej karierze. Proces składania wniosku jest czasochłonny i kiedy w końcu dostaniesz ten wywiad, normalne jest podkreślanie pewnych pytań.

Co powinni wiedzieć pracodawcy

Zatrudnieni menedżerowie i pracodawcy zadają to pytanie, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób twoje doświadczenie zawodowe i doświadczenie odnoszą się do stanowiska, które chcą obsadzić.

Twoje wcześniejsze doświadczenie służy jako wskaźnik tego, czy będziesz cennym zasobem i dobrym dopasowaniem w firmie.

Ankieterzy chcą usłyszeć więcej szczegółów na temat tego, co zrobiliście w poprzednich organizacjach, nie tylko w miejscu pracy i okresie zatrudnienia, więc spróbujcie wymyślić anegdoty i przykłady składek, które złożyliście.

Umiejętność skutecznego opisania dotychczasowego doświadczenia zawodowego pomoże Ci wyróżnić się na tle pozostałej puli wnioskodawców. Dostarczenie konkretnych, wymiernych dowodów na twoje osiągnięcia, etykę pracy i wiedzę pokaże pracodawcom, że masz doświadczenie, które możesz przekazać bezpośrednio do swojego miejsca pracy.

Częste pytania dotyczące wywiadów na temat Twojego doświadczenia

Jedno z najczęstszych pytań zadawanych w wywiadach kręci się wokół doświadczenia kandydata. Ankieterzy mogą sformułować pytanie na kilka różnych sposobów, takich jak:

Kiedy menedżer ds. Rekrutacji zada Ci pytania związane z doświadczeniem, które kwalifikuje Cię do pracy, ważne jest, abyś był bardzo konkretny w kwestii swoich umiejętności i doświadczenia. Zamiast odpowiadać na nie szeroko, spróbuj użyć konkretnych przykładów tego, w jaki sposób Twoja poprzednia praca przygotowuje Cię do nowej roli.

Najlepszym sposobem na odpowiedź jest szczegółowe opisanie swoich obowiązków i połączenie ich z pracą, z którą rozmawiasz. Połącz swoje obowiązki z osobami wymienionymi w opisie stanowiska dla nowego stanowiska. ( Oto jak dopasować swoje kwalifikacje do opisu stanowiska pracy .) W ten sposób pracodawca zobaczy, że posiadasz kwalifikacje niezbędne do wykonywania pracy. Skoncentruj się najbardziej na swoich obowiązkach, które są bezpośrednio związane z wymaganiami nowej pracy.

Określ swoją odpowiedź

O ile to możliwe, oblicz swoją odpowiedź. Osoba przeprowadzająca wywiad chce zatrudnić kandydata, który najlepiej rozwiąże problem firmy, niezależnie od tego, czy chodzi o zwiększenie sprzedaży, czy pozyskanie klientów, czy o trafienie w inne dane. Jeśli zdołasz wykazać, że byłeś w stanie rozwiązać podobny problem przy obecnej lub poprzedniej pracy, wyróżnisz się na tle konkurencji.

Statystyki są szczególnie przekonujące. Jeśli możesz pokazać, że zwiększyłeś sprzedaż o X procent lub zaoszczędziłeś kwotę Y firmy, dasz menedżerowi ds. Zatrudnienia dobry argument za zaoferowaniem ci pracy.

Ważne jest również, aby być uczciwym i dokładnym. Nie upiększaj swojej pracy, ponieważ nie wiesz, z kim będzie rozmawiał menedżer ds. Rekrutacji, kiedy sprawdzą twoje referencje.

Nawet jeśli nie podążą za tobą do końca, nie chcesz spędzić reszty swojej kariery czekając na odkrycie - lub porozmawiaj o swojej roli, do której nie jesteś przygotowany.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Na przykład, jeśli zapytany o to, jak doświadczenie odnosi się do pracy w roli marketingowej, silna odpowiedź brzmi:

Przykłady odpowiedzi dla kandydatów na poziomie wjazdu

Ćwicz swoją odpowiedź

Ważne jest, aby ćwiczyć odpowiadanie na pytania, ale nie próbuj zapamiętywać swoich odpowiedzi. Chcesz brzmieć zrelaksowany i naturalny. Zamiast uczyć się swojej linii odpowiedzi po linii, po prostu skup się na kluczowych punktach, aby podkreślić, aby uzyskać punkt przekierowania do ankietera.

Powinieneś także przygotować się na kilka odpowiedzi, na wypadek gdyby twój rozmówca zmienił ścieżkę i zapytał o inny aspekt twojego doświadczenia. Idealnie byłoby, gdybyś był w stanie wykazać się biegłością we wszystkich umiejętnościach podkreślanych w opisie pracy, więc ćwicz odpowiedzi na pytania związane z wymaganiami.

Powiązane pytania