Co pracodawcy mogą zadać przy sprawdzaniu tła

Co pracodawcy mogą zapytać o ciebie, kiedy sprawdzają twoje wykształcenie przed zaoferowaniem ci pracy lub jako warunek zatrudnienia?

Możesz być zaskoczony tym, ile informacji o Tobie mogą dowiedzieć się pracodawcy. Są jednak pewne rzeczy, o których pracodawca zdecydowanie nie może cię zapytać.

Nie ma federalnych wytycznych ograniczających pytania, które mogą zadawać pracodawcy. Dlatego to, o co potencjalny pracodawca może zapytać, zależy od praw obowiązujących w twoim stanie.

To, że pytanie jest zadawane, a jest legalne, nie oznacza, że ​​twój poprzedni pracodawca musi na nie odpowiedzieć. Należy jednak pamiętać, że istnieją publicznie dostępne informacje, które można również sprawdzić.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co pracodawcy mogą legalnie zapytać o ciebie, jak dawni pracodawcy (i inne referencje) mogą odpowiedzieć i jak możesz przygotować się do sprawdzenia przeszłości.

Dlaczego pracodawcy przeprowadzają kontrole w tle?

Dlaczego pracodawcy chcą tak dużo o tobie wiedzieć? Pracodawcy są bardziej ostrożni niż kiedykolwiek, kiedy wprowadzają nowych pracowników. Często przeprowadzają kontrole wstępne przed zatrudnieniem, aby upewnić się, że nie czekają na nich żadne niespodzianki po dokonaniu przez nich wypożyczenia. O wiele łatwiej jest nie zatrudnić kogoś, niż go rozwiązać, jeśli problem pojawi się po zatrudnieniu.

Ilość sprawdzanych informacji zależy od polityki zatrudnienia pracodawcy i rodzaju pracy, o którą się zastanawiasz.

Niektóre firmy w ogóle nie sprawdzają pochodzenia kandydatów, inne natomiast bardzo uważnie analizują kandydatów.

Co pracodawcy chcą wiedzieć?

Co powinien wiedzieć o tobie potencjalny pracodawca? W niektórych przypadkach firmy będą po prostu weryfikować podstawowe informacje, takie jak miejsca i daty zatrudnienia.

W innych przypadkach firma poprosi o więcej informacji, które twój poprzedni pracodawca i inne źródła mogą ujawnić lub nie.

Oto niektóre z zagadnień, o które pracodawcy mogą zapytać podczas sprawdzania w tle, a także informacje o nielegalnych w niektórych stanach i rzadziej:

Jak pracodawcy mogą odpowiedzieć?

Należy pamiętać, że nawet jeśli pracodawca prosi o podanie wyżej wymienionych informacji ogólnych i jest to zgodne z prawem, były pracodawca nie musi odpowiadać.

Wiele firm ogranicza to, co ujawnią o byłych pracownikach. Czasami dzieje się tak ze strachu przed procesami sądowymi o zniesławienie. Inne organizacje mogą nie udostępniać informacji z powodu wewnętrznych polityk prywatności.

W rzeczywistości wiele firm ogranicza liczbę pracowników do zwykłego udostępniania dat zatrudnienia i stanowisk w przypadku zapytań dotyczących byłych pracowników.

Jeśli masz obawy o to, co obecny lub były pracodawca może podzielić się z przyszłym pracodawcą o tobie, możesz być proaktywny. Podczas rozmowy wyjazdowej (jeśli ją posiadasz), zapytaj, jakie są zasady firmy dotyczące informacji, które udostępniają pracodawcom. Jeśli już opuściłeś firmę, zadzwoń do działu zasobów ludzkich i zapytaj.

Niektóre państwa wprowadziły ograniczenia co do tego, co pracodawcy mogą o tobie powiedzieć. Skontaktuj się z państwowym urzędem pracy, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co dawni pracodawcy mogą legalnie udostępniać innym.

Kontrole środowiskowe osób trzecich

Ponadto, gdy pracodawcy przeprowadzają sprawdzenie swojego pochodzenia (kredyt, przestępca, pracodawca) za pośrednictwem strony trzeciej, sprawdzenie przeszłości jest objęte Ustawą o Fair Credit Reporting Act (FCRA). FCRA jest aktem federalnym, który ma na celu promowanie uczciwych i dokładnych prywatnych weryfikacji. Ustawa kształtuje to, o co pracodawcy mogą prosić, otrzymywać i wykorzystywać podczas przeprowadzania kontroli przez osobę trzecią.

Przeczytaj więcej: Kontrole przeszłości zatrudnienia | Co mogą powiedzieć o nas pracodawcy Jak przygotować się do sprawdzenia w tle