Naucz się właściwego sposobu, aby poprosić o czas wolny w nowej pracy

Wskazówki dotyczące pytania o czas po rozpoczęciu pracy

Prośba o zwolnienie z pracy po rozpoczęciu nowej pracy może być nieco kłopotliwa, ponieważ możesz wysłać niewłaściwą wiadomość do swojego przełożonego, jeśli twoja prośba nie jest taktowna lub wykonana we właściwym czasie. Jeśli jednak Twoja prośba o czas wolny jest dobrze przemyślana, możesz złagodzić wszelkie negatywne skutki.

Jak poprosić o czas wolny w nowej pracy

Jeśli wiesz, że potrzebujesz wolnego czasu na wakacje lub inne zobowiązanie, przed rozpoczęciem nowej pracy warto poruszyć ten temat przed faktyczną datą rozpoczęcia.

Najlepszym momentem na wspomnienie, że potrzebujesz czasu wolnego, jest to, że otrzymałeś ofertę pracy, ale zanim ją zaakceptujesz. Wiedząc o tym, twój przełożony wie, że nie próbujesz wykorzystać firmy. Jeśli przedstawisz swoje potrzeby, zanim zaoferujesz im stanowisko, pracodawca prawdopodobnie zrozumie Twoją prośbę. Zrozumiałe jest, że ludzie podejmują zobowiązania (bez względu na to, czy są to przyjaciele czy rodzina), zanim zaoferuje im się pracę, a nie mielibyście możliwości dowiedzenia się, kiedy praca się rozpocznie.

Jeśli po rozpoczęciu nowej pracy pojawi się potrzeba zwolnienia, najprawdopodobniej będzie to trudniejsze. Mimo to prawdziwe awarie rodziny, zgony i kryzysy zdrowotne są doskonale uzasadnionymi przyczynami braku czasu. Z drugiej strony musisz udowodnić swojemu nowemu pracodawcy, dlaczego gwarantujesz wolny czas na wakacje i inne pozornie osobiste wydarzenie.

Niezależnie od tego, jaka jest twoja wyjątkowa sytuacja, powinieneś podzielić się z pracodawcą wystarczająco szczegółowymi informacjami na temat powodów, dla których potrzebujesz czasu wolnego, aby twoje zgłoszenie zostało uznane za uzasadnione. O ile to możliwe, dostarczaj dokumentację, taką jak ogłoszenie pogrzebowe i / lub notatkę lekarską, nawet jeśli twój pracodawca o nią nie poprosił.

Zaplanuj, jak Twoja praca zostanie objęta

Kiedy poprosisz o swój czas wolny, przekaż inicjatywę, by przedstawić plan, w którym szczegółowo omawiasz, w jaki sposób twoje obowiązki zostaną pokryte podczas twojej nieobecności. Proaktywność pokazuje, że traktujesz swoją pracę poważnie. Jeśli to możliwe, dołącz zastaw na dodatkowe godziny przed planowaną nieobecnością i po niej, aby wszystkie zadania zostały wykonane na czas.

Jeśli znasz kogoś w firmie lub nawiązałeś relację z zaufanym współpracownikiem, zastanów się, czy nie poprosić ich, jeśli byliby gotowi cię chronić (przynajmniej w części), kiedy odejdziesz.

Lub, jeśli masz możliwość pracy zdalnej (przynajmniej przez część czasu), możesz o tym wspomnieć.

Po zgłoszeniu się do przełożonego upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne informacje. Ogólnie rzecz biorąc, Twoim głównym celem jest, aby Twój pracodawca ufa ci i czuje się pewnie, że cała twoja praca zostanie załatwiona podczas twojej nieobecności.

Powiązane artykuły: Wskazówki dotyczące rozpoczynania nowej pracy | Nowa dokumentacja pracownicza | Przygotuj się, aby rozpocząć nową pracę